Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

SON 5 YILDA TÖREYE 1806 KADIN KURBAN VERİLDİ!

Türkiye’de töre ve namus cinayetleri sanılandan çok daha fazla . Son 5 yılda 1806 kadın töre cinayetine kurban gitti. Aynı sürede intihar eden kadın sayısı da 5 bin 375 oldu. Bu rakamlar Türkiye’de, her gün 1 kadının töre cinayetlerine kurban gittiğini gösteriyor.


Aile ve Kadından Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu, son 5 yılda işlenen töre cinayetleri ve intihar eden kadınlarla ilgili rakamlarla ilgili olarak şu açıklamada bulundu.
“2001-2006 yılları arasında ülkemiz genelinde meydana gelen töre ve namus cinayetleri kapsamında, 1806 cinayet olayının meydana geldiği tespit edilmiştir. Yine aynı dönemde yabancı uyruklular dahil 5 bin 375 kadının intihar ettiği anlaşılmıştır.”


Çubukçu, Emniyet Genel Müdürlüğü rakamlarına göre polisin görev bölgesinde 2001-2006 arasında gerçekleşen kadın intiharlarının sayısını da ayrıca verdi. Buna göre polis bölgesinde, aynı süre içinde 2 bin 774 kadın intihar etti.


Çubukçu, yanıtında Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, BM Genel Kurulu kararları gereği kadınlara karşı aile içi şiddetin ortadan kaldırılması, kadına karşı her türlü şiddetin önlenmesi için devleti acil tedbir almaya zorladığını anımsatırken, Türkiye’nin bu sözleşmelere uygun kararlılık gösterdiğini de söyledi.


Töre cinayetleri ile ilgili TCK’da yapılan düzenlemelere atıfta bulunan Çubukçu, kadınları biçki-dikiş, el işi ve benzeri kurslarla belli merkezlere çekip, burada bilinçlendirme yoluna gidildiğini aktardı. Çubukçu, kadınlara yönelik bu çalışmalar için yaklaşık 100 toplum merkezi kurulduğunu bildirdi.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2021 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.