Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
YENİDEN DOĞUM
Uzm. Psik.  NEŞE KARABEKİR
Hamile ve Doğum Psikoloğu
Yazı Boyutu:
Severek başlayalım!

Merhaba,

"Bir İnsanı Sevmekle Başlayacak Her Şey" sözüyle merhaba demek istedim sizlere... O sevilecek insanın çocuğunuz mu, eşinize mi, işiniz mi, aileniz mi, ülkeniz mi olmasından öte, önce kendiniz olduğunu düşünen bir kişiyim. Kendini sevmenin başka insanın varoluşuna veya büyüyüşüne olan değerine inanıyorum. Bunun için insanın kendini sevmeyi yeniden yeniden keşfetmesi için bireysel/çift ve grup psikoterapisti olarak 23. yılıma girdim.


İstanbul Psikodrama Enstitüsü (www.istpsikodrama.com.tr) ve İstanbul Doğum Akademisi ( www.dogumakademi.com) kurucularındanım. Uzman psikolog, psikodrama terapisti ve eğitimcisiyim.

Hamile ve Doğum Psikoloğu olarak gebelik esnasında anne ve baba adaylarının, ailenin diğer bireylerinin (anneanne, babaanne, abla, görümce vs.) ve doğum esnasında doğuma şahit olan herkesin psikolojik dengesini ayarlamak görevindeyim. Ailedeki kadın kuşağından gelen psikolojik mirasların gebelik ve doğumu genetik bir noktada etkilediğini düşünürüm. O yüzden ailelerin doğum, doğurma, gebelik, kadınlık, annelik hikayeleri çalışmalarım esnasında önemlidir.

Tek bir doğum şekli olan normal doğumu destekliyorum. Herhangi bir sorun olduğunda uygulanacak olan tüm diğer tıbbi müdahaleleri ve sezaryen operasyonunu bir hayat kurtarma ameliyatı olarak görüyor ve çok seviyorum. Bu nedenle anne ve baba adayının şu anda ülkemizdeki tıbbi sistemde doğumla ilgili karşılaşabilecekleri her şeyleri öğrenmeleri, güven, sabır, sevgi ve saygıyla doğuma girmeleri için tüm gereklilikleri ve ihtiyaçlarını öğretmek için Op.Dr. Hakan Çoker ve ebe Serpil Varlık ile beraber "keşkesiz doğuma destek programı" adı altındaki aylık kurslarımız ve bireysel/çift psikolojik desteklerimiz devam etmektedir.

Bu programların dışında bizimle beraber doğuma girmek isteyen gebelere gebelik takibi ve doğum yolunda eşlik etmekteyiz. Doktor, ebe ve doğum psikologundan oluşan "KEŞKESİZ DOĞUM TAKIMI"nın bir üyesiyim. Doğum esnasında gebede oluşan psikolojik blokajlar nedeniyle doğumun uzaması, açılma olmaması, bebeğin kanala girmemesi, farklı bir şekilde girmesi, eski travmaların ortaya çıkması gibi doğumu bazen kolaylaştırmayan durumları o esnada gebeyle beraber çözerim. Böylece doğum takımı olarak farklı, anne baba-bebeğe ve hatta sağlık personeline saygılı doğumların gerçekleşmesini sağlarım. Doğum şeklinin ve içeriğinin tüm hayatı, seçimleri, yaşam tarzını ve hatta kararları etkilediğini daha geniş düzeyde ise toplumların ve tüm insanlığın yaşam kalitesini dönüştürdüğünü düşünmekteyim.

Hedefim doğum şekli ne olursa olsun sevgi, saygı, çoşku ve bilincin hakim olduğu farkındalığı yüksek doğumlarla farkındalığı yüksek bilinçli bir kuşağın oluşmasına destek vermektir. Hayattaki varoluş sebebim, misyonum budur ve bu beni onurlandırmaktadır.

Bu alanlardaki paylaşımlarımla, yazılarımla sizlerin arasına katılmaktan dolayı çok mutluyum. Keşkesiz doğumlar ve keşkesiz hayatlar diliyorum.


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.