Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

MECLİS'E 52 KADIN VEKİL DE YETMEZ!

Yeni dönemde Meclis'te kadın sayısı ikiye katlandı. AKP 31, CHP 10, MHP 2 kadın vekil soktu. DTP'nin bağımsız adaylarından 9 kadın milletvekili seçildi.


Meclis'teki kadın vekil sayısı ikiye katlandı. Yeni Meclis'te, Cumhuriyet tarihinde en fazla kadın vekil görev yapacak. 22 Temmuz seçimlerinde 52 kadın Meclis'e girmeyi başardı. MHP'nin kadın vekilleri İçişleri eski Bakanı Meral Akşener ile Şenol Bal olurken, AKP listelerinde toplam 31 kadın TBMM'ye girmeye hak kazandı. CHP de ise bu sayı 10'da kaldı. DTP'nin desteklediği bağımsızlardan 9 kadın da Meclis'e girdi. Geçen dönemde Meclis'te 24 kadın milletvekili görev yaparken, bu sayı 49'a yükseldi.

CHP'DEN 10 KADIN VEKİL
CHP'nin eskilerinden Birgen Keleş, Canan Arıtman, Bihlun Tamaylıgil, Nevin Gaye Erbatur, Özlem Çerçioğlu yeniden Meclis'e giren kadın milletvekilleri oldu. Ayrıca, CHP'nin yeni listesinden Cumhuriyet mitinglerinin gözde ismi Necla Arat ve Nur Serter'in yanı sıra, Ayşe Jale Ağırbaş, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın Özel Kalem Müdürü Nesrin Baytok, öldürülen gazeteci Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu da Meclis'e girenler arasında yer aldı. MHP'den dün yapılan seçim sonunda Meclis'e İçişleri eski Bakanı Meral Akşener ve Şenol Bal girerken. MHP listelerinde Bülent Ecevit'in başbakanlık müsteşarlarından Füsun Köroğlu ve Kadın Kolları Başkanı Hediye Akdere ise seçilemedi.

EN ÇOK KADIN VEKİL AKP�DEN
Kadın vekillerden en çok nasiplenen parti AKP oldu. Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ve eski Devlet Bakanı Güldal Akşit ve Nükhet Hotar ikinci kez Meclis'e girerken, AKP'nin yeni kadın vitrininde Prof. Dr. Edibe Sözen, Nursuna Memecan gibi isimler de yer aldı. AKP'den Meclis'e giren kadın milletvekillerinin isimleri şöyle: "Edibe Sözen, Nursuna Memecan, Özlem Türkönen, Güldal Akşit, Halide İncekara, Alev Dedegil, Nimet Çubukçu, Ayşenur Bahçekapılı, Canan Kasım, Zeynep Dağı, Aşkın Asan, Nükhet Hotar, Fatoş Gürkan, Fatma Kotan, İlknur İnceöz, Ayşe Akbaş, Canan Candemir Çelik, Selma Aliye Kavaf, Fazilet Dağcı Çığlık, Fatma Şahin, Özlem Müftüoğlu, Sibel Gönül, Ayşe Türkmenoğlu, Öznur Çalık, Gönül Bekin Şahkulubey, Gülşen Orhan, Safiye Seymenoğlu, Dilek Yüksel ve Birnur Şahinoğlu."

BAĞIMSIZ 9 KADIN
Bağımsızlar listesinden Meclis'e toplam 9 kadın milletvekili girdi. DTP Eş Başkanı Aysel Tuğluk Diyarbakır'dan bağımsız milletvekili oldu. HADEP eski Kadın Kolları Başkanı Fatma Kurtalan Van bağımsız milletvekili olarak Meclis'e girdi.


KADINLARDAN FARKLI YORUMLAR!

Nimet Çubukçu (Devlet Bakanı):
�Sonuçlar güzel�

�Bizim açımızdan son derece güzel sonuçlar. Hükümetimizin ve partimizin bütün çalışmalarını halkımızın onayladığını gördüm. Millet iradesinin her zaman en yüce irade olduğunu söylüyoruz. Parlamentonun da bu yüce iradenin tecelligâhı olduğunu söylüyoruz.�
 
Nazan Moroğlu: (İstanbul Barosu):
�Kadın adaylara yine yeterince yer verilmedi�

�Ben seçim öncesinde de hep belirtmiştim, ne yazık ki yine kadın adaylara yer verilmedi. Ya seçilebilecekleri yerlerde konulmadı. Sayı 50'ye bile ulaşsa yani yüzde 10'u bile Meclis�e girebilse büyük başarı diye gösterilecek, ama yine de dünyanın çok gerisinde kalacağız. Yani yüzde 100 artışla yüzde 10'a ulaşabilecek bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu tabii çok üzücü hem temsili adalet adına hem de gerçek demokrasi adına. Her 2 kişiden birinin, bir partiyi tek başına iktidar yapmak üzere oy vermiş olduğunu gördük.�

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.