Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ÇOCUKLARIN MARUZ KALDIĞI ŞİDDET SAHNEYE TAŞINDI!

Her ay bin beş yüze yakın çocuk kayboluyor... Her altı çocuktan biri cinsel tacize maruz kalıyor... Çocukların yüzde 46'sı aile içi şiddet görüyor... 3 bin 777 çocuk mahkum bulunuyor...


Geçtiğimiz sezon başlayan Şiddet Üçlemesinin ikinci oyunu “Şeker” çocuğa yönelik şiddeti gerçek hikâyeler üzerinden irdeliyor. “Şiddet Üçlemesi 2 - Şeker” Kasım ayında Mekan Artı’da sahnelenmeye başladı.

Tiyatro Artı, seyircisini her çocuğun doğduğu andan itibaren maruz bırakıldığı toplumsal ve fizyolojik şiddetle yüzleşmeye çağırıyor. “Şiddet Üçlemesi 2 - Şeker”, çocukların gördükleri ve öğrendikleri arasında yaşadıkları kafa karışıklığını, acılarını ve yok edilişlerini anlatıyor.
Oyun, çocukların kirletilmiş dünyalarını, onların gözünden ve dilinden aktarırken bir yandan da cinayete kurban gitmiş dört çocuğun hikâyesini sunuyor. Devletin döşediği mayınlarla ölen Ceylan Önkol, polis kurşunlarına hedef olan Uğur Kaymaz, üvey annesi ve üvey anneannesi tarafından öldürülen Fırat Sezer ve bir bayram günü şeker toplamak için gittiği evde tecavüz edildikten sonra bıçaklanarak öldürülen Türkan Ay...

Oyunun yazarı ve yönetmeni Didem Kaplan, Şiddet Üçlemesi’ni yaparken toplumda zayıf konuma indirgenmiş olan herkese uygulanan her türlü şiddeti irdelemeye çalıştıklarını ve bunu yaparken sahnede şiddeti göstermek yerine “şiddet” mevzusunu irdelemeyi tercih ettiklerini iletiyor.

Üçlemenin ilk oyunu “Ayna” ile kadınlara yönelik şiddet üzerinde durulurken; üçlemenin son halkasında düşünceye yönelik şiddet ele alınıyor.

Ahmet Yaşar, Dilek Yorulmaz, Serpil Bilgil ve Şakir Güler’in oyuncukları ile hayat verdikleri oyun Mekan Art’ta görülebilir.

Ne zaman: 19-20-21-22-23-24-25 Kasım, Saat:20.30
Bilet: Tam 30 TL / İndirimli 20 TL
Mekan Artı Gişe: (0212) 224 57 56

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.