Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

HEM KİLO VERMEK HEM DE TATLI MI YEMEK İSTİYORSUNUZ?

HEM KİLO VERMEK HEM DE TATLI MI YEMEK İSTİYORSUNUZ?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Karacanoğlu ile tatlı krizlerinin en büyük yardımcısı olan dondurmayı nasıl diyet listenize ekleyebileceğini anlattı.


Yaz aylarının vazgeçilmezi, çocukların en sevdiği tatlı olan dondurmanın geçmişinin aslında çok eski olduğunu, kökeninin kar ve meyve suyu karışımına dayandığını, dondurma külahının ise veba salgınları nedeniyle bir ev hanımı tarafından keşfedildiğini biliyor muydunuz?

Dondurmanın özellikle yazın tüketilen besleyici değeri çok yüksek ancak hamur tatlılarına göre kalorisi çok düşük bir tatlıdır. Örneğin 1 porsiyon baklava 400 kalori içerebilirken, 3 top dondurma ortalama 150 kalori içerir. Besin değeri oldukça yüksek olan dondurmada, protein, karbonhidrat ve yağ gibi temel besin öğeleri ile birlikte A, E, C ve B grubu vitaminler, aynı zamanda kalsiyum, magnezyum, fosfor, sodyum, potasyum, demir ve çinko mineralleri bulunur.

TATLI KRİZLERİNİZİ DONDURMAYLA HAFİFLETİN
Kilo vermek istiyor ama tatlıdan vazgeçemiyorsanız, dondurma tatlı krizlerinizi atlatmanızda önemli bir yardımcıdır. Kilo kontrolünüzü sağlamak istiyorsanız light dondurmalar iyi bir seçenek olacaktır.

Çocuğunuzun beslenmesi konusunda endişeli iseniz yine dondurma en iyi seçenektir. Hatta kavun ya da başka bir meyve ile servis ettiğiniz dondurmaya hiçbir çocuk hayır demeyecektir.

Bayram yemekleri, arkadaş davetlerinde yemeklerin üzerine ağır tatlılar yerine, fırında armut veya elmayı dondurma ile servis edebilirsiniz.

Dondurmayı meyveli veya sade tüketin. Çünkü gelişen teknoloji ile dondurmanın kalorisi de gittikçe artmaya başladı. Üzerindeki çikolata sos, içeriğindeki fındık, ceviz, çikolata parçaları gibi eklerle dondurmanızın ortalama 50-100 kalori daha artacağını unutmayın. 2 top light dondurmanın 1 porsiyon meyveye; 3 top normal sade dondurma yarım bardak süt veya 2 porsiyon meyveye eşdeğerdir. Sütü sindirmek sizin için zorsa dondurma yine iyi bir ALTERnatif, pektin içeriğinden dolayı süte oranla daha kolay sindirilir, bağırsaklarınızda gaz yapmaz.

Dondurmanın bakteriyel yükü arttıkça daha kolay zehirlenmelere neden olabilir. Erimiş dondurma bu açıdan çok daha risklidir. Servis edilen kaşığın özel bir solüsyonda bekletilmesi bozulmayı önler. Suda veya açıkta bekletilen kaşık, dondurma zehirlenmelerine yol açabilir.

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.