Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

DİŞ SIZLAMASINI CİDDİYE ALIN!

DİŞ SIZLAMASINI CİDDİYE ALIN!

Birçoğumuzun başına gelen ve pek de önemsemediğimiz “diş sızlamaları”, aslında “diş hassasiyeti” denen ve önemsenmesi gereken bir hastalığın habercisi.


Kendini diş sızlaması şeklinde belli eden “diş hassasiyeti”, sıcak-soğuk-tatlı ve ekşi yiyecek ve içeceklerin neden olabileceği bir rahatsızlık. Kişilerin ekşi ve tatlı yiyememesine, yaz aylarında dahi soğuk içecekler içememesine sebep olan bu rahatsızlık, kendini basit ağrılarla gösterdiği gibi ileride önemli sorunlara neden olabiliyor. Diş hassasiyetini önlemenin en ideal yolu, sensitive (hassas) diş macunları ve diş fırçaları kullanmaktan geçiyor. 

DİŞLER MİNE TABAKASININ ÇATLAMASI SONUCU SIZLIYOR!
Türk Periodontoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Diş Hekimi Dr. Seyhan Gücüm, diş hassasiyetinin pek çok sebebi bulunduğunu belirtiyor ve sebepleri şöyle sıralıyor:
“Çeşitli nedenlerle diş eti çekilmeleri, diş üzerindeki plaklar ve dişeti iltihapları, asitli yiyecekler, diş beyazlatma ürünleri, stres nedeniyle dişlerin sıkılması, dişin çok sert fırça ve hareketlerle fırçalanması, ağız hijyenine önem verilmemesi, mide rahatsızlıkları ve hamileliğe bağlı olarak sık istifra edenlerde kusmadan sonra ağza mide asidi gelmesi.” 

Dr. Seyhan Gücüm, diş hassasiyeti sonucu ortaya çıkan sızlama şikayetini önlemek için özel macunlar, fırçalar ve gargaraların kullanılması gerektiğini vurguluyor ve ekliyor: “Piyasada ‘sensitive’ olarak adlandırılan diş macunları ve gargaralar var. Bunların içinde bulunan maddeler dentin kanallarını tıkayarak yiyecek ve içeceklerin diş sinirlerine ulaşmasını engelliyor. Biz Türk Periodontoloji Derneği olarak diş hassasiyeti çeken hastalara sensitive diş macunu kullanmalarını öneriyoruz. Etkili sonuç alınması için sürekli kullanımın önemli olduğunu da hatırlatmalıyız.”

DİŞ HASSASİYETİNİ ÖNLEMEK İÇİN:
- Hassas dişlere uygun sensitive diş macunu ve yumuşak diş fırçalarını tercih edin.
- Ağzınızı fluoridli gargaralarla çalkalamaya kendinizi alıştırın.
- Ağız hijyenine önem verin.
- Asitli yiyecek ve içeceklerden mümkün olduğunca uzak durun.
- Diş gıcırdatma rahatsızlığınız varsa, tedavi ettirin.

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.