Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

CÜZDANLI KADINLAR, CÜZDANSIZ KADINLAR

Son görüşmelere geçtiğimiz günlerde yapılan “Kadın ve Aile Bireylerinin Şiddetten Korunmasına Dair Kanun Tasarısı” hakkında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Kadın Statüsü Genel Müdürlüğü kadın örgütleriyle bir araya gelmişlerdi. Bu görüşmeden akılda kalansa yasadan "yakın ilişki içinde yaşayanlar" ifadesinin çıkartılması oldu. Buna göre artık nikahsız ya da imam nikahı ile birlikte yaşayan kadınlar koruma kapsamına alınmayacak.


Toplantıya katılan avukat Hülya Gülbahar, "Bu ifadenin tasarıdan çıkarıldığını kadın örgütleri olarak maalesef toplantıdan çıktıktan sonra Bakanlıktan değil, basından öğrendik" diye konuştu.

Eğer taslak bu şekilde kabul edilirse, yasadan sadece "resmi nikahlı evliler, boşananlar ve nişanlılar" yararlanabilecek. Sevgilisinden ve ya nikahsız/imam nikahlı kocasından şiddet gören kadınlarsa koruma kapsamına alınmayacak.

Ancak kadınlar sadece resmi nikahlı kocalarından şiddet görmüyor. Yapılan bir çalışmaya göre, Haziran'dan Aralık'a kadar altı aylık süreçte, 21 kadın sevgilileri ve eski sevgilileri, beş kadın imam nikahlı kocaları tarafından öldürüldü. Bir erkek resmi nikahı olmayan karısını, bir erkek sevgilisini öldürmeye teşebbüs etti; 15 erkek sevgililerini, dört erkek imam nikahlı karılarını yaraladı.

Avukat Meriç Eyüboğlu, tasarının bu şekilde yasalaşması durumunda 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanunun uygulanma döneminde yaşanan sorunların daha da artacağını söyledi ve şöyle konuştu:
"Bu uygulama çok sayıda kadının kapsam dışında kalması demek. Yakın zamanda Yargıtay resmi nikah olmadığı halde bir kadının 4320'den yararlanmasına karar verdi ve bunun örnek karar olarak diğer mahkemelerde de uygulanması için başvurularda bulunduk. Çünkü işin mantığı, sistematiği bunu gerektiriyor. Yeni düzenleme bu konumdaki kadınları koruyamayacağımız demek. Yani her şey daha da geriye gidecek...”


 

 

 

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.