Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

AŞIRI SIVI KAYBI HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR!

AŞIRI SIVI KAYBI HASTALIK HABERCİSİ OLABİLİR!

Yaz aylarında artan hava sıcaklığı ve terlemeyle birlikte vücutta sıvı kaybı (dehidratasyon) meydana geliyor. Sıcakta aşırı kalmayla ortaya çıkan güneş çarpmasına bağlı olarak sıvı kaybının oluşabileceğini belirten Kadıköy Acıbadem Hastanesi Aile Hekimliği Uzmanı Dr. Şirin Parkan, “Sıvı kaybı, şeker koması, ishal, aşırı kusma ve kan kaybına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Bu rahatsızlıklar da, sıvı kaybının zamanında giderilememesi durumunda böbrek fonksiyonlarını olumsuz etkileyerek yetmezlik oluşmasına yol açabilir” diyerek şu uyarılarda bulunuyor.


Sağlıklı kişilerdeki aşırı sıvı kaybı vücutta elektrolit dengesinin bozulmasına neden olur ve sıvı kaybı ön planda böbrek fonksiyonlarını etkileyen bir durumdur. Aşırı sıvı kaybı, böbrek yetmezliğine yol açabilir. Elektrolit dengesi bozulabilir ve bu beyin ödemi ve kalp aritmileri dahil olmak üzere birçok organı etkileyecek sorunlara neden olabilir.


Eğer ağızdan sıvı alımına bağlı bir yetersizlik söz konusuysa, kaybı gidermeye yönelik olarak uygun sıvının damardan alınması gerekir. Şeker koması, ishal, aşırı kusma ve kan kaybında su içerek sorunun çözümlenemez. Mutlaka bir sağlık kurumuna başvurulması gerekir. Aşırı terlemeye bağlı sıvı kaybını önlemedeyse, su içmek sorunu gidermede yeterli olur. Özellikle de yüksek tansiyonlu ve böbrek hastalığı olan kişilerde aşırı tuz alımı sağlık sorunlarına yol açacağından tuzlu ayran içmemeleri gerekir. Herhangi bir sağlık sorunu olmayan, ancak aşırı terlemeye maruz kalan kişilerde, tuz alınması yararlı olabilir. Çocuklar sıvı-elektrolit dengesine daha duyarlı oldukları için çok daha dikkatli ve tedbirli davranmak gerekiyor. Çocuklar su ihtiyaçlarını fark etmeyecekleri ve ifade edemeyecekleri için bunu akılda tutup bol bol su içirilmesinde fayda var.


SIVI KAYBINDA SU VE AYRAN İÇİN

Aşırı terleme ve sıcağa maruz kalma halinde su ve ayran içmek, vücutta terle birlikte oluşan mineral kaybını önlüyor. Özellikle de diyabet, tansiyon ve kalp hastalarının dikkatli olmasını öneren Acıbadem Kadıköy Hastanesi’nden Beslenme ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak ise, yaz ayları için şu önerilerde bulunuyor.

Evde yapılmış, tuzu ve yağı az 4-5 bardak ayran içilmeli. Sodayı tansiyon hastalarına içindeki sodyumun yüksek olması nedeniyle önermiyoruz. Kabızlıkla ilgili sıkıntısı olan kişilerde bağırsak hareketlerini yavaşlattığından sorun artıyor. Meyveli olanlarda çok kalorili oluyor ve tatlı olması için şeker ekleniyor. Bu da diyabetliler için zararlı.


KARPUZ VİTAMİN VE MİNERAL İÇERİYOR
Vitamin, mineral ve sıvı ihtiyacı için, karpuz çok yararlı. Ancak tüketilen miktara dikkat etmek gerekiyor. Bir dilim karpuz yenmesi bu dengeyi sağlamada yeterli oluyor. Günlük önerilen 4-5 porsiyon meyve, bir defada  tüketilmemeli, çünkü öğünlere yaymak ve bir dilim yemek daha sağlıklı. Günlük su tüketimi ofiste çalışanlarda 2-2,5 litre, dışarıda çalışanlarda ise 3-3,5 litre olarak ayarlanmalı. Sıvı kaybında da su tüketimi kişinin hissettiği ihtiyaca göre 3-4 bardak arttırılabilir.

Çocuklarda oluşan aşırı terlemeye karşı, meyve suyu, ayran, su tüketimi uygun olur, su miktarı da 1-2 bardak arttırılabilir. Çocuklar aşırı terlemeye karşı, meyve suyu, ayran tüketebilir ya da su içebilir. Ayrıca süt ve taze meyve suyu çocuklara yararlı. Yetişkinlerin de yaz aylarında salata tüketimini artırmaları önemli. Kahve idrar söktürücü olduğundan yaz aylarında çok tercih edilmemeli. Ayrıca cacık, soğuk çorba, az şekerli limonata, meyveden yapılmış, şeker ilave edilmemiş komposto da tüketilebilir.

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.