Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

KANSERE KARŞI ÜCRETSİZ “MEME OKULU”

Meme kanserine karşı, “Her ayın 10’u, 10 dakika” sloganı ile hastalığa karşı duyarlılık oluşturmayı hedefleyen Türkiye’nin ilk meme okulu projesi hayata geçirildi.


Universal Hastaneler Grubu, Şişli Belediyesi işbirliği ve Kansersiz Yaşam Derneği desteği ile başlatılan “Universal Meme Okulu” projesi, meme kanserinin tedavisi için hayati önem taşıyan erken teşhis konusunda duyarlı ve bilinçli bir toplum oluşturup, kadınlara meme kanserinin önlenebilir ve erken teşhisinde de tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu anlatmayı amaçlıyor.
“Her ayın 10’u, 10 dakika” sloganı ile yola çıkan okulda kadınlar hem kendi kendilerine meme muayenesi yapmayı öğrenecekler, hem de tedavi ve sonrası hakkında bilgilendirilecekler.
Bir sosyal sorumluluk projesi olmanın ötesinde, uzun soluklu bir girişim olarak planlanan Meme Okulu, ülkemizde bir ilk olma özelliği taşıyor. Okul, meme kanserinin sadece belirli gün ve haftalarda gündemde kalmasının önüne geçerek tüm yıla yayılan aktivitelerle, erken teşhis bilincinin insanlarımızın hayatının bir parçası olmasını sağlamayı hedefliyor. Okul kadınlara meme kanserini tanıtacak, kanser işaretleri hakkında bilgi verecek, risk unsurlarını anlatacak.

“HER AYIN 10’U, 10 DAKİKA” HAYAT KURTARIR
Universal Meme Okulu, meme konusunda uzman, dünyanın önde gelen hekimlerinin üye olduğu uluslararası “EAOS” (Avrupa Meme Bilimi Akademisi) kuruluşunun temsilcilerinin de arasında olduğu uzman hekimlerin yönetiminde faaliyet gösterecek. Okulda kadınlar, hekimler ve sağlık çalışanlarının bilinçlendirilmesi konusunda eğitim ve sağlık kontrolleri başta olmak üzere bir dizi etkinlik yapılacak ve tıpkı bir okul gibi bu çalışmaların sürekliliği sağlanacak. Kendi kendine meme muayenesi eğitimi, eğitim programının temel unsurunu oluşturuyor. Okula kayıt yaptıran kadınlar eğitimlerde ayda sadece 1 kere kendi kendilerini muayene etmeyi öğrenecekler. Kontrol tarihleri katılımcılara SMS ve e-mail yoluyla hatırlatılacak. Kadınlar ayrıca proje kapsamında ilerleyen dönemlerde düzenlenecek etkinliklere de davet edilecek.

OKULDAN ÜCRETSİZ YARARLANMAK MÜMKÜN
Meme Okulu’ndan isteyen her kadın ücretsiz olarak yararlanabilecek. Genel cerrahi, göğüs hastalıkları, jinekoloji ve onkoloji uzmanları tarafından verilecek eğitimler Şişli Belediyesi’ne bağlı Halk Sağlığı Merkezleri’nde ve Universal İtalyan Hastanesi’nde düzenlenecek. Eğitimler toplam 18 saat sürecek.

Detaylı bilgiye www.memeokulu.com adresli web sitesinden ulaşmak mümkün.

 

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.