Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

KADINLAR “KILIK KIYAFET AHLAKI” NA KARŞI!

Hükümet tarafından bir grup akademisyene hazırlatılan Anayasa Taslağı, temel hakların tamamına yakınını "genel ahlak" gerekçesiyle sınırlandıran maddeler içeriyor. Anayasa Kadın Platformu, bu taslağa ilişkin yapmış olduğu çalışma sonucunda "genel ahlak” kriteri çerçevesinde sınırlandırılma içeren 9z maddeye ilişkin olarak bir talebi kamuoyuna ve hükümete iletti.


Yapılan açıklamada, "Genel Ahlak", "Adet", "Adab", "Örf" gibi muğlak ve göreceli kavramların anayasada yeri olmadığı ve temel hakların tanımlanmasında ölçüt oluşturmamaları gerektiği vurgulandı. Anayasa'da kılık kıyafet konusunda bu tip kavramlarla ahlak ölçütü getirilmeye çalışılıyor olmasını Anayasa Kadın Platformu üyesi 200 kadın örgütü kabul etmiyor.


GELİŞMELER KAYGI VERİCİ!
Anayasa'nın "Eğitim ve Öğrenim Hakkı ve Ödevi" başlıklı 42.maddesine kimi gazetelerde "ceza hukuku ve genel ahlaka aykırı olmamak kaydı ile hiç kimse kılık kıyafetinden dolayı yükseköğrenim hakkından mahrum bırakılamaz", kimisindeyse "ceza hukuku ile genel ahlaka, örf ve adetlere aykırı olmamak şartıyla…" cümlesinin ekleneceğine dair çıkan haberlerin kaygı verici gelişmeler olduğu ifade ediliyor.

Anayasa Kadın Platformu, temel hak ve özgürlüklerin "genel ahlak", "milli güvenlik", "kamu düzeni" gibi soyut ve keyfi, içeriği kişiden kişiye, zamandan zamana değişen gerekçelerle sınırlandırılmaması gerektiğini ve bu nedenle taslaktan bu maddelerin çıkarılması gerektiğini ifade ediyor.

ÖZELLİKLE KADINLARI MAĞDUR EDECEK
“Kadınlara uygulanan şiddet ve haksızlıklar birçok zaman "ahlak, edep veya namus" üzerinden meşrulaştırılmıştır. Son yıllarda alabildiğine artan kadın cinayetlerinde, "dar kot pantalon, beyaz tayt giydi, göbeğine piercing taktı, vb. gerekçelerle yargı sisteminin, kadınları öldüren erkeklere, kadınların kıyafetleri üzerinden "haksız tahrik" indirimleri yapması, kadınları bekleyen tehlikenin ne denli somut ve yakıcı olduğunun kanıtıdır.” diyen Anayasa Kadın Platformu,  son zamanlarda yargıdada karşımıza çıkan örnekler göstererek bu durumun ciddiyetine bir kez daha dikkat çekiyor.

Anayasa'ya böyle bir düzenlemenin girmesiyle, iktidarların, kamu daireleri, üniversiteler ve benzeri birçok kurumu da kapsayacak şekilde, kadınların bluzlarının kol uzunluğundan, etek boyuna ve çorap rengine, hemşire önlüklerinin düğme aralıklarına kadar, kadınların kılık kıyafetine dair her şeyi düzenleyen yasa ve yönetmelikler çıkarılmasının önünün açılacağı belirtilerek, bir şey çözülmeye çalışılırken Anayasa’nın yepyeni sorunlara gebe olduğu hatırlatılıyor.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.