Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

YÜKSEK TOPUKLARIN ETTİĞİ…

YÜKSEK TOPUKLARIN ETTİĞİ…

Kadınların vazgeçilmezi yüksek topuklu ayakkabılar, zarafeti ve şık görünümü tamamlayan en önemli aksesuarlardan biri… Fakat öte yandan sivri ve yüksek topuğun, ayak sağlığının bir numaralı düşmanı olduğunu biliyor muydunuz? Yüksek topukların yarattığı sorunları Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Şeref Aktaş açıklıyor…


Kadın olarak şıklığımız bir numaralı tamamlayıcısı kabul ediyoruz ve giymekten hiçbir zaman vazgeçemiyoruz… Oysa yüksek topuklu ayakkabı giymek ayak sağlımızı tehdit ediyor. Bu tehditlerden bir tanesi de ayak başparmağında meydana gelen çıkıntı.

KADINLARDA RİSK YÜKSEK!
Ayak başparmağındaki kemik çıkıntısı, sadece kadınlara mahsus bir rahatsızlık değil elbette… Ağrı ve şekil bozukluğuyla kendini gösteren bu çıkıntı, kişiyi yürürken zorluyor. Doğuştan veya genç yaşta da görülebilen bu şekil bozukluğu, genellikle 40-50 yaş grubunda göze çarpıyor. Sorun şu ki, bu rahatsızlık kadınlarda erkeklere oranla 5 kat fazla karşılaşılıyor. Neden mi?

SUÇLU YÜKSEK TOPUK
Bunun en önemli nedeni kadınların yüksek topuklu ve ucu sivrilen ayakkabıları tercih etmeleri. Hamilelik döneminde hormonal dengelerin değişmesi nedeniyle ayak kemikleri arasındaki bağların gevşemesi de en sık suçlanan faktörlerden. Düz tabanlık veya kas yapısındaki bozukluklar gibi ayağın kendisinden kaynaklanan sorunlar, felç gibi nörolojik hastalıklar da bu tür deformasyonlara yol açabiliyor.

SONU KİREÇLENMEYE VARIYOR!
Ailesinde kemik çıkıntısı olan her 100 kişiden 60-70'inde de aynı sorun gelişebiliyor. Fakat bir tedavi yöntemi var. Kemik çıkıntıları operasyonla tamamen ortadan kaldırılabiliyor. Hatta hastaların çoğu operasyonun ardından ertesi gün ayağa kalkıp yürüyebiliyor. Tabii, olumlu sonuç almak konusunda erken teşhisin önemi büyük... Eğer tedavi gecikirse ya da tedavi edilmezse eklemde bozukluk ve kireçlenme gibi sorunlar baş gösteriyor. Ayrıca, diğer parmakların şekli de zamanla bozulmaya başlıyor.

NE YAPMALI?
Kemik çıkıntısını önlemek için bazı tedbirler alınabilir. Örneğin; yüksek topuklu, dar kalıplı ve ucu sivri ayakkabıları sık kullanmaktan kaçınmak bu tedbirlerin başında geliyor. En uzun parmak ile ayakkabı ucu arasında bir santim boşluk olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca, ayakkabıyı giydikten sonra mutlaka yürüyerek denememiz gerekiyor. Çok sıkı ayakkabılar, zamanla ayağımıza alışır düşüncesiyle satın alınmamalı.

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.