Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

KRONİK YORGUNLUK SENDROMU DEYİNCE…

KRONİK YORGUNLUK SENDROMU DEYİNCE…

Bahar gelişiyle birlikte doğa, geçirdiği kış mevsiminin ardından yeniden hareketlenmeye başladı. Her yerde bu uyanışı izlemek mümkün: ağaçlar, otlar, filizler, sürgünler, çiçekler gibi bütün bitkiler canlanıyor. Aynı şekilde bütün hayvanlar da bitkilerin bu devinimine ayak uydurmaya çalışıyorlar. Peki, biz de bu hıza ayak uydurabiliyor muyuz? Tamamlayıcı Tıp Uzmanı, Dr. Murat Unan kronik yorgunluk konusunda bilgi verdi.


Bazılarımız için mevsim ne olursa olsun, günler sanki sırtlarında bir çuval taş ile yokuş çıkmaya benziyor. Her gün yorgunluk içinde geçiyor ve ne kadar dinlenirlerse dinlensinler bir türlü kendilerine gelemiyorlar. Sabahları zor uyanıyor ve güne hızlı bir başlangıç yapabilmek için kahve veya sigara gibi uyarıcılara ihtiyaç duyuyorlar. Kas ağrıları, uyku bozuklukları, zihinsel performansın bozulması, alerjiler ve boğaz yanması bu tabloya eşlik eden belirtilerin başında geliyor. Bu koşullar altında günümüz yaşamının yüksek beklentilerine yetişebilmek için olağan üstü çaba harcamalarına rağmen, içine bulundukları durumdan tatmin olamadıkları için bir de depresyon ve anksiyete ile uğraşmak zorunda kalıyorlar.

Bugün Kronik Yorgunluk Sendromu olarak adlandırdığımız bu tablonun altında çok sayıda nedenin yattığı düşünülmekte. Ancak bu kadar farklı nedenin ortak kesişim alanı olarak hücrelerin enerji kullanımdaki zorluğu görebiliriz.

KRONİK YORGUNLUK SENDROMUNUN NEDENLERİ:
- Hücreye gelen oksijenin, gıdaların ve yardımcı maddelerin yetersizliği ve mitokondrilerin (hücre içi enerji santralleri) zorlanması.

- Atık madderin atılımındaki zorluklar ve hücrelerin içinde bulunduğu temel maddenin atıklarla yığınlanması.

- Birçok kişi stres ve kronik yorgunluk sendromunda yüksek miktarlarda kahve ve şekere daha çok ağırlık vermektedir. Kısa dönemde bunlar enerji sağlasalar da aşırı miktarda kafein ve rafine karbonhidratlar kronik yorgunluğu ağırlaştırabilir.

- Bunun sonucunda baş ağrıları, aşırı uyarılmalar ve gerginlikler, konsantrasyon sorunları ortaya çıkabilir. Stres ve yorgunluk döneminde kan glikozunu dengelemek daha zor olduğu için, rafine karbonhidratların alımını azaltmak çok önemlidir. Bu durum kan şekerinin aşırı miktarda oynamasına ve şeker düzeylerinin düşmesine neden olur (reaktif hipoglisemi).

STRES, YORGUNLUK VE BİTKİNLİK DURUMUNDA ÖNERİLEN GIDA TAKVİYELERİ:
- 5-10 mg demir, 10-20 mg çinko, 200 µg selenyum içeren dengeli formüller. Demir ve çinko eksikliği kronik yorgunluğa neden olabilir. Streste çinko ve selenyum gereksinimi artar.

- B vitamini kompleksleri. 25 mg Vitamin B1, B2, B6 (en az 100mg), Niasin, Pantotenik asit ve 0,8 mg Folik asit'ten oluşan formül. Enerji metabolizmasındaki öneminden dolayı B Vitamini düzeylerindeki eksiklikler yorgunluğa neden olabilir. Stres, aktivite ve enerji tüketiminin arttığı zamanlarda B Vitaminlerine gereksinim de artar.

- Vitamin C 0,5-2 g. Streste artan oranlarda tüketilir.

- Vitamin B12. 25-50 µg (emilim bozukluğu olan kişilerde 1 mg i.m.). Vitamin B12 eksikliği kansızlığa, yorgunluğa ve depresyona neden olabilir; yaşlılarda daha sık görülür.

- L-triptofan 1-2 g. Uyku düzenleyicidir.

- Magnezyum 400-600 mg. Sakinleştirici etkisi vardır.

- Coenzim Q10. 200-300 mg. Antioksidan; kalp-dolaşım fonksiyonlarını düzenler; enerji metabolizmasında yeri vardır.

- Aminoasitler. (Sistein, Glutamin, Glisin) Streste gereksinim artar (Glutatyon)
Multivitamin kombinasyonları, bedenin eksikliklerini tamamlamak için yararlı ürünlerdir.

ESAS ETKENE DİKKAT!
Diğer taraftan kronik yorgunluk sendromunun oluşmasını ve şiddetini belirleyen esas etken, hücrelerin içinde bulunduğu temel maddenin aşırı yüklenmesidir. Burada biriken toksinler hücrelerin görevlerini yerine getirmelerini zorlaştırır. Bunun sonucunda bedene yeterli miktarda besin alınsa bile, hücreler bunları verimli bir şekilde kullanamazlar. Özellikle, temel maddede oluşan yığınlanma, hücre içindeki enerji santralleri olan mitokondrileri olumsuz etkiler.

KRONİK YORGUNLUK SENDROMUNUN NEDENLERİ:
- Odaklar ve bozucu alanlar.
- Bağırsak bakteri dengesinin bozulması ve gıda intoleransı.
- Bağışıklık sistemi bozuklukları ve alerjiler.
- Ağır metal ve kimyasal toksik yüklenmeler.
- Kronik virüs enfeksiyonları.
- Toplam stres yükü.
- Elektro manyetik alanlar.

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.