Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ÇOCUK GELİNLER SUSUYOR

Çocuk yaşta yapılan evlilikler canımızı acıtan bir ülke gerçeği. Uçan Süpürge ile Dortmund-Köln Uluslararası Kadın Filmleri Festivali konuya dikkat çekmek için ortak bir projeye imza atıyorlar. Bu anlamlı projenin adı ise “Çocuk Gelinler”...


Proje bundan tam 2 yıl önce başladı. Çocuk Gelinler projesiyle hem Almanya hem de Türkiye'de senaryo yarışmaları düzenledi. Yarışma sonunda iki ülkeden 5'er senaryo seçildi, ancak her iki ülkeden de birer senaryoyu filme alma kararı verildi. Dennis Todorovic'in “Nefes Al Alma Nefes Al” ve Damla Köle'nin “Meme” isimli filmlerinin Mühye Köyü'ndeki çekimleri devam ediyor. Diğer senaryo yazarları da çekimlerde görev alıyor ve senaristler de kendi senaryolarını filme alıyorlar. Çekimlerde, biri Türk biri de Alman olmak üzere iki eğitmen yönetmen bulunuyor. Ankara'da çekilen bu filmler aracılığıyla dünyaya “Erken evliliklere son!” mesajı verilecek. 


DÜNYANIN HER YERİNDE VAR!
Uçan Süpürge Projeler Koordinatörü Ürün Güner, projeyi ve bu projenin neden hayata geçirildiğini anlattı: “Bu evlilikler berdel, beşik kertmesi, başlık parası gibi çok değişik nedenlerle ortaya çıkıyor. Erken evlilikler dünyanın her yerinde farklı biçimlerde yaşanan 'yıkıcı bir gelenek'. Filmleri, evrensel bir nitelik kazanması ve tüm dünyada göstermeyi amaçladığımız için diyalogsuz çekiyoruz.”

Ekim ayında başkentte yapılacak çok büyük bir gala ile filmler seyirciyle buluşturulacak. Galaya konuyla ilgili tüm bürokratlar ve devlet adamları da çağırılacak. Filmlerin Almanya'da da bir galayla gösterilmesi için Alman hükümeti ile görüşmeler yapılıyor.
 
Nisan'daki Dortmund-Köln Uluslararası Film Festivali ve Mayıs'taki Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali de “Çocuk Gelinler” filmlerinin gösteriminin yapılacağı festivaller olacak.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.