Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

İNSANIMIZ HALİNDEN MEMNUN!

Her yıl TÜİK tarafından gerçekleştirilen Yaşam Memnuniyeti Araştırması’nın (YMA) 2012 yılı sonuçlarına göre, mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 61 olarak açıklandı.


TÜİK tarafından gerçekleştirilen Yaşam Memnuniyeti Araştırması (YMA), bireylerin genel mutluluk algısını, toplumsal değer yargılarını, temel yaşam alanlarındaki memnuniyeti ölçmek amacıyla, 2003 yılından beri gerçekleştiriliyor.

Yaşam Memnuniyeti Araştırması 2012 sonuçlarına göre, mutlu olduğunu beyan eden bireylerin oranı yüzde 61 olarak açıklandı. Bireylerin yüzde 62,1’i, 2011 yılında mutlu olduğunu beyan ederken, bu oran 2012 yılında yüzde 61’e düştü. 2011 yılında bireylerin yüzde 9,9’u mutsuz olduğunu belirtirken, bu oran 2012 yılında yüzde 10,2’ye yükseldi. Kadınlarda mutluluk oranı, 2011 yılında yüzde 64,6 iken 2012 yılında bu oran yüzde 62,8’e düştü. Erkeklerde mutluluk oranı 2011 yılında yüzde 59,5; 2012 yılında ise yüzde 59 olarak belirlendi.

MUTLULUĞUNUZ KİME BAĞLI?
Peki, mutluluğu nasıl elde edebileceğimizi öğrenebilir miyiz? Eğitim Koçluk ve Danışmanlık üzerine hizmet veren Şapka, TÜİK anketinin sonuçlarına ek olarak sosyal medya üzerinden mutluluk üzerine 4 bin kişi üzerinde bir anket gerçekleştirdi. Çıkan sonuç ise, mutluluğun kaynağının yüzde 94 oranında ikince ve üçüncü kişilere bağlı olduğu.

“Sizce mutluluk öğrenilebilir mi?” sorusunun sorulduğu ankete 4 bin kişi katıldı. Herkesin istediği gibi yanıt vermesi için 4 şık verildi. Yaklaşık 47 bin kişinin gördüğü bir mutluluk anketinden çıkan sonuçlar ise şöyle: Mutluluğun öğrenilebilir olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 2; öğrenilmez diyenlerin oranı yüzde 1,5; Mutluluk öğrenilse bile başkaları izin vermez diyenlerin oranı yüzde 94; Kararsızlar 0,5; mutluluğun öğrenilebilir olduğunu söyleyenlerin oranı ise sadece yüzde 2 de kaldı.

MUTLULUK ÖĞRENİLEBİLİR Mİ?
İnsanların çok büyük bir oranının, mutluluğu sevdikleri insanlara, kulüplere veya kendileri dışında ikinci ve üçüncü kişilere endekslemiş oldukları bir gerçek. Oylamaya katılan yüzde 2’lik kesim, mutluluğun öğrenilebileceğini söylüyor. Bu kişilerin bakış açılarını veya kendilerini değiştirmeyi başarmış oldukları görülüyor. Anket sonuçlarında yüzde 94 oranında olumsuz oy kullanılsa da, insanlar temel olarak mutluluğu sonradan öğrenebiliyor. Ama yalnız mutlu olamayacaklarını ve mutluluğun bir insana bağlı olduğunu düşünüyor.

Oysa mutluluk, ikinci ve üçüncü şahıslar ile ilgili değildir, sadece kişinin kendi içinden kaynaklanabilir. Bu yürünmesi gereken bir yoldur ve bunun için de kişinin öncelikle kendisini tanıması gerekir.  

Müjde şu ki, mutluluk herkes için ulaşılabilir, nasıl ulaşılacağı öğrenilebilir, deneyimlenebilir bir durumdur.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.