Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

BEBEK SAHİBİ OLMAK İÇİN ÖNERİLER

BEBEK SAHİBİ OLMAK İÇİN ÖNERİLER

Yanlış yaşam tarzı, yanlış beslenme ve stresli bir hayat hormonları “altüst” ettiğinden anne ve baba olma şansı giderek zorlaşabiliyor. Eğer bebek sahibi olmak istiyorsanız hayatınızdaki birçok noktaya dikkat etmelisiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Burcu Arslan bebek sahibi olmak isteyenlere önerilerde bulunuyor.


Doğurganlık çağındaki her kadın 6 ayda bir mutlaka jinekolojik kontrollerini yaptırmalıdır. Doğurganlığı azaltan (polikistik over sendromu, diyabet, çikolata kisti gibi) tüm sağlık sorunlarınızı kontrol ettirmelisiniz. Çünkü çocuk sahibi olmakta güçlük çeken kadınlarda en sık karşılaşılan problemler yumurtalık ve rahimden geçirilmiş operasyonlardır. Ama erken tanı bu olasılıkları azaltır.

BEBEK DOSTU DİYET
Uzmanlarca yapılan incelemeler sonucunda beslenme ile doğurganlık arasında çarpıcı bağlantıların olduğu anlaşılmıştır. Bebek dostu bir diyetin 4 temel kuralı şunlar:
1- İşlenmiş yiyecekler (beyaz ekmek ve pirinç gibi) yerine daha yavaş sindirilen karbonhidratlar (sebze ve tam tahıllar gibi) seçmelisiniz.
2- Trans (hidrojene) yağlardan uzak durmalısınız.
3- Doymuş yağlar yerine doymamış yağları tercih etmelisiniz.
4- Proteini hayvansal ürünler yerine çoğunlukla bitkisel besinlerden almalısınız.

Bu tarz glisemik indeksi düşük besinlerden oluşan bir diyetin kan şekerini dengede tutarak hem diyabeti önlediğini hem de kalp damar sağlığını güçlendirdiği uzun zamandır biliniyor. Bununla beraber doğurganlık üzerinde de etkisi büyüktür. Basit karbonhidratlar gibi kan şekerini aniden yükselten yiyecekler yediğinizde, bedeniniz daha fazla insülin üretir ve bu vücudunuzda daha fazla testosteronun dolaşıma girmesi demektir. Zamanla yumurtlama fonksiyonları da bundan etkilenmeye başlar. Farklı tipte yağ ve proteinler, kandaki glikoz ve insülin değerini etkiler. Bu yüzden bir an önce bol bol meyve ve sebze yeme alışkanlığı kazanmakta fayda var. Ayrıca sepeti kırmızı et yerine mümkün olduğunca balık, fındık, yumurta ve fasulye ile doldurmalısınız.

SAĞLIKLI KİLODA KAL
Konu hamile kalmak olduğunda beden kitle endeksiniz 20 ile 24 arasında olmalıdır. Araştırmacılarca, kısırlık vakalarının yüzde 12’sinin kilo probleminden kaynaklandığı tahmin ediliyor; fazla kilolu olan ve normalden zayıf olan kadınlar bu açıdan eşit durumdadır. Fazla kilolular regl düzensizliği ve yumurtlama bozukluğu yaşayabilir. (Ancak kilolarının 5 ya da 10’unu vermek, bu sorunların düzelmesine yardımcı olabilir.) Normalden düşük kiloda olunduğunda ise hiç yumurtlamayabilirler. Çünkü yumurtalıklarının çalışmasını vücuttaki yağ sağlar.

DOĞAL YOLLARI DENEYİN
Hamilelikten korunmaksızın, 1 yıl süreyle düzenli bir cinsel yaşama rağmen hamile kalınamaması durumunda kısırlıktan (infertilite) söz edilebilir. Bu sure içerisinde hamile kalmak için doğal yollara başvurabilirsiniz. Amerika’da özellikle kısırlık yaşayan (infertil) hastalar düşünülerek, doğal yolla hamile kalmaya yardımcı olması amacıyla üretilmiş olan jel, artık TC. Sağlık Bakanlığı izini ile ülkemizde de bulunmaktadır. Tüp bebek tedavisine geçmeden önce denenebilir.

STRESİ AZALTIN
Çocuk sahibi olmak isteyen bir çiftin duymak istemediği bir şey varsa, o da “Zorlamayın, biraz rahatlayın” cümlesidir. Fakat stres, bedenine yumurtlama işaretini veren beyin sinyallerini karıştırarak yumurtlamayı engelleyebiliyor. Eğer stresinizi azaltabilirseniz, kendinizi rahat hissettiğiniz aylarda daha rahat bebek sahibi olabilirsiniz.

DOĞUM KONTROLÜ ÖNEMLİ
Aslında doğurganlığı korumanın yolu iyi bir doğum kontrolünden de geçiyor. Hazırlıksız yakalanılan gebeliklerin kürtajı ileride telafisi olmayan güçlüklere neden olabiliyor. Prezervatif veya diyafram gibi bariyer metotları basittir; hamile kalmaya hazır olduğunuzda sadece bunları kullanmayı bırakmanız yeter. Eğer spiral kullanılıyorsa, çıkarıldığı anda doğurganlık normale döner. Doğum kontrol hapı için de aynı şey geçerli. Hapı bıraktıktan sonra düzensiz regl döngüsü yaşanabilir ama son paket bitirdikten sonra 2 hafta içinde yumurtlama başlar. Bir de doğum kontrol hapları kullanan bazı kadınlar bunların ileride kısırlık yapacağını düşünüyorlar. Aslında tam tersine bu haplar yumurtalık kistlerini azaltarak faydalı bile olurlar. Kist oluşumunun azalması demek yumurtalık operasyonlarının da azalması demektir. 

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.