Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

SÜPER KADIN OLAYIM DERKEN HASTALIK HASTASI OLMAYIN!

SÜPER KADIN OLAYIM DERKEN HASTALIK HASTASI OLMAYIN!

Eviniz, aileniz ve çocuklarınızla ilgili her işe koşturup, her şeyi planlayıp “Ya yetişmezse”, “Ya işler ters giderse” endişesi taşıyor, tüm bu stresle kendinizi ruhsal ve fiziksel olarak yorgun hissediyorsunuz. Çünkü süper kadın olmak yorucudur. Süper kadınların hastalığı “fibromiyalji”yi anlatan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayda Uluhan bu hastalığın temel tedavisinin stresten uzak durmak olduğunu vurguluyor.


Kas romatizması olarak bilinen “fibromiyalji” aslında ne iltihaplı bir hastalık, ne de romatizmal bir rahatsızlık. Birçok belirtisi var. Hastalığın tam olarak neden olduğu bilinmemekle birlikte, uyku bozukluğu olan kişilerde daha çok görülüyor. Normalde uykunun dört evresi var. Uykunun dördüncü evresine geçemeyen kişilerde vücut gerginliğinin ertesi güne sarkması nedeniyle bu hastalık oluşabiliyor. Vücudun sırt, göğüs, kol içleri, dirsekler, kalçalar gibi bölgelerindeki gerginlik noktalarındaki hassasiyet ve ağrı bölgeleriyle kendini gösteriyor. Hastalar doktora sabahları bitkin kalktıklarını, her yerlerinin ağrıdığını, uyku sırasında dinlenemediklerini, hatta dayak yemiş gibi olduklarını söylüyorlar. En ağır romatizmada bile hasta tüm vücudunun ağrıdığından yakınmazken, bu hastalar her yerlerinin ağrıdığını ifade ediyorlar.
 
ERKEKLERDE TEDAVİSİ DAHA ZOR
Fibromiyalji hastaları esas olarak kas ağrılarıyla doktora gidiyorlar. Ama iç organ kasları, spastik kolon, sinirsel kolit, baş ağrısı, çarpıntı, ellerde uyuşma, çene kitlenmesi ve diş gıcırdatma gibi rahatsızlıklarla diş hekimine de başvurabiliyorlar. Yani birçok bölümü dolaşıyorlar, ama teşhis konulduğunda tüm bu yakınmalar bitiyor. Hastalığın tedavisi yoktur, demek belki de daha doğru bir yaklaşım. Hastalara hayat tarzlarını, kafa yapılarını değiştirmesi, zihni ve ruhu rahatlatmak öneriliyor. Aynı zamanda yaşam koşullarının da değiştirilmesi gerekiyor. Spora, kaplıcaya gitmek rahatlatıyor. Endişe de tedavi edilebiliyor. Erkeklerin tedavisi daha zor, çünkü erkekler kabullenmiyor ya da kabullenmekte zorlanıyor. Kadınlar ise daha kolay kabulleniyor. Hastaların gergin kişilik yapılarıyla, süper kadın denilen, işini, evini her şeyini planlayıp yapmaya çalışan bir kadın grubu var. Örneğin; Amerika’da 4-5 milyon kişi fibromiyalji hastalığından yakınıyor.
 
HALK ARASINDA HASTALIK HASTALIĞI
Halk arasında “hastalık hastası” olarak bilinen hastalarda dönem dönem şikayetler artıyor. Gündelik hayat içerisinde çocuğunu sünnet ettirmekten ev taşımaya kadar pek çok sorun, süper kadınlarda telaşa, endişeye, hastalık belirtilerinin artmasına neden oluyor. Fiziksel ya da ruhsal nedenleri olabilen hastalığın kimyası artık “uyku bozukluğundan oluşan kimyasal maddeler kaslara toplanması”yla açıklanıyor. Yapılan biyopsilerde de bu maddelerin varlığı saptanabiliyor. O yüzden hastaya “senin bir şeyin yok” denmemesi, iyi araştırılması gerekiyor.

ROMATOLOJİ TEŞHİSTE DOĞRU ADRES
Vücudun tüm sistemlerini etkileyen fibromiyaljinin tedavisinde birçok branştan destek alınıyor. Ancak fizik tedavi, egzersiz, ilaç tedavisi büyük yarar sağlıyor. Hastalığı zamana yayarak tedavi etmeye çalışmak gerekiyor. Hastalara bu özel stres durumları dışında ilaç verilmiyor. Bununla birlikte tiroid ve romatizmal hastalıkların fibromiyaljinin dışında tutulması gerekiyor. Bunun için de kan tahlillerinin ve muayenenin iyi yapılması çok önemli. Fizik tedavi ve romatoloji bu hastalığı tedavi ediyor; romatoloji teşhiste doğru adres, tedavide ise fizik tedavinin önemli yeri var.

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.