Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

YÜZ GERME YAŞI 30’A DÜŞTÜ!

YÜZ GERME YAŞI 30’A DÜŞTÜ!

Yerçekiminin etkisi, sigara içmek, fazla güneşte kalmak, aşırı kilo alıp vermek yüzde yaşlanmaya ve beraberinde de yüz düşüklüğüne neden oluyor. Dışarıdan bakıldığında kişinin yüzü sarkmış gözüküyor. Bu sarkma cilt yapısına, yaşam koşullarına, genetik yapıya göre de değişiyor. Yüz düşüklüğünün en etkili tedavisi de “yüz germe” ameliyatıyla yapılabiliyor. Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Dr. Nuri Soysal bizleri yüz germe operasyonları hakkında aydınlatı.


Yüz düşüklüğünde alında sarkma, kaşların düşüklüğü, yanakların aşağı doğru sarkması gibi sorunlar ortaya çıkıyor. Dolgu, botoks, çeşitli aletlerle yapılan kırışıklık tedavileri derinin dış yüzeyindeki sorunların çözümlenmesini sağlıyor. Thermage işlemi derinin gerilmesinde avantaj sağlasa da, yüz düşüklüğünün gerçek anlamda tedavisi ancak yüz germe ameliyatıyla sağlanabiliyor. Yüz germede önemli olan takvim yaşı değil, derinin yaşı. Deri erken yaşlanıyorsa, yüz germe operasyonu 20-30 yıl öne çekilebiliyor.

AMELİYAT 3 SAAT SÜRÜYOR
Ameliyattan önce düşük doz bir genel anestezi veriliyor. Ancak en önemlisi yüz germe işleminin yapıldığı yüz bölgesine lokal anestezi uygulanıyor. Yüze lokal anestezi verilmesi de genel anestezide uygulanan ilaçların dozunun daha az olması avantajını sağlıyor. İşlem yaklaşık 3saat sürüyor.

Ameliyatta ne yapıldığına gelince: Deriyi kulağın iç bölgesinden, kulak arkasından devam eden ve saçlı deriye kadar uzanan bir kesiyle keserek gevşetiyoruz. Ardından deri fazlalıklarını keserek kestiğimiz deriyi yerine dikiyoruz. Burada yüzdeki gerginliğin oranının ayarlamak tamamen işlemi yapan cerrahın tecrübesi ve bilgisiyle doğru orantılı. Yüz germe işleminde, burun ameliyatından ya da meme ameliyatından farklı olarak tanıdıklarınızın dışında kimse estetik yaptırdığını anlayamıyor. İyi bir estetik işlemde kriterimiz her zaman, hangi bölgede ameliyat yapıyorsak, o bölgedeki işlemin sonucunda kişiye ‘Estetik mi oldum?’ sorusunu mümkün olduğu kadar sordurmamaktır. Estetikte doğallığı en mükemmele yakın şekilde yakalamaktır. Kötü bir burun estetiğini sizi tanıyan tanımayan herkes anlayabilir. Ancak başarılı bir yüz germe operasyonunu sadece sizi tanıyan kişiler bilebilir. Başkalarının anlaması mümkün değildir.

İZLER KISA SÜREDE İYİLEŞİYOR
Yüz germe operasyonundan önce hastaların en çok sordukları soru, iz kalıp kalmayacağıdır.
Kulak içinde ve arkasındaki izler çok belli belirsizdir. Saçlı deridekiler de zaten saçın içinde kalır, bir süre sonra kaybolur. Çok ciddi bir saç dökülmesi sorunu yaşanmadığı sürece de görülmez.

Yüz germe işleminin hangi mevsimde yaptırılmasının doğru olacağı sorusuyla da sık karşılaşılıyoruz. En ideali sonbahar-kış mevsiminde yapılmasıdır, yazın da yapılabilir ancak güneşe çıkılması konusunda ciddi kısıtlamalar getirilir.

Ameliyattan sonra hastalardan yaklaşık 10 gün kadar ani, sert, baş ve boyun hareketleri yapmamaları istenir. 1. günden itibaren ılık suyla banyo yapılabilir. Önemli bir ağrı, sızı olmaz, şişlik olabilir ama morluk olağan bir durum değildir, morluk olursa da boynun altında olabilir onlar da kısa zamanda geçer.

Yüzde yapılan tüm işlemlerde olduğu gibi burada da yüz sinirlerini korumaya büyük özen gösteriliyor. Çünkü dikkat edilmezse yüz felci gelişebilir. Ancak bu cerrahın tecrübesi, bilgisiyle en aza indirilebilecek bir risktir. Her ameliyatta bu tür riskler sözkonusu olabilir, yüz germeye özel değildir. 

BOTOKS-DOLGU, ALIN VE ŞAKAK GERMEYİ AZALTTI
Dolgu, botoks, aletler özellikle de şakak ve alın germe ameliatlarının sayısını azalttı. Dolgu maddeleri, yanak çukurluğunun oluşturduğu sorunlar açısından çok yararlı bir madde. Ama yüz düşüklüğünün ortadan kaldırılmasında bunların hiçbiri gerçek anlamda yarar sağlayamadı. Thermage, yüz düşüklüğünde yüzde 10-20 arasında hafif düzeyde etkili olabilir. Ama ciddi yüz düşüklüklerinde “thermage”da, yüz germe işlemi kadar etkili olamaz. Yüz germe işlemi, erkeklerde de yapılabilir, ancak kadınlardakine göre daha fazla iz ortaya çıkar. Erkeklerde sakal ve kulak arasındaki boşluktan yüzü gerdiğinizde, sakalın kulağa doğru yönlendiği bölümde izleri önleyecek işlem yapmak lazım. Çünkü yüz germe sonucunda izler daha fazla görünür hale geliyor. Kadınlar makyaj yapıp oluşan izleri kaybedebiliyor.

AMELİYATIN ETKİSİ 5-20 YIL ARASINDA
Yüz düşüklüğünden kurtulmak isteyen kişiler doktorlarına, eğer 50 yaşındalarsa 30 yaşındaki hallerine kavuşmak istediklerini söylerler. Ancak gerçek bundan farklıdır. Elbette operasyondan sonra belli bir yıl geriye gitmek mümkündür. Bu süre 10-20 yıl olabildiği gibi 5 yıl da olabilir. En doğrusu hastalara yıl konusunda vaatte bulunmamaktır.

SİGARAYI BIRAKMAK GEREK
Yüz germede dikkat edilmesi gereken bir başka nokta da, operasyondan en az 3 hafta önce sigara içmenin bırakılmasıdır. Operasyondan sonraki dönemde de sigaradan uzak durmak doğrudur. Çünkü sigara içmek derinin sağlıklı beslenmesini engeller, bu da operasyonun başarısını olumsuz etkiler. Biz meme küçültme, karın ve yüz germede sigarayı 1 ay önceden bıraktırmak isteriz. Ayrıca kanı sulandırıcı aspirin gibi ilaçların da ameliyattan 2-3 hafta önceden bırakılmasını mutlaka isteriz. Ameliyattan önce iyi bir cilt bakımının yapılması, gözeneklerin açılıp havalandırılması, ameliyata olumlu katkı yapar. Yüz düşüklüğü düzeltildikten sonra, ince kırışıklıklar iz yaptıysa o bölgeyi soyucu cerrahi işlemler uygulamak, derin peelingler yapmak gerekebilir. Bazen bu işlemler aynı seansta yapılabildiği gibi, ameliyattan altı hafta sonra da yapılabilir.

 

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.