Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

TATİL ÖNCESİ BAKIM TÜYOLARI

TATİL ÖNCESİ BAKIM TÜYOLARI

Tatile çıkmak için valizini hazırlayanlara tatil öncesi bakım tüyoları veren Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan’dan yaza özel güzellik, sağlık ve bakım önerileri…


Yaz aylarında kozmetik ürünlerinizi değiştirin, yağlı kremler yerine su bazlıları tercih edin.  Tatile bronz gitmek istiyorsanız solaryumdan değil otobronz ürünlerden yararlanın. Tatilde saç kurutma makinesi kullanmayın, makyaj da yapmayın! Tatil dönüşünde ise hem yıpranan cildinize hem de saçlarınıza güçlü bir bakım yaptırın.

Tatilde bakımlı görünmek isteyenlerin bazen yaz ayları için uygun olmayan bakım yöntemlerine başvurarak hüsrana uğradıklarını belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; tatil için valizlerini hazırlayanlara tatil bakımının en sağlıklı reçetesini yazdı:

Havalar ısındı, sıcaklar iyice kendini hissettirmeye başladı. Çoğumuz tatil planları yaptı hatta bazımız tatil sezonunu başlattı. Tatil süresince cildimizin hasar görmemesi için birtakım tedbirler almamız gerekiyor. Tatil öncesi alınacak tedbirlerle cildimizin zarar görmesi engellenebilir; buna rağmen cilt zarar görmüşse tatil sonrası canlandırılır. Kozmetik dermatolojik işlemler kişilere bu konuda yardımcı olabilir.

Yoğun güneş ve yüksek sıcaklık kişilerin kozmetiklerinde değişiklik yapması için önemli bir sebeptir. Bu nedenle tatil öncesinde, ilk olarak kullanılan kozmetik ürünlerde değişiklik yapılmalıdır. Kozmetik ürünlerin kurutucu olmasına ve yağ içermemesine dikkat etmeleri gerekir. Su bazlı kozmetik ürünler tercih edilmelidir. Ciltteki yağ dengesini kontrol altına aldığından yıkama ürünlerinin ardından tonik kullanılmalıdır. Kozmetiklerin güneş koruyucu içerenleri daha çok önerilmektedir.

TATİL ÖNCESİ PEELİNG YAPTIRMAYIN!
Tatilden 1 hafta öncesinden meyve asidi, A vitamini, beta hidroksi asit içeren ürünlerin kullanımı sonlandırılmalıdır. Bu tip ürünler güneşe hassasiyet yarattığından ciltte leke artışına neden olurlar. Kullanılan bazı ilaçlar da ciltte lekelenmeye sebep olabilir. Güneşe hassasiyet yaratan ilaç kullanan kişilere; hekimlerine danıştıktan sonra mümkünse ilaçlarını değiştirmeleri, ilaç değişimi mümkün olmuyorsa güneş koruyucu kullanarak bu riski en aza indirmeleri tavsiye edilir.

Tatilden2 hafta öncesinden peeling işlemi sonlandırılmalıdır. Sonbahar mevsimine kadar peeling önerilmemektedir. Lazer epilasyon da tatil öncesinde kadınların sık başvurdukları bir işlemdir. Ciltte istenmeyen bir durumla karşılaşmamak için lazer işlemi, tatilden birkaç gün önce sonlandırılmalı, tatil dönüşü cilt eski haline kavuştuktan sonra tekrar başlanmalıdır.

SOLARYUMDAN VAZGEÇİN!
Tatile hafif yanık, bronz tenle gitmek isteyen kişilere yardımcı olacak olan solaryum değil, otobronz ürünlerdir. Ciltte uygulandıklarında istenilen bronz görüntüyü vücuda zarar vermeden sağlamaktadırlar. Banyoda hafif peeling işlemi sonrası cilde uygulandıklarında, diffüz bir bronzluk sağlanmasına yardımcı olurlar.

TATİL VALİZİNİZE İLK OLARAK GÜNEŞ KREMİNİZİ KOYUN!
Tatil süresince dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır. Yakıcı güneş, cildimizde çok sayıda hasara neden olur. Güneş yanıkları, alerjik reaksiyonlar, çizgilerde derinleşme, cilt lekeleri ve cilt kanserleri güneşin cildimize verdiği zararların bazılarıdır.

Kısa sürede yoğun güneşte maruz kalınması güneş yanığının ana sebebidir. Güneş; mevcut lekeleri koyulaştırmakta, ciltte yeni lekelerin oluşmasına sebep olmaktadır. Benler de güneş etkisiyle değişikliğe uğrar.

GÜNEŞ KORUYUCUSUZ ASLA!
Tatile gidenler, güneşin zararlı etkilerinden kendilerini korumalıdır. Kişiler tatil süresince güneş altında bulunacakları saatlere çok dikkat etmelidir. Güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatler olan 10.00-16.00 arasında mümkün olduğunca zaman geçirmemelidir. Dışarıda zaman geçireceklerinde ise mümkün olduğunca gölgede bulunmalıdır. Koruyucu giysiler ve güneşten koruyucu gözlük takmalıdır. Şapka giymeyi ihmal etmemelidir.

