Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

HER GÜN 5 DAKİKA AYIRARAK DİNÇ KALIN!

HER GÜN 5 DAKİKA AYIRARAK DİNÇ KALIN!

Her gün ev ile ofis arasında geçen hayatınızda yapmak istediğiniz pek çok şeye fırsat bulamıyorsunuz. Öyle ki; hobinin ötesinde vücut sağlığınız için şart olan spor için bile ayıracak zamanınız olmuyor. Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Bülent Aksoy, “İş yaşamının yoğun temposunda vücudu sağlıklı tutabilme yöntemleri” hakkında bilgi verdi.


DANS EDEREK ZAYIFLAYABİLİRSİNİZ
Vücudu dinç tutmak, kas ve eklem rahatsızlıklarından korunmak ya da zayıflamak için büyük küçük herkesin kendine en uygun sporu tercih etmesi şart. Ancak zayıflamak isteyen kişilerin özellikle çok ağır ve uzun süreli spor yapmaları gerekmemektedir. Kişi çok rahat evde ya da ofiste spor yapabilir. Örneğin; müzik eşliğinde dans etmek, pilates veya mekik gibi egzersizler de kolaylıkla kilo vermeyi sağlayabilir.   

SPORA 5 DAKİKAYLA BAŞLAYIN
Hayatında hiç spor yapmamış bir insanın koşu bandında yüksek tempoyla yarım saat koşması sorun yaratacak, kas ve eklem ağrılarına neden olacaktır. Bu nedenle en ideali kişinin 5’er dakikalık periyodlarla iki kez koşması ve bu süreyi kademeli olarak 8,10 ve 15 dakikaya çıkartmasıdır. 

OFİSTE MÜZİK EŞLİĞİNDE 5 DAKİKA RAHATLAYIN
Sürekli oturarak çalışan kişilerde en çok diz, sırt ve boyun bölgesi rahatsızlıkları görülmektedir. Bir de mouse kullanmaya bağlı el ve dirsek ağrıları oluşabilmektedir. Ofis yaşamındaki stres de fibromiyalji gibi hastalıklara sebebiyet verebilmektedir. Spor, bu tip ağrıların oluşumunun önlenmesinde oldukça etkilidir. Ofiste kendinize ayıracağınız 5 dakikayla bu gibi rahatsızlıkların önüne geçmek ve hatta zayıflamak bile mümkün. Her saat başı ofis çalışanlarının hepsi toplu halde ayağa kalkıp hafif bir müzik eşliğinde esneme hareketleri yapabilir. Çember şeklinde yan yana dizilen çalışanlar boyun, sırt, kalça ve bellerini, öne arkaya ve yana esneterek vücutlarını rahatlatabilirler. 5 dakika süresince bu hareketleri yapan kişiler bu sayede beden sağlıkları korurken, aynı zamanda da eğlenceli dakikalar yaşayarak ruhlarını dinlendirebilirler.

AYAKLARINIZI UZATIN
Uzun süre aynı pozisyonda oturmak kas ve eklem ağrılarını artırabilmektedir. Bu nedenle ara sıra kalkıp ofis içinde dolaşmak vücudunuza iyi gelecektir. Masanın altına koyacağınız bir yükseltiye ayaklarınızı uzatmak da sizi rahatlatacaktır. Masa ve koltuğun düzgün bir şekilde yerleştirilmesi de vücut sağlığı açısından önemlidir. Mouse kullanımından oluşabilecek el, bilek ve dirsek ağrıları için de bileğinizin altına ufak yastıklar ya da silikon destekler koymanız etkili olacaktır. Ağrı şiddetli olduğunda ise hemen doktora başvurmak gerekmektedir.

 

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.