Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

DİYETTE DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

DİYETTE DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

Vücudumuzu forma sokmak isterken sağlığımızdan oluyoruz. Kulaktan dolma bilgiler yüzünden vücuttan yağ yerine su ve kas atıyoruz. Bu da metabolizma hızının düşmesine ve diyet bırakıldığında daha da fazlasını geri almamıza neden oluyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayça Ilıca diyet hakkında doğru bilinen yanlışları bizimle paylaştı.


KARBONHİDRAT YEMEME
Diyet yapan kişinin yaptığı en önemli hatalardan biri vücuda yeterli miktarda karbonhidrat vermemektir. Diyete başladığı zaman ekmek, pilav, makarna, patates, mısır gibi besinleri kesen kişilerin metabolizması ihtiyacı olan karbonhidratı önce kandan almaya çalışır. Glikoz oranı düştüğünde kan şekeri de düşmeye başlar. Sonrasında vücut kas içerisindeki karbonhidratları kullanmaya başlar ve bu durum kas kaybı anlamına gelir. Bu sırada vücut kasla beraberinde su kaybına uğrar. Sonuçta; diyette karbonhidratı kesen kimse tartıdaki sonucu görünce kilo verdiği yanılgısına düşer, ancak gerçek olan vücudun kaybettiği yağ değil kas ve sudur.

SADECE PROTEİN AĞIRLIKLI DİYET YAPARAK HIZLI ZAYIFLAMA
Proteinin vücut mekanizmasını hızlandırdığı doğrudur, ancak sürekli protein almak kas dokularını eksiltir ve su kaybına neden olur. 1 gr. kas dokusu ile  beraber  yaklaşık 2,7 gr. su kaybı olur. Yağsız doku kitlesi kaybı metabolik hızı düşürür. İnsanlar tartıya çıktığı zaman kilo verdiklerini zannederler, ancak metabolizma yavaşladığı için diyet sonrasında hızlı bir şekilde kilo alınır.

HER TÜR HAREKET VE SPORUN ZAYIFLATMASI
Vücudun egzersiz ve sporla kilo vermesi için yağ yakma formuna geçmesi gereklidir, bu da ancak haftada 5 gün düzenli egzersiz ile başlar. Çoğu zaman iki saat sürekli mekik hareketi yerine uygun nabızla 45-60 dakika bir yürüyüş, istenilen sonuçlara ulaşmakta daha faydalı olur.

SABAHLARI AÇ KARNINA İÇİLEN LİMONLU SICAK SU
Halk arasında inanılan bir başka yanlış da sabahları veya  yemek öncesinde aç karnına limonlu sıcak su içmenin vücuttaki yağları erittiğidir. Ancak bu inanç tamamen yanlıştır. Suyun veya içine katılacak limon, soda gibi maddelerin, bitki çaylarının kesinlikle yağları eritmek, yok etmek gibi bir etkisi bulunmaz.

TEK ÖĞÜN YEMEK YİYEREK KOLAYCA ZAYIFLAMAK
Vücudun kilo almasına neden olan en önemli etkenlerden biri de, onu bütün gün aç bırakıp sadece akşamları yemek yemektir. Çünkü yaklaşık 20 saat aç kalan vücut bu durumun devam edeceğini düşünür ve savaşa hazırlanır gibi yediklerini depolamaya başlar. Sonra 4 saat içerisinde gelen besinler yağ olarak depolanır. Vücudu asla uzun süre aç bırakmamak ve mutlaka her 3-4 saatte birşeyler tüketilmek şarttır.

 

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.