Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

GÜZELLEŞEYİM DERKEN ÇİRKİNLEŞMEYİN

GÜZELLEŞEYİM DERKEN ÇİRKİNLEŞMEYİN

Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Emel Erkek, yanlış ve bilinçsiz kozmetik kullanımının hastalıklara davetiye çıkardığını söylüyor. Dr. Erkek, kozmetik seçiminde kişinin yaşı, deri tipi, deri hassasiyeti, deri yaşlanmasının derecesi, barındırdığı değişiklikler, mevcut diğer deri hastalıkları, iç hastalıkları ve alışkanlıkların dikkate alınması gerektiğini vurguluyor.


Kozmetikler doğru kullanıldığında güzel bir görüntü sağlamasının yanı sıra bazı deri ve deri eklerinin hastalıklarında tedaviye yardımcı olabiliyorlar. Aşırı miktarda ve çok çeşitli ürün kullanımı, uygun olmayan ürün kullanımı veya önerilen ürünün hatalı kullanımı ise istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor ve kozmetiklere bağlı yan etkiler oluşuyor.

Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Doç. Dr. Emel Erkek, “İhtiyaca yönelik kozmetiklerin düzenli olarak kullanımı ile yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmak ve geriletmek mümkün. Ancak burada dikkat edilmesi gereken noktalar var” diyerek bunların neler olduğunu şöyle anlatıyor:

YANLIŞ KOZMETİK CİLDİ BOZUYOR
“Kadınların yüzde 50 ila 62’sinin derisi hassastır ve kolaylıkla tahriş olmaktadır. Bu hastalar uygun olmayan kozmetiklere hiçbir şekilde tolerans gösterememektedirler ve kozmetik kullanımı ile ciltlerinde yanma, batma, kaşıntı, kuruluk, kepeklenme ve kızarıklık oluşabilmektedir. Kulaktan dolma bilgilerle veya ehli olmayan kişilerin önerisi ile kullanılan kozmetikler fayda yerine zarar getirebilir. Kozmetik seçiminde kişinin yaşı, deri tipi, deri hassasiyeti, deri yaşlanmasının derecesi, barındırdığı değişiklikler, mevcut diğer deri hastalıkları, iç hastalıkları, kişinin alışkanlıkları dikkate alınmalıdır ve kullanılacak ürün spektrumuna dermatologla birlikte karar verilmelidir.”

Doç. Dr. Emel Erkek, kozmetiklerin içinde en çok kullanılan nemlendiricilerin çok önemli yer tuttuğuna dikkat çekiyor:

“Her tip nemlendirici cilt ihtiyacını karşılamaz. Kadınların çoğunun cildi, herhangi bir nemlendiriciye karşı kızarıklık ve kepeklenme gibi tepkiler verebiliyor. Nemlendiricilerin kendisi, alerjik reaksiyon veya tahriş yaratarak egzamaya neden olabilir. Örneğin, akneli bir cilt için yağlı, katı nemlendirici değil akışkan, sıvı, su bazlı nemlendirici kullanmak lazım. O nedenle nemlendirici konusunda da mutlaka dermatologlara danışılmalı.”

MANİKÜR VE PEDİKÜR EGZAMAYA NEDEN OLABİLİR!
Manikür ve pedikür konusunda da dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Dr. Emel Erkek şunları söylüyor:

“Manikür ve pedikürün çok sık yapılmaması ve çok dikkatli yapılması gerekiyor. Aksi halde tırnak bozukluklarına, tırnak etrafı enfeksiyonlarına, hepatit B, hepatit C, HPV ve mantar enfeksiyonlarına yol açabiliyor. Çok bilinçli ve dikkatli bir şekilde, kişinin kendine ait tırnak seti ile kanama olmaksızın ve aralıklı olarak yapılırsa sıkıntı olmayabilir. Son zamanlarda yaygın olarak kullanılan protez tırnaklarda kullanılan yapıştırıcılar ve akrilik türevi kimyasal maddeler tırnak altı kanamalara, tırnak etrafında şişme ve enfeksiyona, tırnak etrafı ve altında egzamaya ve tırnak şeklinin bozulmasına yol açabiliyor. Bu nedenlerle protez tırnaklardan mümkün olduğunca kaçınmak gerekir.”

 

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.