Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

“BEKARET KORKUSU” KIZLARI HASTA EDİYOR!

Türkiye’de ailelerin bekaret konusundaki hassasiyetleri nedeniyle, genç kızlar jinekoloji muayenesine götürülmedikleri için çok önemli hastalıklar atlanabiliyor. Adet görememe, endometriozis (çikolata kisti) ve polikistik over sendromu gibi hastalıklar çok geç tesbit ediliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Engin Oral, ailelerin kızlarını bekaretlerine zarar geleceği korkusuyla muayeneye getirmediklerini söyledi.


Üreme çağı ile ilgili sorunların genç kızlıkta erken tanımlanması önemli. Bakireliğin önemli olduğu ülkelerde genç kızlar doktora götürülmüyor, en sonuna kadar bekleniyor. Ciddi bir hastalığa ilişkin şiddetli ağrılar, kanamalar varsa doktora gidiliyor. Jinekoloji muayenesinde kızlık zarına bir hasar verilmiyor. Muayene karın üzerinden ulatrosonografi ile bakılarak yapılıyor. Eğer hasta çok şişmansa, karın üzerindeki doku çok yağlıysa makattan da muayene yapılabiliyor. Böylece önemli hastalıklar erken teşhisle tedavi ediliyor.


ÇİKOLATA KİSTİ AĞRIYLA BELİRTİ VERİYOR
Genç kızlarda ağrılı adet çok sık görülüyor. Ağrılı adetin iki türü var. Birincisinde prostoglandin denilen maddeler yükseliyor, bir süre sonra ağrılı adet kendiliğinden ortadan kalkıyor. İkincisinde ise, endometriozise bağlı ağrılı adet ortaya çıkıyor. Tıptaki adıyla endometriozis (çikolata kistleri), en çok 13-19 yaş arası kızlarda görülüyor. Hastalık kendini ağrılı adet ile gösteriyor. Bir genç kızda sürekli ağrılı adet görülüyor ve doğum kontrol haplarıyla ağrı kesicilere cevap vermiyorsa, yüzde 40-60 oranında çikolata kistinden şüpheleniliyor. Adölesan dönemde bu hastalığın teşhisinde dünyada ortalama 6 yıl tanıda gecikme oluyor. Bu sırada hastalık evre atlıyor. İngiltere ve ABD’deki araştırmalarda endometriozis olan kişilere,  ancak beş doktora gittikten sonra tanı konuyor. Bu hastalık şiddetli adet ağrısının dışında, cinsel ilişki sırasında da ağrılara neden oluyor ve kısırlık yapıyor.

40-50 GÜNDE BİR ADET GÖRDÜREN HASTALIK
Polikistik over sendromu da genç kızlarda sık görülüyor. Bu sendromu taşıyan kızlar, yaklaşık 40-50 günde bir adet görüyor. Ailedeki kadınların da gençliklerinde 2-3 yılda bir adet gördükleri belirtilerek bu durum normal karşılanıyor. Oysa, bir genç kızda adet düzensizliği varsa, şişmansa, göbeği çok yağlıysa, cildi yağlı ve aknesi varsa, tüylenme, saç dökülmesi ortaya çıkıyorsa polikistik over sendromundan şüphelenmek gerekiyor. Bu hastalık toplumda yüzde 6-7 oranında görülüyor. Jinekolojik muayeneye genç kızları götürmeme nedeniyle atlanan çok önemli bir hastalık.

ADET GÖRMEMEYİ NORMAL KARŞILAMAYIN!
Genç kızlarda adet görememe başlı başına bir sorun. Bir genç kızda koltuk altı ve genital bölgede tüylenme oluşmuşsa, vücudundaki yağlanma ve kalça şekline bakarak adet görme16-17 yaşına kadar beklenebilir. Ama sözkonusu tüylenme yoksa, yağlanma ve kalça şekli beklendiği gibi gelişmemişse, mutlaka incelenmesi gerekiyor. Adet görememenin bu türü patolojik olarak değerlendiriliyor, anatomik bir kusur olabileceği düşünülüyor. Bu durumda genç kızın rahminde tıkanıklık olabileceği gibi, kızlık zarı da kapalı olabilir. Beyinde endokrin organlarının ve yumurtalıkların çalışmaması da adet görememeye neden oluyor. Yumurtalıklar çalışmayınca erken menopoz ortaya çıkıyor. Aynı şekilde erken adet görme de diğer bir sorun. Yumurtalıklarda tümör olabilir, bu nedenle erken adet görebilir. Tüm bu hastalıklar nedeniyle genç kızların düzenli muayeneye getirilmesi şart.

BU BAŞLIKTAKİ DİĞER KONULAR
Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.