Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ÇALIŞAN KADININ DERDİ ÇOCUĞUNA ZAMAN AYIRAMAMAK

Yapılan bir araştırmayla kamuda çalışan kadınların en büyük sorununun kendilerine ve çocuklarına yeterince zaman ayıramamaları olduğu ortaya çıktı.


Türkiye Kamu-Sen’in AR-GE Merkezi’nce yapılan araştırma, Anneler Günü dolayısıyla kamuda çalışan annelerin gündelik yaşamını konu aldı ve araştırmaya toplam 538 kamu çalışanı katıldı.

ÇOCUKLAR ANNELERİNDEN AYRILAMIYOR
Araştırmanın sonuçlarına göre, çalışan annelerin çocukları ile en büyük sorunu, sabah işe giderken ve akşam uyku saati geldiğinde yaşadıkları ortaya çıktı. Annelerin yüzde 32,3’ü sabah çocuklarından ayrılırken sorunlar yaşadığını, yüzde 30,7’si de uyku saatleri geldiğinde çocuklarının kendilerinden ayrı uyumayı reddettiğini belirtti.

Ankete katılan çalışan kadınların yüzde 85,’i kendilerine yeterince zaman ayıramadığını belirtti. Ankette, “Çocuklarıma yeterli zaman ayıramıyorum” diyen annelerin oranı da yüzde 63,2’ye ulaştı. Araştırmaya katılan kadınların yüzde 53,9’'unun, ailesinin yakınında bir evde oturduğu belirlendi.

ANNELERİN EN BÜYÜK KORKUSU ÇOCUĞUNA İYİ BİR GELECEK SAĞLAYAMAMAK
“En büyük korkum çocuklarıma iyi bir gelecek sağlayamamak” diyen annelerin oranı yüzde 17,8 olurken, kadınların yüzde 62,8’i kamu iş yerlerinde baskı gördüğünü belirtti. Ankette, “Güvenceli bir çalışma yaşamı istiyorum” diyen kadınların oranı yüzde 65,2 iken, bu oran çalışan annelerde yüzde 75,3’e kadar çıktı.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.