Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

YAZ DEPRESYONUNA DİKKAT!

YAZ DEPRESYONUNA DİKKAT!

Daha çok sonbaharda görülen depresyonun sinyalleri yazın başlıyor. Sıcak hava ve tatilin yol açtığı rehavet, kısa sürede tahammülsüzlük ve ani parlamalara dönüşüyor.


Yaz geldi. Havalar ısındı. Okullar kapandı. Yıllık izinler kullanılmaya başladı. Uzun ve karlı kış günlerinden sonra özlemle beklediğimiz günler bunlar. Ama her şey o kadar da güzel değil. Çünkü yaz depresyonun da habercisi. Psikolog Nüket Diner, yaz rehavetinin peşinden gelen depresyona karşı uyarıyor. Tatil yapmanın yarattığı mutluluk, enerji ve motivasyonun çok uzun sürmeyebileceğini söyleyen Diner, “Tatilin yarattığı değişimler geçicidir. Sağladığı enerji dışında, temel sorunlarda pek değişiklik olmaz. Hatta beklentiler arttığı için süren problemler karşısında tolerans daha da azalır” diyor.

Tatile çıktınız. Dinlendiniz, eğlendiniz. Enerjinizi topladınız, işin, okulun sizde yarattığı olumsuz havadan uzaklaştınız. Mutlusunuz. Ancak, tatil bittikten sonra eski hayatınıza kaldığınız yerden devam edeceksiniz. İşte sorun, tam da bu noktada başlıyor; çünkü tatil yapmanın hoşluğunun dışında bu kısa süreli uzaklaşmanın verdiği enerji ve motivasyon çok da uzun sürmeyebilir. Daha da önemlisi bu aylarda gelen canlılık psikolojik problemlerin çözülmesi ve odaklanılması gereken gerçek sorunlardan uzaklaşılmasına yol açtığı için her şey daha da karmaşık bir hal alabilir. 

Yazın keyfini çıkartırken dikkat edilmesi gereken şey, ertelediklerimizle daha sonra başa çıkıp, çıkamayacağınız. İşte yaz depresyonunun belirtileri: “Tüm canlılığa rağmen git gelli ve  keyifsiz duygu halleri, tahammülsüzlük ve parlama halleri, aniden gelen bir şey yapmak istememe duygusu, kendini yalnız hissetme gibi duygular pek üstünde durulmayan ama süren ya da yeni başlayan bir depresyonun habercisi olabilir. Sonbahar depresyonu diye tanımlanan şey çoğu zaman yaz döneminde, tatil sonrası başlayan ve geçiştirilen depressif halin artmış şeklidir. Uzun süren ve yaşam kalitesini oldukça bozan bu rahatsızlığın sinyalleri alınmaya başlandıktan sonra ne kadar kısa sürede yardım alınırsa, düzelme süreci de o ölçüde kısa olur.

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.