Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
BRADLEY MUTFAĞI
Dr.  YASEMİN BRADLEY
Beslenme Danışmanı
Yazı Boyutu:
Tıpta son araştırmalar

Tıpta en son araştırmalara birlikte göz atalım mı?

1- Kış depresyonu kadınlarda daha sık görülüyor
Tıpta en son araştırmalara birlikte göz atalım mı?  İlki kış depresyonuyla ilgili. Kadınlar erkeklere göre kış depresyonuna ve ruh hali değişikliklerine daha yatkınlar.

Kış depresyonu
İngiltere’de Glasgow Üniversitesi araştırmacıları 150 bin kişiyi inceledikten sonra şu karara vardılar: Halsizlik, yorgunluk ve kendini iyi hissetmeme hali kış aylarında en tepe noktaya çıkıyor.

Kışın anhedoni artıyor
Araştırmada ayrıca kişinin keyif alınabilecek aktivitelerden de zevk almadığını yani ‘anhedoni’de artış olduğunu kaydettiler. Özellikle kısa yani karanlık günlerde kadınlarda depresif belirtiler daha da artıyor.

Araştırmacılar bunun kadınlara cinse özel biyolojik bir mekanizma olabileceğini düşünüyor.Bu karışık mekanizmanın daha fazla araştırılması gerektiği konusunda da birleşiyorlar.

2- Ayakta ders dinleyen öğrenci yılda 30 bin kalori yakıyor
İlkokul, ortaokul ve lisede bize hep sıramızda sessizce, efendice oturmamız öğütlendi, değil mi? Hepimiz de kuzu kuzu uyduk. Yeni bir kampanya çocuklar için ayakta durarak öğrenim görebilecekleri bir eğitim modeli öneriyor. Amaç mı? Özellikle gelişmiş ülkelerde çok yaygın olan çocuk şişmanlığını engellemek. Bu aktivistler çocukların 6 saat boyunca oturarak ders dinlemesinin hem sırtları için, hem de kiloları için iyi olmadığını öne sürüyor.

Bu konudaki araştırmanın sonucu düşündürücü: Çocuk eğer ayakta durarak günde 3 saat, haftada 5 gün ders dinlerse yılda ekstra 30 bin kalori yakıyor. Ancak bazı araştırmalarda ayakta durarak ders dinlemenin kalp  hastalığı riskini artırabileceği saptandı. İngiltere’de halihazırda bazı okullar ayakta durarak ders dinlemek için özel olarak yapılmış sıraları kullanmaya başladılar.

3- Gazlı içecekler bizi şişmanlatıyor mu?    

Şimdi sıra BBC’de yayımlanan ve deneyle ispatlanan bir araştırmada… Şekerli, karbonatlı içeceklerin çoğunlukla bol kalori de içerdiği bilinen bir gerçek. Son yapılan bir araştırmada mercek altına alınan konu ise şu: Bizi şeker mi şişmanlatıyor, yoksa bu içeceklerin bize keyif veren gazlı yapısı mı?

Araştırmayı yapan Filistin Birzeit Üniversitesi. Fareleri 3 gruba ayırmışlar. Bir gruba gazlı -şekerli içecek, 2. gruba şekerli içecek, 3. gruba ise çeşme suyu vermişler. Gazlı-şekerli içecek verdikleri farelerin diğerlerine göre çok daha hızlı kilo aldığını saptamışlar.
Bu farelerin kanına baktıklarında ise gazlı-şekerli içecek verilen farelerde açlık hormonu ghrelinin çok daha yüksek seviyelerde seyrettiğini görmüşler.

Peynirli sandviç testi
BBC’den bir ekip aynı deneyi gönüllü kişilerle gerçekleştirmek istemiş. Gönüllülere deneyin ayrıntıları sonuçları etkileyebileceği düşüncesiyle açıklanmamış. Sadece ‘şekerli içeceklerin iştah üzerindeki etkisine bakıyoruz ‘demişler.

10 saat açlıktan sonra deneklere eşit kalorili peynirli sandviç verilmiş. Amaç deneklerin ghrelin hormon seviyesini aşağı yukarı aynı düzeylerde tutmakmış. Sandviçten bir saat sonra deneklere çeşitli gazlı içecekler verilmiş. Bazısına gazlı-şekerli içecek, bazısına sadece şekerli içecek, bazısına çeşme suyu verilmiş. 10 dakika sonra kanları alınmış ve evlerine gönderilmişler. İzleyen birkaç hafta içinde her birinden laboratuvara 3 kez daha gelmeleri istenmiş, her defasında aynı peynirli sandviç, ancak farklı içecek verilmiş.

Açlık hormonunu fazla salgılayan şişmanlıyor
Eğer gazlı-şekerli içecek içerlerse deneklerde ghrelin hormon seviyesinin yüzde 50 daha fazla olduğu saptanmış. Açlık hormonunu fazla salgılayanın iştahı artıyor, daha çok yiyor, daha fazla kalori alıyor ve sonuçta şişmanlıyor.

Gazlı içecek acıktırıyor
Bu araştırmanın sonucuna göre gazlı-şekerli içecek içen kişinin bir saat sonra açlık duygusu sadece şekerli içecek içene göre çok daha fazla.

Sade su mu? Gazlı su mu?
BBC ekibinin yaptığı araştırmada ghrelin hormonu seviyesi sadece şekerli-gazlı içecek içende artmamış. Ayrıca gazlı su içenin kanında sade su içene göre biraz daha fazla yüksek ghrelin kaydedilmiş.

Gazlı içecek tercih eden daha çok yiyor
Gazlı içecekleri tercih edenlerin, gazsız içecek tüketenlere göre ortalama 120 kalori daha fazla tükettikleri kaydedilmiş. Yani içecekten aldıkları kaloriye bir de ektra aldıkları 120 kaloriyi ekliyorlar.


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.