Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

VÜCUDUNUZ BAHARA HAZIR MI?

VÜCUDUNUZ BAHARA HAZIR MI?

Vücudumuza zarar veren atık maddeleri dışarı atma işlemi olarak tanımlanan detoks sayesinde baharı daha sağlıklı ve enerjik karşılayabilirsiniz. Diyetisyen Aşkın Yüksel nasıl detoks yapabileceğinizi anlattı.


Kış boyunca yanan kaloriferler, zehirli gazlar hava kirliliğine yol açtı, egzos gazları da buna eklenince vücudumuz bu zararlı gazların adeta bombardımanına uğradı. Bunların üzerine bir de sindirim sonucu oluşan toksik maddeler de eklenince vücudun nasıl yıprandığını anlamak mümkün. Vücudumuz otomatik olarak bu toksik maddeleri gerek ciğerlerimizle gerekse böbreklerimiz yardımıyla dışarı atıyor. Her ne kadar vücudumuz bu işlemi sürekli olarak yapsa da bizim de bu işleme yardımcı olmamızda fayda var, işte bunun için kısaca toksinlerden arınma anlamına gelen detokstan yararlanmak mümkün. Her sene kaloriferler sönünce nasıl baca temizliği, soba borularının temizliği, birikmiş külleri atmak için önemliyse detoks da vücudumuz için aynı oranda önemlidir.

BİRİNCİ KOŞUL: BOL SIVI TÜKETMEK
Özellikle proteinler sindirildikten sonra vücudumuz için toksik etki yapan ve toksik maddeler diye adlandırdığımız bazı atık ürünler oluşturur. Bunlar üre, ürik asit ve kreatinin diye adlandırılan vücut için tehlikeli atık ürünlerdir. Bu atık ürünler böbreklerden süzülüp idrarla dışarıya atılır. Her ne kadar atılırsa atılsın vücuda bir süre hayvansal protein alınmazsa vücut birikmiş olan bu maddeleri daha rahat atar. Detoksun birinci koşulu bol sıvı tüketmektir. Günde içeceğimiz 10-15 bardak su bu atımı daha da kolaylaştırır. Diyetle alınan hayvansal kaynaklı proteinler (et, süt, yumurta, peynir vb..) tamamen diyetten çıkartılır.

Sigara, kahve ve alkol tüketimi detoks boyunca sıfıra indirilir. Günlük beslenmemiz aynen vejetaryenlerde olduğu gibi tamamen taze sebze, meyve ve tahıllardan oluşur. Çay ve kahve yerine bitkisel çaylar önerilir. Ciğerlerimize bol oksijen çekmek için de özellikle oksijeni bol bölgelerde yürüyüşler çok faydalı olacaktır.

1 İLA 3 GÜN YETERLİ
Detoks için en uygun aylar bahar aylarıdır. Uygulama süresi 1 ile 3 gün arası olmalıdır. Yalnız kişi detokstan önce mutlaka doktoruna haber vermek zorundadır. Doktora danışmadan uygulamaya geçmek doğru değildir. Yılda en az iki kere 1 ile 3 gün yapılabilir. Detoks sonrasında vücutta bir rahatlama oluşur. Bağırsaklar normalden daha fazla çalışacağı için gaz ve şişkinlik şikayetleri yok olur, daha derin ve rahat uyunabilir. Ayrıca kişi kendini daha enerjik hisseder.

 

ÖRNEK DETOKS LİSTESİ

AÇ KARINA
1 bardak ılık su (limon ilave edebilirsiniz), 3-4 adet kuru kayısı veya kuru erik

KAHVALTI
1 bardak şekersiz meyve suyu veya bitkisel çaylar, istenildiği kadar taze meyve

ÖĞLEN
1 kase mercimek veya sebze çorbası, 1 tabak zeytinyağlı taze fasulye, 3-4 yemek kaşığı pilav veya bulgur, 2-3 porsiyon meyve-az yağlı salata

SAAT 16:00
1 haşlanmış mısır, 5-6 adet ceviz veya fındık

AKŞAM
1 kase çorba (domates, sebze, mercimek, ezo gelin). Ispanak yemeği (içine biraz pirinç veya bulgur ilavesi ile) 2 dilim kepek veya çavdar ekmeği, bol yeşil sebze 1-2 porsiyon

GECE
1-2 porsiyon taze meyve+bir avuç kuruyemiş (badem, fıstık, fındık, ceviz kuru üzüm).


 

SAĞLIK & GÜZELLİK BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.