Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
SAĞLIKLI ÇOCUK
Dr.  PINAR BERİK KESKİN
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Yazı Boyutu:
Çocukların beyin gelişimi için faydalı 9 gıda

Çocukluk dönemi beyin gelişiminin en hızlı olduğu dönem olduğundan  beslenme şekillerinin, dikkat ve kognitif fonksiyonları üzerine etkisi önemli olmaktadır.

Aşağıdaki 9 gıda, çocuklarımızın hem gün içerisindeki hem de gelecekteki beyin fonksiyonlarını olumlu etkileyebilir.

1. Yoğurt:
Yüksek oranda protein içeren yoğurdun, beyin hücre zarlarının gelişimi üzerine olumlu etkileri bulunmaktadır. Ara öğün, meyve ya da yemekleriyle birlikte tüketebilir.

2. Yumurta:
Omega - 3, çinko, kolin, proteinden zengin bir gıda olan yumurta kahvaltı ya da ara öğünde tüketilebilir.

3. Yeşillikler:
Ispanak, salata  gibi büyük yapraklı yeşillikleri bol tüketen kişilerin ileride demans risklerinin daha düşük olduğu gösterilmiştir.

4. Balık :
D vitamini ve Omega 3 deposudur. Beyini dikkat ve hafıza kaybına karşı korur. Çocuklarımızın haftada iki kez balık yemesinde fayda vardır.

5. Brokoli:
Şekeri düşük, lif oranı yüksek bir gıda olan brokoli folik asit ve B6 vitamininden zengin olduğundan duygusal durumu, hafıza fonksiyonlarını iyileştirir.

6. Et:
Hayvansal gıdalarda ( ve tabii diğer gıdalarda da ) boya, katkı maddesi,tatlandırıcı, antibiyotik kullanımının olmadığından emin olunarak kullanılmalıdır.

7. Fındık,ceviz  ve tohumlar, kuruyemişler:
Protein,esansiyel yağ asitleri, vitamin ve minerallerden zengin olan kuruyemişler ''sinir sistemini mutlu eden'' gıdalardır.

8. Yulaf:
Protein ve lifden zengin olan yulafın kalp ve beyin arterlerini açık tuttuğu, hafıza üzerine olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Elma, armut ve tarçınla tatlandırılabilir.

9. Elma ve armut:
Elma ve armutun özellikle yoğurtla birlikte ara öğün şeklinde tüketilebilir. Algıyı açtığı, hafızayı güçlendirdiği bilinmektedir.


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.