Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ÖNCE ALIŞVERİŞ, SONRA PİŞMANLIK...

Modern kadının içine düştüğü en büyük tehlihelerden biri alışveriş. O kadarki çoğu kadın üzgünlüğünü, kırgınlığını dağıtmak; mutluyken daha da mutlu olmak adına soluğu indirimler yapan mağazalarda alıyor. Sonra da birçok kadın bu alışverişten pişmanlık duyuyor.


Büyük kentlerin uğrak yerleri haline gelen AVM’ler pek çok markanın birarada bulunabilmesi ve çeşitli dünya mutfaklarını barındırmaları nedeniyle sıkça tercih edilir oldu. Tabii esas mesele çoğu zaman alışveriş oluyor. Özellikle kadınlar için alışverişin farklı bir yeri var.

Pamukkale Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, alışveriş yapan kadınların yarıya yakını, alışverişin ardından “gereksiz alışveriş yaptığı” düşüncesiyle kendisini suçlu hissediyor.        

Pamukkale Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Meder, Türkiye’nin farklı illerinde bulunan 2 bin kişi üzerinde alışveriş merkezlerinin ne amaçla kullanıldığı ve alışveriş merkezlerinde bulunan insanların ruh halleriyle ilgili bir çalışma yaptıklarını ifade etti ve şunları söyledi:    

ALIŞVERİŞ YAPARKEN KADIN DAHA NEŞELİ
“Alışveriş yapanların yüzde 41,3’ü alışveriş yaparken neşeli, yüzde 16,3’ü heyecanlı, yüzde 12,3’ü sıkıntılı oluyor. Genel tablo, katılımcıların alışverişi neşeli ve heyecanlı bir etkinlik olarak değerlendirdikleri doğrultusundadır. Alışveriş yaparken kadınların erkeklere göre daha çok zevk aldıkları ve daha neşeli, mutlu bir ruh hali içerisinde olduklarını gördük. Buna göre, kadınların yüzde 53’ü alışveriş yaparken neşeli olduklarını belirtirken, erkeklerin yüzde 42,3’ünün normal bir ruh halinde olduklarını, neşeli ya da mutlu bir duygu durumu içerisinde olmadıklarını tespit ettik. Alışveriş yapan kadınların yüzde 44,7’si, suçluluk hissederken, erkeklerin ise yüzde 52,3’ü hiçbir suçluluk hissetmediklerini söyledi. Kadınlar alışveriş yaptıktan sonra pişman olmalarının nedeni olarak gereksiz alışveriş yaptığı düşüncesine kapıldıklarını gösteriyor.
 
AVM’lerin kullanım amacı konusunda cinsiyet değişkenine bağlı bir değerlendirme yapıldığında, erkeklerin yüzde 23,8’i gezmek, kadınların yüzde 34,1’inin alışveriş amacıyla AVM'leri tercih ediyor.

AVM’lere gidenlerin yüzde 38,7’sinin haftada birkaç kez, yüzde 33,3’ünün haftada 1 kez, yüzde 13,3’ünün ayda 1 kez, yüzde 8,3’ünün her gün ve yüzde 6’sının ise oldukça seyrek gittiğini tespit ettik.

Kadınların ve erkeklerin AVM’lere gitme sıklığıyla bu mekanlarda ne kadar süre harcadıklarına bakıldığında yüzde 41,7’si 1-2 saat arası, yüzde 29,3’ü 2-3 saat arası, yüzde 13,7’si 3-4 saat arası, yüzde 8,3’ü 3-4 saat arası zaman harcıyor. AVM’lerde zaman geçirme konusunda cinsiyete göre bir farklılık olmadığını gördük. Kadınların yüzde 41,2’si haftada birkaç kez AVM’lere gittiklerini ve yüzde 35,3’ünün 2-3 saat harcadıklarını, erkeklerin yüzde 35,4’ünün haftada birkaç kez AVM’lere gittiklerini ve yüzde 53,1’inin 1-2 saat harcadıklarını söylediler.”
       


 

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.