Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

EPİLASYON İÇİN SON GÜNLER

EPİLASYON İÇİN SON GÜNLER

Yaz mevsimi yaklaşıyor. Daha ince ve cildinizi açıkta bırakan giysilerin zamanı geliyor. Peki yazın epilasyon derdi çekmek istemiyorsanız... Günümüzde istenmeyen tüy derdine pratik çözüm getiren lazer epilasyon imdada yetişiyor. Ancak doğru zaman çok önemli! Uzmanlar istenmeyen tüylerden kurtulmak için en ideal zamanın Ekim-Mayıs arası olduğunu söylüyor. Dr. Emine Aksoy lazer epilasyon hakkında bilmek istediklerinizi anlatıyor.


Kadınlar koltuk altı, bacak, bikini bölgesi, bıyık, çene, ayak parmakları ve ayağın üst bölgesindeki tüylerden; erkekler ise daha çok sırt, ense, göğüs ve yüzlerindeki tüylerden şikayetçi. Lazer sadece siyah ve kalın tüyler üzerinde etkili, beyazlayan tüyleri yok edemiyor.

Yüz ve çene tüylenmelerinde lazer çok iyi sonuç veriyor. İsteyenlerin bikini bölgelerine de uygulanıyor. Kol ve yüzdeki ince tüylerde ise lazer etkisiz oluyor. 

Lazer epilasyon en az altı seans uygulanıyor, her seans sonrasında bir kontrol seansı yapılarak tüylerin tamamen yok edilmesi hedefleniyor.

Günümüzdeki lazer teknolojileri, açık renk ve ince tüyler üzerinde etkili olamıyor. Lazer uygulamaları konusunda en uygun dönem Ekim ve Mayıs aylarının arasındaki dönem.

FAZLA GÜNEŞE DİKKAT
Tek bir seans uygulamasında tüylerde yüzde 15-20 azalma oluyor. Güneşlenip çok koyu bir tene sahip olan kişilerde lazer uygulaması yapılması doğru değil. Çünkü lazer sonrasında ciltte lekelenmeler alıyor.

Lazer uygulamasının ten açıldıktan sonra yapılması gerekiyor. Ekim-Mayıs arası dönemde koyu renkteki tüyler dökülüyor, ince olanlar az da olsa çıkıyor. Koyu renkteki tüylerin az da olsa çıkma ihtimaline karşı yılda bir ya da iki defa tekrar atış yapılması gerekiyor.

İşlemden sonra lazer yapılan bölgeye kortizonlu krem ve buz uygulaması yapılıyor. Bu şekilde 5-10 dakika beklemek gerekiyor. Lazer yapıldığı gün, duş alınmaması öneriliyor. Uygulandığı ilk gün hafif kızarıklık oluyor. Lazerin 3 farklı fazı ve bu fazların da kendi aralarında dereceleri var. Uygulama da buna göre yapılıyor. Lazer yaptıranlara 50 faktör güneş koruyucu ürün öneriliyor.

KİLO TÜYLENMEYİ ARTTIRIYOR
Kilo alımı da tüylenmeyi artırıyor. Erkeklerin sırt bölgesine yapılacaksa tek seans 1,5 saat sürüyor. Cihazın ucundaki bölüm ile tüy kökü yakılıyor, tüm tüy köklerine aynı anda etki edemiyor, o yüzden 5-6 seans sürüyor.

 


 

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.