Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
SAĞLIKLI ÇOCUK
Dr.  PINAR BERİK KESKİN
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Yazı Boyutu:
Çocuklarda kabızlık nedir?

Çocuğunuz hiç banyodan ağlayarak çıkıp, "Popom acıyor anne" dediğini hatırlıyor musunuz? Bunun nedeni büyük olasılıkla çocuklarda sık görülen sorunlardan biri olan kabızlıktır.

Çocukların günlük dışkılama sayısı yaşa bağlı olarak değiştiğinden dışkı sayısına gore tanımlama yapılmamaktadır. Kimi çocuk üç günde bir, ama yumuşak bir dışkı yaparken kimi çocuk hergün ama zor bir dışkı yapabilmektedir. Sert ve zor, ağrılı dışkılamaya kabızlık adı verilmektedir.

KABIZLIK BELİRTİLERİ:
•    Karın ağrısı
•    Rektal kanama
•    Çamaşırını kirletme (kazalar)

Kabızlıkda sert, büyük bir dışkı ile bağırsaklarda beklerken, sulu-yumuşak bir dışkı etrafından geçerek çamaşırda kirlenmeye neden olabilir.

KABIZLIK NEDENLERİ:
•    Dışkısını tutma :  Tuvalet eğitimi sırasında gelişebilir. Okula yeni başlayan çocuklarda görülebilir. Birkez kabızlığa bağlı ağrılı dışkılama sonucu korku nedeniyle dışkısını tutmak isteyebilir. Bu durumda çocuk kısır bir döngü içerisine girebilir.
•    Beslenme alışkanlığı : Lif içeriği düşük gıdalarla beslenme ya da az sıvı alımı
•    İlaç yan etkisi

KABIZLIĞIN TEDAVİSİ :
•    Dışkı yumuşatıcılar :  Laksatifler olarak da bilinirler. Çocuk doktorunun önerisiyle güvenle kullanılabilir. Aileler tarafından çok düşük dozlarda kullanım ya da tedavinin erken kesilmesi en sık yapılan hatalardır. Çocuğunuz korkusuz, rahat dışkılama yapana kadar birkaç hafta devam etmek gerekebilir.
•    Yüksek lifli, bol sıvı içeren beslenme : Taze meyve - sebzeden zengin, tahıllı ekmek, mısır, yogurt gibi probiyotik içeren bir menü, bol su içerilmesi ile birlikte tedavinin başarısında çok önemlidir. Aile öyküsü olan çocuklarda ek gıdalara geçerken yulaf, armut, kayısı gibi besinlere yönelmek faydalı olacaktır.
•    Düzenli dışkılama alışkanlığı :  Çocuğunuzu her sabah kalktığında ve her yemekden sonra ilk iş olarak tuvalete oturma alışkanlığını kazandırın. Özellikle çocuğunuz küçükse "Tuvaletin var mı" yerine "Tuvalete gitme zamanı" demek çok daha etkili olacaktır.

Bu üç metodu birlikte kullanırsanız en iyi sonucu elde edebilirsiniz. Beslenme ve düzenli dışkılama alışkanlığı özellikle genetik öyküsü olan çocuklarda hayat tarzı haline getirilmelidir.


Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.