Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

LÜTFEN, KARANLIKTA UYUYUN!

LÜTFEN, KARANLIKTA UYUYUN!

Melatonin denilen hormon beyinde ve sadece 23:00 ile 05:00 saatleri arasında salgılanan bir hormon. Hormonun temel görevi vücudun biyolojik saatini koruyup, ritmini ayarlamak.


Jetlag denilen hadisenin sebebi de bu hormon. Hormon, diğer antioksidan etkilerini güçlendiriyor, kanserli hücrelere karşı koruma sağlıyor, üreme sistemiyle bağlantısından tutun da yorgunluk, isteksizlik gibi durumlara neden olabiliyor. Şu anda bu hormon yaşlanmayı geciktirici etkisinden dolayı da üzerinde önemle durulan bir hormon.


Konunun can alıcı noktalarından biri de hormonun çocuklar üzerindeki etkisi. Avrupa’da lösemili ve kanserli çocuk sayılarının artmasından dolayı yapılan araştırmalar sonucunda ailelerden istenen bir husus da, çocukların kesinlikle karanlık ortamlarda yatırılmaları. Çünkü, melatoninin güçlü salgılanmasının kansere karşı koruyucu etkisi olduğu biliniyor. Ancak, bu hormon ışığa duyarlı! Deneylerde uyuyan kişinin hormon salgısı izlenirken, ışık açıkken uyunduğunda melatonin hormonun azaldığı, karanlıkta uyunduğunda ise melatonin hormonun yoğun olarak salgılandığı tesbit edilmiş. Bilimsel bir gerçek: “Lütfen karanlıkta yatın ve çocuklarınız uyurken ışığı kapatın!

 

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.