Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

EMZİREN KADINA 1,5 YIL GECE NÖBETİ YOK!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kadın çalışanların gece çalışma şartlarını yeniden düzenledi. Doğum sonrası emziren kadınların gece nöbeti tutma yasağı 6 ay uzatıldı.


Kadın çalışanlar, gebe olduklarının doktor raporuyla tespitinden itibaren doğuma kadar, emziren kadın çalışanlar ise doğum tarihinden başlamak üzere kendi mevzuatlarındaki hükümler saklı kalmak kaydıyla 1 yıl süre ile gece postalarında çalıştırılamayacak. Ancak emziren kadın çalışanlarda bu süre, anne veya çocuğun sağlığı açısından gerekli olduğunun, işyerinde görevli işyeri hekiminden alınan raporla belgelenmesi halinde 6 ay daha uzatılacak.

Bu kadınların çalışmaları, gündüz vardiyasında düzenlenecek. Kadınlara gündüz de emzirme için gerekli izin ve emzirme odası gibi imkanlar sağlanacak.

Çalışma Bakanlığı'nın düzenlemesinde, kadın çalışanların gece çalıştırılabilmesi için, sakınca olmadığına ilişkin sağlık raporu, işyeri hekiminden alınacak. Ayrıca kadınlar, düzenli aralıklarla muayene olacak. İşyeri hekimi zorunluluğu olmayan işyerlerinde ise sağlık raporları kamu hastanelerinden sağlanacak.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.