Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

10 HAMİLEDEN 1’İ ŞİDDETE UĞRUYOR!

“Türkiye'de Kadına Yönelik Şiddet Araştırması” sonuçlarına göre, her 10 gebe biri şiddete maruz kalıyor.


Evli ya da bekar her 5 kadından biri, kendi aileleri, eşlerinin aileleri, akrabaları, okuldan veya iş yerinden kişiler tarafından fiziksel şiddete uğruyor. Araştırma, Türkiye’de fiziksel ve cinsel şiddet gören kadın oranının yüzde 42 olduğunu ortaya koyuyor. Bu çalışmanın üzücü diğer bir sonucu, her 10 kadından 1’inin hamileliği süresince şiddete maruz kalması. Şiddete uğrayan evlenmiş her 4 kadından biri, yaşadığı şiddet sonucunda yaralanıyor. Eşi veya birlikte olduğu kişi tarafından fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalan her 3 kadından biri, yaşamına son vermeyi deniyor.

Kadının Statüsü Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan “Türkiye'de Kadına Yönelik Şiddet Araştırması”na katılan 26 yaşında, boşanma davası süren, 1 çocuk sahibi bir kadının sözleri ise bu acı tabloyu kadının gözünden anlatıyor: “Şimdi ben eşimden, kızımın babasından dayak yedim, o zaman hamileydim. Biliniyordu zaten hamileliğim, 3 aylık hamileydim. Dayaktan dolayı çocuk kasıklarıma kadar düşmüş. Düşme tehlikesi çok oldu. Düşürebilirdim de, çocuğumu kaybedebilirdim de... Allah’tan öyle bir şey olmadı. Ondan sonra ben ayrıldım, dayaktan sonra ayrıldım.”

Türkiye’de çağdışı bu durum yaşanıyorken, tüm dünyada kadına yönelik şiddet vakalarında da gözle görülür bir azalma yok. ABD’de her 15 saniyede 1 kadın, genellikle eşi ya da erkek arkadaşı tarafından fiziksel şiddete maruz bırakılıyor. Kanada’da aileye yönelik şiddetin maliyeti, tıbbi bakım ve verim kaybı dahil yılda 1,6 milyar dolara ulaşıyor.

Dünyada hala her 3 kadından 1’i yaşamı boyunca şiddete maruz kalıyor.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.