Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

21 Mayıs Dünya Süt Günü
SÜTÜ TANIYOR MUSUNUZ?

SÜTÜ TANIYOR MUSUNUZ?

Anne karnından çıkan bebeğin hayattaki ilk gereksinimi anne sütü... Yıllar içerisinde kaynağı değişse de süt yaşamımızın her aşamasında büyük yer tutuyor. Ancak bilinçsiz bir şekilde tüketilmesi ister istemez bazı sağlık sorunlarını da beraberinde getiriyor.


İnsanların doğumdan itibaren aldığı ilk besin olan süt, başta gelişme çağındaki çocuklar olmak üzere 7'den 70'e herkes için gerekli. Bütün besinleri dengeli olarak içinde bulunduran sütün besleyici değeri de çok yüksek. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinden bağırsak kanserini önleyici etkisine kadar pek çok faydası bulunan süt, alerjik etkisi nedeniyle bazı kişilerde hazımsızlık ve şişkinlik gibi sorunlara neden olabiliyor. Ayrıca içeriğindeki yağ oranı nedeniyle fazla tüketilmesi kilo problemlerini de beraberinde getirebiliyor. Bu nedenle süt içerken bilinçli olmak ve bazı reaksiyonlara özellikle dikkat etmek gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay Barış, sütün faydalarını anlatırken tüketiminde dikkat edilmesi gereken noktaları 8 maddede anlattı.

BAĞIRSAK KANSERİNİ ÖNLEMEDEN TANSİYONU DÜŞÜRMEYE KADAR BİRÇOK FAYDASI VAR
Süt, içeriğindeki proteinler sayesinde hastalıklardan korunmaya ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkıda bulunuyor. Hücreleri onararak özellikle bağırsak kanseri önlemeye yardımcı oluyor, cildi nemlendiriyor, vücutta ödem oluşmasını önlüyor, kasları kuvvetlendiriyor, kemik erimesini engelliyor, tansiyonu dengeliyor. Aynı zamanda yağsız süt, kolesterol üzerinde de düşürücü etkiye sahip.   
    
KEÇİ SÜTÜ ALERJİK ETKİSİ İNEK SÜTÜNE GÖRE ÇOK DAHA AZ
Bebeklerin 1 yaşına kadar temel besin kaynağı anne sütü. 1 yaşından sonra çocukların besinlerin üçte birini anne sütünden almaları gerekiyor. Bu yaşta sadece anne sütü ile beslenme çocuğun diğer besinleri almasını engelleyebiliyor. 1 yaşından sonra inek veya keçi sütü tüketmeleri sağlık açısından faydalı. Keçi sütünün protein, kalsiyum ve fosfor oranı yüksek, sindirimi kolay. Aynı zamanda da inek sütüne göre daha az alerjik. Yapılan bir çalışma, keçi sütü ile beslenen çocukların inek sütü ile beslenenlere göre daha kilolu, uzun boylu ve iskelet sistemlerinin daha kuvvetli olduğu ortaya çıktı.
 
ÇOCUKLARDA BÜYÜMEYİ HIZLANDIRIYOR VE SİNDİRİM SİSTEMİNİ DÜZENLİYOR
Sağlıklı büyüme ve gelişme için süt, çocuklar için büyük önem taşıyor. Doku yenilenmesini hızlandırıyor, kemik gelişimini artırarak büyüme ve gelişmeyi sağlıyor. Ayrıca süt, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek çocukları hastalıklardan koruyor ve sindirim sistemini düzenliyor.

GÜNDE 3 BARDAK SÜT SAĞLIĞA FAYDALI
Sütün tüketirken miktarına da dikkat etmek gerekiyor. Günde 2-3 bardak süt tüketmek sağlık açısından faydalı. Günde 2 bardak süt, 1-3 yaş arası çocukların kalsiyum ihtiyacını, 9-18 yaş arasındakilerin kalsiyum ihtiyacının ise yüzde 40'ını karşılıyor. Ayrıca günde 2 bardak süt tüketilmesi yetişkin bir bireyin günlük fosfor ihtiyacının yaklaşık yüzde 50'sini, çinko ihtiyacının ise yüzde 10'unu sağlıyor. Ancak hipertansiyon, kalp, şişmanlık gibi bazı sağlık problemleri var ise günlük tüketilen süt miktarını kısıtlamak gerekebiliyor.

FAZLA TÜKETİLDİĞİNDE DEMİR EKSİKLİĞİ VE KANSIZLIĞA NEDEN OLABİLİYOR
Fazla miktarda süt tüketilmesi, fazla yağ miktarından dolayı kilo problemine neden olabiliyor. Aynı zamanda fazla kalsiyum alımına bağlı olarak demir yetersizliği ve kansızlık görülüyor. Çocukların fazla miktarda süt içmeleri ise diğer besinleri yememelerine ve beslenme dengesizliğine neden oluyor.

SÜT ALERJİSİ KARIN AĞRISI, DERİ DÖKÜNTÜLERİ VE İSHALLE KENDİNİ GÖSTERİYOR
İnek sütü içindeki proteine karşı vücutta gelişen tepkilere "inek sütü proteini alerjisi" deniyor. Laktoz intoleransı ve alerjisi olan bireylere süt kesinlikle önerilmiyor. Süt alerjisi olan bireylerde genelde aile hikayesi de bulunuyor. Bağışıklık sisteminin tam gelişmemiş olduğu erken bebeklik döneminde özellikle inek sütü alerjileri görülüyor. Sıklıkla egzama veya deri döküntüleri, kramplar, karın ağrısı, kusma, ishal veya kabızlık olarak kendini gösteriyor.

SÜT İÇİLEMİYORSA YERİNE PEYNİR VE YOĞURT YENMELİ
Sütü sevmeyenler ya da alerjisi olanların aynı miktarda yoğurt, peynir, ayran gibi ürünleri tüketmeleri gerekiyor. Günde 2 kibrit kutusu kadar peynir veya 2 küçük kase yoğurt kalsiyum ihtiyacını karşılamak açısından yeterli oluyor.

ÇİĞ SÜT TÜKETMEK SAĞLIK AÇISINDAN RİSK TAŞIYOR
Çiğ süt tüketilmemeli, mutlaka kaynatılmalıdır. Fakat uzun süre kaynatma durumunda da vitaminleri azalıyor. Pastörize ve sterilize edilmemiş sütün 4-5 dakika kaynatılması gerekiyor. Bu süt cam kavanoza konulduğunda, buzdolabında 1-2 gün durabiliyor. Pastörize günlük süt açıldıktan sonra buzdolabında tutulmalı ve 2 gün içerisinde tüketilmeli. UHT süt ise açılmadığı sürece oda sıcaklığında 4 ay saklanabiliyor. Açıldıktan sonra ise 3-4 gün içinde tüketilmesi gerekiyor.

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.