Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

BİTKİ VE MEYVELERLE GELEN SAĞLIK

BİTKİ VE MEYVELERLE GELEN SAĞLIK

Tüm dünyada yükselen sağlıklı yaşam trendleri paralelinde, adaçayı, ekinezya, rezene, nane, yaban mersini, nar gibi bitki ve meyveler son dönemde oldukça rağbet görmeye başladı... Kimi bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, kimi mideye iyi geliyor kimi de kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor. Sonuçta hepsi şifalı... Sağlıklı beslenme reçetelerinin olmazsa olmazları arasında yerini alan bu bitki ve meyveler, yararlarının yanı sıra lezzetleri ile de tercih ediliyor.


Eskiler şifayı doğada ararmış. Günümüzde de yükselen sağlıklı yaşam trendleri eskiye; yani doğaya, doğal olana bir dönüş yaşandığını gösteriyor. Hem farklı lezzetleri hem de sundukları faydalarla bitki ve meyveler, çaydan yoğurda kadar birçok ürün hayatımızın vazgeçilmezleri arasındaki yerini aldı bile... Yüzyıllardan beri soğuk algınlığı, nezle, boğaz ağrısı ve idrar yolları enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan ekinezya, iştahı düzenleyip, sindirime yardımcı olan rezene ve daha pek çoğu sağlıklı yaşamın kapılarını açıyor.

ÇARŞIDAN ALDIM BİR TANE EVE GELDİM BİN TANE

Özellikle kış aylarında, ev meclislerinin biraraya geldiği toplantıların en keyifli meyvesidir nar. Nar, antioksidan, C vitamini ve niosin vitamini zengini bir meyve. Kırmızı rengiyle de sahip olduğu güçlü etkiyi yansıtan nar, kalp sağlığını koruyucu minareller içeriyor. Antioksidan içeriğinin yüksek oluşuyla, kötü kolesterol düzeyini düşürmeye yardımcı oluyor. Nar, en çok Anadolu ve İran’da yetişiyor ancak Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde de bulunuyor.

 ROMALI SAVAŞÇILARIN GÜÇ KAYNAĞI: REZENE

Romalılar tarafından oldukça fazla kullanılan rezenenin, savaşçılara güç verdiğine inanılırmış. Halk arasında da özellikle, midedeki gaz, şişkinlik gibi sancılara ve rahatsızlıklara iyi geldiği bilinen rezene, rahatlatıcı etkilere sahip bir bitki. Sindirim problemi yaşayanların sıkça tercih ettiği bir bitki olan rezenenin, aynı zamanda burun tıkanıklığı ve sinüzit gibi üst solunum yolları enfeksiyonları üzerinde de olumlu etkisi bulunuyor. Ülkemizde doğal olarak yetişen rezenenin kökeni Akdeniz ve Batı Asya’ya dayanıyor. Bu değerli bitkinin kökü, tohumu ve filizleri çeşitli şekillerde değerlendirilebilir. Örneğin, kökü ve yaprakları yemeklere eklenebilir veya çayı kolaylıkla hazırlanabilir.

EKİNEZYA SOĞUK ALGINLIPINA BİRABİR

İlk olarak Kuzey Amerika yerlileri tarafından keşfedilen bu çiçekli bitki, eski zamanlarda zehirli böcek ve yılan sokmalarına karşı kullanılırmış. Ekinezya, birçok yararlı maddenin yanı sıra tanenler, protein, yağ asitleri, A, C ve E vitamini de içeriyor. Tüm bu zengin içeriği ile ekinezya, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut direncini arttırıyor ve ekinezyanın, enfeksiyon tedavilerine büyük katkı sağladığı düşünülüyor. Uçuk, grip, bademcik iltihabı gibi virütik hastalıklara karşı kullanılan ekinezya, soğuk algınlığının önlenmesinde çok yaygın olarak tercih edilen mucizevi bir bitki.

YABANMERSİNİ: LEZZETİ KENDİSİNDEN BÜYÜK

Çok eski zamanlardan beri boğaz ağrısı ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde ve idrar söktürücü olarak kullanılan Yabanmersini, Karadeniz dağlarının fundalık bölümlerinde yetişen 30-35 cm boyunda küçücük bir bitki. Ancak etkisi ve faydaları o kadar büyük ki... Flavonoidler ve demir bakımından zengin olan bu bitki, göz yorgunluğunu rahatlatıcı ve retinayı kuvvetlendirici özelliklere sahip. Havuç, brokoli, nar gibi beta-karoten içeren besinlerle birlikte tüketildiğinde özellikle göz sağlığı üzerindeki yararlı etkileri daha da artıyor. Strese iyi gelen, birçok antioksidan içeren Yabanmersini meyvesi taze olarak yenebilebileceği gibi bu meyveden turta, reçel ve marmelat da yapılır.

