Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
SAĞLIKLI VE MUTLU CİLT DEYİNCE
Dr.  ERÇİN ÖZÜNTÜRK
Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı - Dermatolog
Yazı Boyutu:
Cildi düşmanlardan korumak gerek!

Cildimiz dış etkenlerden en fazla etkilenen organımızdır. Ancak sadece dış etkenler demek yanlış olur, ne yazık ki psikolojimizin de en ufak bir rahatsızlığında, cildimiz hemen buna paralel olarak tepkiler verir. Cildin temel düşmanlarını şöyle sıralayabiliriz;

•    Düzensiz ve zamansız beslenme,
•    Şehir hayatının kargaşası ve hava kirliği,
•    Sigara dumanı,
•    Stres,
•    Düzensiz uyku,
•    Makyaj temizlemeden uyumak.

Tüm bu etkenler cildimizin zamanla yıpranarak zarar görmesine sebep olur. Doğal dengesini kaybeden cilt hızlı ve yoğun bir şekilde nemini kaybeder, kurur ve zamanla kırışmaya başlar. Son yıllarda yapılan klinik çalışmalar da, eskiye oranla tüm dünyada cilt yıpranma paylarında ciddi bir artış olduğunu göstermektedir. Günümüzde kadın-erkek pek çok kişinin ciltlerinin çok daha çabuk kızarıp pullandığı, sivilceye çok eğilimli oldukları ve cilt onarımlarının yavaşladığı gözlemlenmektedir.

Şehir hayatının bu kargaşasına bir de sigara eklenince cilt tamamen parlak ve canlı yapısını kaybeder. Sigara; ciltte kırışıklıklardan sivilceye, renk sararmasından cilt kalitesinin azalmasına kadar pek çok sorunu beraberinde getirmektedir. Her şeyden önce nikotin kan damarlarında daralmaya sebep olarak, oksijen akışını yavaşlatır. Bu da cilde gerekli olan vitaminlerin geçişlerini azaltır. Vücuttaki C vitamini azalır, hücre yenilenmesi yavaşlar, ciltte su oranı düşer, cilt kurumaya ve sertleşmeye başlar tüm bunların sonucunda da kolajen doku zarar görür; elastik yapı kaybolur, kırışıklıklar artar, soluk-mat bir cilt ortaya çıkar. Sigara içme hareketini hayat boyu binlerce kere tekrarlamak da, dudak çevresindeki kırışıklıkların sebebidir.

STRES CİLDİ ETKİLİYOR!
Ne yazık ki üzerinde yaşadığımız dünyada, stres hayatımızın büyük bir parçası. Ve stresin en fazla etkilediği organlardan biri de yine cildimizdir. Sinir sistemimizin bir parçası olan cildimiz, strese karşı anında tepki verir. Stresli olduğumuz zamanlarda, böbreküstü bezleri bağışıklık sistemimizi zayıflatan kortizol hormonu salgılamaya başlar. Zayıflayan bağışıklık sistemi ise, zararlı etmenlerin, kolaylıkla deriden içeriye girmesine ve böylece cildin gerilmesine, kaşınmasına, yanmasına pütürlü görünüme ve  aknelere sebep olur.

SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN BUNLARA DİKKAT!
Zaman zaman fazlasıyla gerilmemize sebep olan hayat şartlarının cildimize daha az zarar vermesini sağlamak için, kişilerin üzerine de bazı görevler düşmektedir.

•    Her şeyden önce her ne şart altına olursa olsun uykuya yeterli zamanı ayırmak gerekir. Uykusuzluk cilt üzerinde kırışıklıklar ve göz çevresinde halkaların doğmasına da yol açar. Cilt için yararlı olan maddeler uyku esnasında yerine gelir ve tamamlanır, böylece sabaha kadar cildimizi güzelleştirecek aktif maddeler bizden habersiz çalışmaya devam eder.  

•    Su, hayati bir cilt güzelleştiricidir. Günde en az 2 litre su içilmesi gerekir.  Bu, cildin nem ihtiyacını karşılamaya yeter. Güne içten ve dıştan bir bardak su ile başlanmalıdır. İçilen bir bardak su organizmayı temizler, bir bardak su ile yıkanan yüz ise kan dolaşımını hızlandırarak oksijenin hızlı geçişini sağlar.

•    Her akşam makyaj mutlaka temizlenmelidir. Aksi takdirde kimyasallar, geceleri de çalışmaya devam eden cilt tarafından tamamen emilerek, pürüzlü bir görüntüye ve sivilcelere yol açar. Tüm bunlar yanında dengeli beslenmek, spor yapmak, mümkün olduğu kadar fazla yürümek, içki ve sigaradan uzak durmak, uzman ellerde düzenli cilt bakımları yaptırmak, dermatokozmetolojinin bize armağan ettiği kolay ve cerrahi girişimler olmayan uygulamalardan yararlanmak, büyük oranda bozulmaya yüz tutan cildimizi korumamızı sağlarlar. Bu uygulamalar arasında; botox, dolgu maddeleri ile kırışıklık giderme, cilt analizleri, bitkisel ve kimyasal peelingler, cilt yenileme yöntemleri, lazer ile ablative ve nonablative (soyularak ve soyulmadan) uygulamalar, plazma tedavisi gibi yöntemler yer almaktadır ve hepsi de son derece kolay ve konforlu tedavilerdir.


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.