Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

3 KADINDAN 1'İ ÇOCUK YAŞTA EVLENDİRİLİYOR!

Türkiye'de her evli 3 kadından biri çocukken evlendiriliyor. Bu gidişe son vermek için kolları sıvayan dernek yöneticileri içeri atılırken, MEB yönetmelikte değişiklik yaptı: lise ve ortaokul öğrencilerinin nişanlamasını serbest bıraktı!


Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bir yönetmelik değişikliğiyle lise ve ortaokul öğrencilerinin nişanlamasını serbest bıraktı. Şimdi bazıları bu değişikliğin çocukların nişanlandığı gerekçesiyle okuldan alınmasının önüne geçeceğini düşünürken, bazıları da bunun erken evliliği özendireceğini belirtiyorlar.


Lise ve Ortaokullar Yönetmeliği'nin 153. maddesi şöyleydi: �Evli, nişanlı olanlar okula öğrenci olarak alınmazlar. Öğrenci iken evlenen ve nişanlananların okulla ilişkileri kesilir.� Bakanlık �nişanlı� ifadesini buradan çıkardı ve değişikliği yayınlanmak üzere Resmi Gazete'ye gönderdi. �Nişanlılık� Medeni Kanun'da düzenleniyor fakat bir yaş sınırı öngörülmüyor. �Nişanlılık evlenme vaadiyle olur� diyen kanun ebeveynlerin rızasıyla çocukların nişanlanabileceğini belirtiyor. 17 yaşından küçüklerin evlenmesi kanunen mümkün değil. Fakat, �pek önemli bir sebep� olduğunda  hakim kararıyla 16 yaşındakiler evlenebiliyor.

Hazfızalarımızı biraz tazelersek, erken evlilik konusunun 2007 Cumhurbaşkanlığı seçimi tartışmaları sırasında da gündeme geldiğini hatırlayabiliriz. Hatta kadın hakları savunucularından bazıları, Abdullah Gül'le 14 yaşındayken nişanlanan ve 15 yaşında da evlenen, bu yüzden eğitimi bırakan Hayrünisa Gül'ün bu alanda çalışmasını talep etmişti. Çünkü Hayrünisa Hanım şunları söylemişti: �Erken evlenmek doğru değildir. Her ne kadar kendim erken yaşta evlenmiş ve halen mutlu bir evlilik sürdürüyor olsam da bu herkes için geçerli olmayabilir.� Tabi bu girişim, erken yaşta evlenmiş ve bu durumu içselleştirmiş birinin konuya gerekli duyarlılık ve özeni gösteremeyeceği gerekçesi ile tepki toplamıştı.

Evlilik ya da nişanlanma nedeniyle eğitimin yarım kalması, en çok kız çocuklarını etkileyen bir sorun. Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Kadın Sekreteri Gülçin İsbert, düzenlemeye tepki göstererek, tam tersine, evlenme yaşının yükseltilmesi gerektiğini belirtti.

SON VERİLERE GÖRE:
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 2006 Aile Yapısı Araştırması'na göre, evli kadınların yüzde 32'si 18 yaşından küçükken, yani çocukken evlendirilmişti. Erkekler için ise bu oran sadece yüzde 7.  MEB Strateji Başkanlığı'nın verilerine göre:

İlköğretimde oğlanların okullaşma oranı 2007'de yüzde 99,21; kızlarınsa yüzde 93,37. Kız çocukları için bu oran 1998'de yüzde 82,4; 2002'deyse yüzde 94,5'ti.

Ortaöğretime bakıldığında kızlarla erkekler arasındaki fark daha da açılıyor. Erkek öğrencilerin liseye devamı yüzde 96 civarındayken bu oran kızlarda yüzde 77'ye düşüyor.

 


 

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.