Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

SAĞLIK İÇİN LİFLİ BESİNLER YEMEK ÇOK ÖNEMLİ!

SAĞLIK İÇİN LİFLİ BESİNLER YEMEK ÇOK ÖNEMLİ!

Lifli besinler tüketmenin sağlıklı beslenme düzeni açısından önemi son yıllarda sıklıkla vurgulanıyor. Sağlık için, lif açısından zengin bir beslenme düzeninin büyük önem taşıdığını artık hepimiz biliyoruz. Peki, lifli ya da diğer adı ile posalı beslenme nedir? Neden faydalıdır? Prof. Dr. Banu Çaycı, merak ettiğiniz soruların yanıtlarını verdi…


Lifli besinlerin ortak özellikleri su emmeleri ve şişmeleridir. Sağlıklı bir diyetin parçası olarak lif açısından zengin tam tahılları tüketmek kalp hastalığı ve kabızlık riskini azaltabilir ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

Beslenme düzenindeki lif miktarının artması, gıdalardan alınan kalori miktarını azaltmaya yardımcı olur ve bu da uzun vadede kilo kontrolü sağlamayı destekler.

Yapılan çalışmalar, bağırsak adenomu (polip) gelişiminin yeterli miktarda lifli beslenmeyle yüzde 25-30 oranında engellendiğini göstermektedir. Lifler, bağırsak hareketlerini hızlandırarak bağırsakta oluşan kanserojen maddelerin hızlı bir şekilde atılımını sağlar. Liflerin kabul edilen bir başka faydası da gıdalarla alınan yağların bağırsaktan emilimini yüzde 30 oranında azaltabileceğidir.

Lifli gıdalara örnek olarak tam tahıllı ekmek, kahverengi pirinç, makarna, yulaf, fasulye, bezelye, mercimek, tahıllar, çekirdekler, meyve ve sebzeler verilebilir.

LİFLİ BESİNLER İKİYE AYRILIYORLAR
Lifler, çözünebilen ve çözünmeyenler olmak üzere ikiye ayrılıyor:

1. Çözünebilen lifler:
Suda çözündüklerinde jelimsi bir maddeye dönerler. Çözünebilen lifler midenin boşalma süresini uzatarak şekerin daha yavaş serbest bırakılıp özümsenmesini sağlar. Aynı zamanda kandaki kolesterol düzeyini düşürürler. En çok bezelye, havuç, fasulye, narenciye ve arpada bulunur.

2. Çözünmeyen lifler:
Sindirim sisteminde besinlerin hareketini arttırarak kabızlık şikayetini önlerler. Kepekli un, tam buğday, fındık, yeşil fasulye, patates, sebzeler ve karnabahar iyi bir lif kaynağıdır.

BAKLAGİLLER LİFTEN YANA ÇOK ZENGİN
Her hafta en az üç defa fasulye, nohut ve mercimek gibi baklagillerden tüketilmesi gerek. Baklagillerde, tüm diğer besinlerden daha çok lif bulunur. Ayrıca, elma ya da armut gibi kabuğu ile yenen meyveler, kabuğu soyulmuş meyvelere kıyasla daha çok lif içerirler.

HER GÜN NE KADAR LİF ALMAMIZ GEREKİR?
Ortalama olarak bir insanın günde 25-30 gram lif tüketmesi gerekir.

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.