Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

EPİDURAL ANESTEZİ, NORMAL DOĞUMU YAYGINLAŞTIRIR MI?

Sezaryen ile doğum yapma oranlarının gün geçtikçe artışına bağlı olarak başlayan tartışma sonucu Meclis'e Jinekologlardan da bir öneri geldi: Normal doğumda epidural anestezi kullanılarak ağrısız doğum sağlanabilir…


Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği, Sezaryen Yasa teklifi için çalışmalarını başlattı. TBMM Sağlık Komisyonu üyelerine ve vekillere uyarı yazısı gönderen jinekologlar, sezaryen oranının yasakla azaltılamayacağını, yasaklama yerine ağrısız normal doğum (epidural normal doğum) yönteminin yaygınlaştırılmasını önerdi.

KADINLAR AĞRIDAN KORKTUĞU İÇİN SEZARYENE YÖNELİYOR
Vekillere e-postayla da gönderilen 18 maddelik pakette şu öneriler sıralandı:
- SGK'nın özel hastanelerden hizmet satın alması süreci ile sezaryen oranları arasındaki ilişki değerlendirilmeli. Sağlıkta Dönüşüm Programı'nın başladığı 2002'de yüzde 21 olan sezaryen oranları 2012'de neden yüzde 48'lere çıktığı iyi sorgulanmalı.
- Doğumda ağrının azaltılması, epidural anestezi uygulamaları yaygınlaştırılmalı. Birçok annenin normal doğuma karşılaşacağı ağrı nedeniyle istekli olmadığı bilinmekte. Hedef, ilk sezaryenleri azaltmak olmalı.
- Yüksek Okul mezunu ve donanımlı ebe-hemşire yetiştirme süreci hızlandırılmalı.
- Doğum takibi ve doğum tek kişilik doğum ünitelerinde gerçekleştirilmeli, bire bir ebe-hemşire desteği sunulmalı.
- Mahremiyet için tek kişilik odalarda normal doğum olmalı.
- Fazla sezaryen yapan kadın-doğum uzmanlarının eğitime alınmasıyla bu sorun çözülmez. Sezaryenin gerekli ya da gereksiz olduğuna hekim karar verir. Hekimin gereksiz sezaryen yaptığına kim, hangi koşullarda karar verecek? Eğer uygulama, hekimin sezaryen olması gereken olguyu da normal doğuma zorlamasına yol açar ve anne-bebek sağlığı tehlikeye girerse bunun sorumlusu kim olacak?

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.