Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
SAĞLIKLI ÇOCUK
Dr.  PINAR BERİK KESKİN
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Yazı Boyutu:
Okula dönüşü kolaylaştırın!

Yaz yavaş yavaş biterken okul hazırlıklarımız da başladı. Okul çantası, kitap, defter almak aslında işin kolay kısmı. Yapmamız gereken daha hassas, daha önemli konular var.

İşte,  ailece okula dönüşü kolaylaştırabilecek 8  öneri:

1.Okul  rutinlerine biraz erken başlayalım:
Son birkaç günümüzü  bir okul günü rutini gibi yaşayalım. Sabah kalkış, giyinmek, öğlen yemeği, ara öğün saatleri bir okul günü saatlerine benzer olsun.
Sabah erken saatlerde ev dışında aktivitelerle güne başlamak, okul başladığında okula yetişme telaşınızı azaltacaktır.

2.Sorumluluk verelim:
Okula gidip de sınıfın kapısı kapandığı andan itibaren çocuklarımız birçok sorumlulukla karşı karşıya kalıyorlar. Özbakımını yapmak, ev ödevlerini eve getirip yapmak  gibi. Tatil döneminden sonra  yeni sorumluluklarla karşılaşmadan evde yeni sorumluluklar  verebiliriz. Okul hazırlıklarını birlikte yapabiliriz. Okul kitap ve giysilerinin etiketlerinin yazılıp yapıştırılması, okul çantasını yerleştirmesi örnek olarak verilebilir.

3.Yapılacaklar listesi hazırlayalım:
Çocuğunuzla birlikte okula götürülecekler ya da okul için yapılacaklar listesi hazırlayabilirsiniz. Her zaman görebileceğiniz bir yere yapıştırmak okulun ilk günlerindeki yoğunluğunuzu azaltabilir.

4. Çocuğunuzla birlikte ev ödevi yapmak için yer ve zaman belirleyelim.
Okul günlerinde olduğu gibi, özellikle küçük çocuğunuzla birlikte ev ödevlerini yapmak için belirli bir yer ve saat belirleyin. Her gün aynı saatte masa başında birlikte bir aktivite yapın. Birlikte yemek tarifi bile okuyabilirsiniz. Ev ödevlerine başlamak için bir basamak oluşturacaktır.

5.Okul sonrası için program yapalım.
Birçok çalışan anne ve baba için çocuklarımız bizden önce evde oluyorlar ve öğleden sonra biz gelene kadar boş vakitleri oluyor. Bu zamanları programlayabilmek için okul açıldıktan sonraki birkaç gün evde olmaya çalışalım.

6. Hasta gün planı yapalım:
Özellikle küçük çocuğunuzun okulundan, ‘’Ateşi çıktı veya kusuyor ‘’ şeklinde acil telefonlar gelebilir. Böyle bir durumda okula kimin gideceği, kimin alıp eve getireceği ve evde kalacağı ile ilgili plan yapmak hastalık sırasındaki heyecanınızı azaltacaktır.

7. Oryantasyon programlarına, toplantılarına katılalım:
Okulun açılmasından birkaç gün önce yapılan oriyentasyon programlarına katılmak, öğretmenlerimizle ve okul personeli ile önceden tanışmak okula alışmamızı kolaylaştıracaktır.

8. Aile içi anlaşma yapın:
Başarılı bir eğitim yılı geçirebilmek için çocuğunuzla birlikte bir plan yapın. Okuldan geldiğinde ilk önce ne yapmak istediğini sorun . Oyun oynamak  mı, ev ödevini mi yapmak istiyor? Zamanlarını belirleyin. Birlikte anlaşma  yapın, imzalayın ve ortak bir alana asın. Birçok çocuk kendi rutinlerini oluşturmaktan hoşlanır ve uygularlar.


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.