Güneş koruyucular tatilin olmazsa olmazıdır. Güneş koruyucu alırken cilt yapısına uygun, hipoalerjenik, suya ve tere dayanaklı olmasına dikkat edilmelidir. Güneş koruyucular dışarı çıkılmadan 20 dakika önce sürülmeli, her tarafa eşit uygulanmalıdır. Dudaklara da koruyucu kullanılması unutulmamalıdır. Yüzme ve terleme sonrası koruyucu tekrarlanmalıdır. Bu şekilde güneşten cildimizin göreceği zararlar en hafif düzeye indirilmiş olur.

TATİLDE FÖNÜ UNUTUN!
Güneş ve havuz tatil süresince cildi kurutur. Nemlendirici sürülmediği takdirde ciltte kaşıntı ve soyulmalar görülür. Alerjik ve hassas cilt yapısına sahip kişilerde klor, ciltte ekzematöz reaksiyonlara neden olmaktadır.  Bu nedenle havuz sonrası mutlaka duş alınmalıdır.

Yüzümüze hafif ve su bazlı nemlendirici tercih edilirken, vücudumuza sürülen daha yağlı ürünlerle güneş ve havuzdan kaynaklanan kuruluk tedavi edilir. Nemlendirici ürünlerin yanında sıvı tüketimi de arttırılmalıdır. Bol su içilmelidir.

Saçlarımız da kuruluktan zarar görmekte, kırılgan ve mat görünüm kazanmaktadır. Kurutma makinesi, tatil süresince mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Saç bakım yağları, saça kaybettiği nemi geri verir. Havuz suları, aynı zamanda saç renginde değişikliğe neden olur. Saçlarımızın havuzdan zarar görmemesi için bone ile havuza girilmesi önerilir.

MAKYAJ YAPMAYIN!
Tatil süresince rosacea ya da gülleme hastalığı artma gösterir. Güneş koruyucunun eksik kullanımı ve tatilde değişen yeme alışkanlığı bunda ana etkendir. Tatil köylerindeki hamam, sauna ve buhar banyoları, tatilde rosaceanın azmasına neden olan diğer sebeplerdir. Rosace hastaları; tatil süresince sıcak ve acı yiyecekler ile çay ve kahve tüketimini azaltmalı, diyetine dikkat etmelidir. Güneş koruyucularını yanlarından eksik etmemelidir. Hamam, sauna ve buhar banyolarına mümkün olduğunca az girmelidir.

Tatilde yoğun terlemeden kaynaklanan isilikler, pişikler ve minik kırmızı kabarcıklıklar sık görülmektedir. Kişiler sık duş almaya özen göstermelidirler. Terletmeyen kıyafet giymeye dikkat etmelidirler. Tatilde makyaj yapmaktan mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır; çünkü makyaj isilik tazı kabarıklarda artışa neden olur.

Güneşten korunmak amacıyla güneş koruyucu kullanımının yanında sistemik antioksidan kullanımı tatilde tavsiye edilmektedir. Vitamin C, E ve likopen içeren ürünler; sistemik alındıkları zaman cildimizin güneşten korunmasına ve güneşten daha az zarar görmesine yardımcı olur.

TATİL DÖNÜŞÜNDE TEPEDEN TIRNAĞA BAKIMA GİRİN
Nem maskesi iyi gelir: Tatil dönüşünde cildimize gereken önemi göstermemiz gerekir. Kuruyan cildimiz nemlenmelidir. Belirli aralıklarla yapılan nem maskeleri cildimize faydalı olur.

Mat görünüme peeling: Tatilin yüzümüze verdiği mat görünüm peeling ile canlandırılır. Sonbahar başı gibi düzenli aralıklarla yapılan peeling, hem cildimizi canlandırmakta hem de cildimizde olan lekeleri hafifletmektedir.

Kuruyan cilde lazer: Vücutta tatilden kaynaklanan kuruluk düzelir düzelmez lazer uygulaması başlayabilir. Rosacea’da genişleyen damarlar lazer yöntemiye ortadan kaldırılır. Lazer uygulamaları; cildin hassasiyeti ve derinin kuruluğu düzeldiği zaman başlayabilir.

Güneş çizgilerine botoks: Güneş gözlüğü takmayan açık tenli ve ince cilt yapısına sahip kişilerde; gözleri kısmadan kaynaklanan çizgiler, göz çevresinde sık görülmektedir. Botoks uygulamaları; hem göz çevresindeki çizgilerin, hem de mimik çizgilerinin ortadan kalkmasında çok faydalı olmaktadır. Gülme çizgileri de dolgu uygulamaları ile tedavi edilir.
Saçlara mezoterapi zamanı: Tatilde hasar gören saçlar, mezoterapi yöntemiyle canlandırılır ve onarılır. Saçın ihtiyacı olan vitamin, mineral ve kan dolaşımını arttırıcı maddeler direkt saç diplerine enjekte edilir. Ayrıca saç bakım yağları, saçın kuruluğunun azalmasına faydalı olur.


SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.