DETOKS KÜRLERİNİN VAZGEÇİLMEZİ: ADAÇAYI
Tüm Avrupa ülkelerinde olduğu gibi ülkemizde de çok yaygın olarak yetişen Adaçayı, boyu 30-70 cm olan kokulu bir bitki. Güçlü antioksidan özelliğinin yanı sıra A, B ve C vitaminleri de içeren adaçayının özellikle dolaşım, sindirim sistemi ve hafıza üzerinde olumlu etkileri bulunuyor. Terleme, ağız yarası, boğaz ağrısı veya menopoz belirtilerini azaltıcı etkisi olduğu bilinen adaçayı, detoks (vücudu zararlı maddelerden arındırma) kürlerinin vazgeçilmez bitki çayı. Tüm bedeni güçlendirici etkisi olan adaçayı, canlandırıcı özelliğiyle hastalık sonrası güçsüzlük hallerinde başarıyla kullanılıyor. Rahatlatıcı etkisi de bilinen adaçayı, özellikle yoğun geçen bir günün sonunda enerjinizi geri kazanmak ve yeniden canlanmak için birebir.
 
HÜCRE BEKÇİSİ: AVOKADO
İçerdiği Glutathion süper bir hücre koruyucusudur. Tüm meyveler arasında protein bakımından en zengin olanıdır. Bol miktarda E vitamini de içerir. Bu vitamin kalp ve deriyi koruyarak dolaşımı düzene sokuyor. Ayrıca potasyum ve B6 vitamini de içerir. Kadınlar açısından çok gereklidir. Kanser tedavisi gören hastalar avokadodan vazgeçemiyorlar.

ÇİLEKLE TEMİZ BİR SİSTEM VE PARLAK BİR CİLT
Çilek özellikle cilt sorunu çekenlerin imdadına koşuyor. Hem parlak ve canlı bir cilt hem de akne tedavisi için tercih ediliyor. Körpe ve bol sulu çilekler sistemi temizliyor. Böbrek, idrar yolları ve bağırsak sorunları için de birebirdir. Ayrıca diş etlerini güçlendiriyor, dişlerdeki tartarı önlüyor, ağız kokularını ve boğaz ağrılarını gideriyor. Çilekte yüksek oranda C vitamini bulunduğu gibi, yüksek tansiyon ve kolesterolü düşüren maddeler içeriyor. Çilek C vitamini ihtiyacını karşılar. Ayrıca bol miktarda potasyum içerir ve lifli besinler arasında önemli bir yer tutar. Diyabetli hastalar, çileğe şeker ilave etmemek şartıyla bu meyveyi bol bol yiyebilirler.

TURUNCU MUCİZE:HAVUÇ
Harward Üniversitesi'nin yaptığı araştırmaya göre; haftada beş taneden fazla tüketildiği takdirde kadınlarda kalp enfarktüsünü, felç tehlikesini yüzde 68 oranında azaltıyor. Günde iki havucun erkeklerde kandaki kolesterolü yüzde 10 oranında azalttığı görülmüştür. Her gün yenen bir havuç da akciğer kanseri tehlikesini yarıya indiriyor. Havuçtaki Beta-Karotin de gözleri yaşlılığın getirdiği görme zayıflığından koruyor ve bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor. Mide ve bağırsak kanamalarını önler, kansızlığı giderir, anne sütünü arttırır, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir, idrar ve bağırsak gazlarını söktürür, ülserdeki şikayetleri giderir. Kansere karşı etkili olduğu gibi cildin kurumasını da engelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Beta karotin (kansere neden olan serbest radikallari durduruyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor) içeren havucun en büyük özelliklerinden biri içerdiği bu maddenin cildin kurumasını engelleyen A vitaminine dönüşebilmesi.

DOĞAL ASPRİN:KİRAZ
Kiraz yemek ağrıların dindirilmesinde aspirinden çok daha etkili oluyor. 20 kirazda 12-25 miligram arasında antosiyanin bulunduğu ve bu maddenin ağrı kesici etkisinin aspirinden on kat daha fazla olduğu görüldü. Kirazda bulunan antosiyanin maddesinin E ve Ca vitaminlerine benzer antioksidan etkiler yarattığı da biliniyor. Günde 20 kiraz yemek, bir aspirin almakla özdeş etki yaratıyor.

