Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

GENÇLEŞME SAĞLAYAN DÖRTLÜ...

GENÇLEŞME SAĞLAYAN DÖRTLÜ...

Hangi yaşa gelirse gelsin kendini daima zinde hissetmek ve genç bir cilde sahip olmak herkesin hayalidir. Ancak zaman içinde kırışıklıklar, lekeler oluşur, yaş ilerledikçe gevşeme görülen cilt parlak, gergin ve dolgun görünümünü kaybeder. Dermatoloji Uzmanı Dr. Elif Ebru Güner, cildi yaşlanma sürecine girmeden desteklemek, yaşlanma sürecini geciktirmek için antiaging uygulamalarına başvurulduğunu ve “dört güçlü antiaging”ten söz ediyor.


BİLİNEN EN GÜÇLÜ DÖRT ANTİAGİNG…
Çoğu içerik cildi değiştirebileceğini iddia eder ancak yaşlanma belirtilerine karşı ispatlanmış olan antiaging içerikler; Yeşil Çay, Retinol ve Retinoidler, Vitamin C, Reptidler ciddi savaşım gösterirler.

SAYISIZ FAYDASI OLAN YEŞİL ÇAY…
Yeşil çay içinde patent antioxidantlar bulunur ve primer yaşlanma belirtileri olan kırışıklıklar, güneş lekeleri, renk eşitsizlikleri ve elastikiyet kaybına karşı oksidatif hasarı nötralize ederek savaşır. Yeşil çay çok güçlü antiaging etkilerinin dışında, çok sayıda tıbbı amaç için de kullanılır. Örneğin; vücut ısısının regülasyonunda, kan şekeri kontrolünde, yara iyileşmesinde, renk eşitsizliklerinde, beyin fonksiyonlarının düzenlenmesinde, yorgunluğun azalmasında ve sağlıklı bir sindirim sistemi için… Yapılan çalışmalara göre alınan tüm suplementler deride faydalı etkiler göstermemektedir. İçilen yeşil çay deride faydalı etkiler gösterdiğinden, en iyisi topikal kullanıma ek olarak çay olarak içmektir.

OLMAZSA OLMAZ: RETİNOL VE RETİNOİDLER
Retionoidler hücre “turn over”ını, dermal katmandaki ana proteinler olan kolajen ve elastin sentezini artırıp, derinin dolgunlaşmasını sağlayarak etki gösterir. Düzenli retinol kullanımı genişlemiş porların daralmasına, kırışıklığın derinliğinin azalmasına ve derideki renk eşitsizliğinin düzelmesine neden olur. Retinoidlerle elde edilen sonuçlar kümülatiftir. Yani ne kadar kullanırsanız deri daha da iyi gözükecektir. Retinol ve Alpha OH Asidler (AHA) yeni kolajen sentezini artıracaktır. Yalnız bunlar birlikte kullanılırken dikkat edilmesi gerekmektedir. Çoğu hassas ciltli kişiler ALTERnatif olarak sabah AHA, akşam retinol kullanarak tolerans gelişebilir. Bu ürünleri kullanırken sabah güneş koruyucu kullanımı önem kazanıyor.

KOLLAGEN DEPOSU VİTAMİN C…
Güneş hasarlı cildi yenileme kapasitesi ve inflamasyonu azaltması nedeniyle vitamin C iyi bir antiaging ajan olmak zorundadır. Vitamindeki yüksek antioxidant, içerik kollejenin parçalanmasını engelleyerek serbest radikal hasarına karşı savaşır. Hatta E vitaminiyle birlikte kullanıldığında UV ışınlarına karşı korumayı artırdığı da bilinir. Soğuk algınlığına karşı tedavi edici olan Vitamin C, suda çözünen bir antioksidan olarak, kollajen formasyonu, dokunun büyümesi yani iyileşmesi ile sağlıklı kemikler ve dizler için de gereklidir.

MULTİ FONKSİYONLU PEPTİDLER
Amino asitten oluşan Peptidler, deri hücrelerine gönderdikleri sinyallerle kollajen oluşumunu artırırlar ve deri yapısının yenilenmesine yardımcı olurlar. İnce çizgi ve kırışıkların dolmasını ayrıca elastikiyeti artırır. Araştırmacılar bakır peptidlerinin deride kollajen üretimini artırırken ince çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azalttığını da doğruluyor. Çoğu ürünün içinde de bu sebeple bulunuyor. Peptidlerin ayrıca iyileşmeyi hızlandırmak ve mimik çizgilerinin oluşumunu engellemek amacıyla kas kontralasyonunu azalttıkları biliniyor.

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.