Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

“Beni bu havalar mahvetti!"
BAHAR REHAVETİNİ ATLATMAK ELİNİZDE…

BAHAR REHAVETİNİ ATLATMAK ELİNİZDE…

Vücut metabolizmasının hava değişimine adapte olamamasından kaynaklanan bahar rehavetinin biyolojik rahatsızlıkları da tetikleyebiliyor. Baharı mutlu geçirmek için beslenme alışkanlıklarınıza ve yaşam tarzınıza özen göstermeniz, monotonluktan uzaklaşmanız gerekiyor.


Uzmanlar, “yorgunluk, mutsuzluk ve çalışma isteğinde azalma, sürekli uyku hali, stres ve adale ağrılarıyla” belirti veren bahar yorgunluğuna karşı herkesin rahatça uygulayabileceği tedavi yöntemleri öneriyor.

Çukurova Üniversitesi Mediko-Sosyal birimi uzmanlarından Psikiyatr Sabri Yurdakul, bahar yorgunluğunun, vücut metabolizmasının hava değişimine adapte olamamasından kaynaklandığını söyledi. Yurdakul, “Hava ve mevsim değişikliği insan biyoritmini olumsuz etkiler. Bahar mevsiminde havadaki elektrik yükü artar. Bu yük havada bulunan pozitif ve negatif yüklü iyonlar aracılığıyla taşınır. İşte bu taşıma dengesi bozuklukları, iklim değişikliği dönemlerinde sıkça karşımıza çıkıyor ve ruhsal sıkıntılara yol açıyor” dedi.

Şehir hayatının, gürültü kirliliği, trafik yoğunluğu gibi faktörlerin etkisiyle bahar sendromu riskini yükselttiğini belirten Yurdakul, bu dönemde beslenme ve yaşam tarzına dikkat edilmesi gerektiğini, aksi takdirde bu durumun biyolojik rahatsızlıkları da tetikleyebileceğini; yönetici konumunda çalışan, sorumluluğu fazla olanların bahar yorgunluğunu daha fazla yaşadıklarını belirtti.

BAHARI MUTLU GEÇİRMENİN YOLLARI
Yurdakul, “Yorgunluk, mutsuzluk, çalışma isteksizliği hissediyor, sürekli uyku hali, hafıza zayıflaması, sürekli sinirlilik hali, stres, boyun, sırt ve belde yoğunlaşan adale ağrıları yaşıyorsanız, bahar yorgunusunuz. Ancak, “Beni bu havalar mahvetti” demeden önce önlem alınırsa, baharı mutlu geçirmek son derece kolay…”

Bahar yorgunluğuna karşı alkol, sigara ve kafeinden uzak durmayı, sabahları yürüyüş yapıp ılık duş almayı, yağlı yemekler yerine C vitamini ağırlıklı sebzeler tüketmeyi, akşamları hafif yemek yemeyi, yorgunluk verecek aktivitelerden uzak durmayı ve vitamin almayı öneren Yurdakul, önerilerine şöyle devam etti:

“Yatağa girmeden günlük düşüncelerinizden uzaklaşın. Size moral verecek bir film izleyin veya kitap okuyun. Bu dönemde insanlar stresin yanında fazla duygusal da olabiliyorlar. Yeni bir mevsimin başlangıcında “Ben ne yaptım, neden yaptım?” gibi iç hesaplaşmalar yoğunlaşır. Yaşamı daha çok sevmek, geriye değil ileriye bakmak, mutsuzlukların ve hayal kırıklıklarının geçici olduğuna inanmak da bahar yorgunluğunun çabuk atılmasına katkı sağlayacaktır. Bahar yorgunluğuna karşı monotonluktan da uzak durun. Eğer yaşamınız monoton geçiyorsa, belli rutinlerin dışına çıkamıyorsanız hayatınızı renklendirecek uğraşlar, hobiler edinmek de çok yararlı olacaktır.”

 

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.