C VİTAMİNİ DEPOSU:KUŞBURNU
Çok yoğun vitamin zenginliği nedeniyle gözlerin dostudur. Vücuda dirilik sağlar. 100 gram kuşburnunda bir sandık portakala eşdeğer C vitamini vardır. İyi bir raşitizm ilacı, etkin bir kan temizleyicisidir. Güçlü bir kurt düşürücü ve bağırsak yumuşatıcısıdır. Mide kramplarına ve sindirim sistemi zorluklarına karşı faydalıdır. Romatizma ağrılarını gideriyor. Basur tedavisinde iyi sonuç veriyor
.

TANRILARIN GÜÇ KAYNAĞI:ÜZÜM
Üzüm tarihte ünü tartışılmaz bir enerji ve sağlık kaynağıdır. Kral Sezar’ın üzümü mutfağından eksik etmediği söylenir. Şaraba hayat veren üzüm sirkesi ve pekmezinde de sayısız yarar gizlemektedir.

Üzümde bilinen 20 antioksidant var, siyah üzüm ise yeşil üzümden fazlasını içeriyor. Kan yapar, kanı temizler. Yüksek tansiyonu düşürür. Böbreklerdeki kum ve taşların düşürülmesine yardımcı olur.

Son zamanlarda yapılan araştırmalar göstermektedir ki, üzüm çekirdeği adeta bir mucizedir. Kanserden kalp hastalıklarına,hücre yenilemeden iltihap gidermeye kadar çok sayıda rahtsızlığın önleyicisi ve gidericisidir.

ŞEKERE TANSİYONA MAYDANOZ
Bir demir deposudur. Genellikle taze yenen maydanozda, kalsiyum, potasyum ve A vitamini vardır. Bir tutam maydanoz, günlük C vitamini ihtiyacının çoğunu karşılar. Böbrekleri çalıştırarak idrar getirir, kan şekerini normal seviyede tutar ve kansere karşı da koruyucudur.

Hem cildin hem sinir ssteminin dostudur.


GENÇLİK SIRRI ENGİNAR
Enginarın en çok bilinen özelliği karaciğere sağladığı faydalardır, ama bunun yanında enginarın sayısız faydaları vardır: Kandaki üre ve kolesterolü düşürür. İdrar söktürür. Kandaki şeker miktarını ayarlar. Damar sertliği ve kalp hastalıklarını önler. Böbrekteki kumların dökülmesine yardımcı olur. Prostat, meme ve rahim ağzı kanserine karşı iyi gelir. Enginarın içinde bulunan Silymarin maddesinin, hücrelerin hasar görmesini engellediğine işaret eden araştırmacılar, ayrıca Silymarin maddesinin, prostat, meme ve rahim ağzı kanserini önleme konusunda da etkili olduğunu belirtti. Bu sebzeyi bol miktarda tüketenler, bulundukları yaşın daha altında gösterirler.

AİLENİZİN DOKTORU:ELMA
Pamuk Prenses masalının öldüren meyvesi elma aslında hayat kaynağı. Günde bir elma yemek doktoru evinizden uzak tutar. İki elma yerseniz, kalp ve dolaşım sorunlarına karşı korunmuş olursunuz. Kolesterolü yok eder ve kabızlığı önler. Kokusu rahatlatır ve kan basıncını düşürür. Artrit, romatizma ve gut hastalıklarına karşı da yararlıdır. Araştırmalar elmanın, prostat ve akciğer kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Diğer birçok meyve gibi elma da yüksek miktarda C vitamini ve bunun yanında kanser riskini ve DNA hasarını azaltan, değerli antioksidanlar içermektedir. Bundan ayrı olarak, zengin lif içeriği kalın bağırsak faaliyetlerine yardımcı olmanın yanında kalp hastalıklarında, kilo vermede ve kolesterolün kontrolünde etkilidir. Elmanın içeriğindeki bazı kimyasallar Parkinsonizm ve Alzheimer gibi beyin hastalıkları konusunda da koruyucudur. Meyvesi dışında sirkesi, şarabı ve çayının da sayısız faydaları vardır. Özellikle elma sirkesi saç bakımı ve cilt lekelerinde kullanılır.
 

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.