Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

“KARDEŞ KISKANÇLIĞI” İÇİN ÖNERİLER...

“KARDEŞ KISKANÇLIĞI” İÇİN ÖNERİLER...

Kıskançlık, yaşamın her döneminde görülebilir, ancak çocuklukta biraz daha yoğun yaşanır. Kardeş kıskançlığı doğal bir duygu olup, şiddeti ve dışa vurumu her çocuğa göre farklılıklar gösterebilir. Kardeş kıskançlığı duygusuyla savaşmak yerine çocuğa bu duygusunu kabul edilebilir olduğu ve nasıl başedeceği öğretilebilir. Pedagog Güzide Soyak, bu çok hassas dengeyi nasıl kuracağımızı anlatıyor.


KARDEŞ KISKANÇLIĞI YAŞAYAN ÇOCUKLARIN ENDİŞELERİ
Kardeş kıskançlığı her çocukta ve aynı oranlarda görülmeyebilir. Çocuklar arasındaki yaş farkı ne kadar yakın olursa, özellikle küçük yaş döneminde daha yoğun yaşanabilir. Anne baba tutumları, cinsiyet, yaş faktörü ve aradaki yaş farkı sıkıntıların boyutunda etkilidir. Çocuk, kendisinin daha az sevildiğini ve ilgi gördüğünü düşünür. Eğer çocuklar arasındaki yaş farkı 2,5-3 yaştan az ise, bu daha yoğun yaşanan bir duygu olur. Birbirine yakın dönemlerde olan çocukların ihtiyaçları da benzerlik taşır. Aynı ilgiyi ve enerjiyi göstermek, anne ve baba için zorlayıcı olabilir. Gördüğü ilginin bölünmüş olması annenin ilgisini kaybediyor olduğunu düşündürtür.

NASIL DAVRANIŞLAR SERGİLERLER?
- Anneden uzaklaşma ya da daha önceden istemediği şeyleri talep etme gelişebilir.
- İçe kapanabilir. Uyku ve yemek yeme ile ilgili sorunlar başlayabilir ya da aşırı sinirli olabilir.
- Alt ıslatma, parmak emme, bebeksi konuşma, ağlama görülebilir. Kendi başlarına yemek yemek istemeyebilirler. Anne baba ile birlikte uyumak için hayali korku hikayeleri uydurabilirler.
- Anne babaya ve çevrelerine sözlü ve fiziksel olarak sataşabilirler. Kendisinden istenileni yapmakta isteksiz olabilir.
- Anneyi kontrol etmek ve sevgisini sık sık sorgulama eğilimi gelişebilir.
- Okula gitmek ile ilgili sorun çıkartabilir.
- Bütün bu faktörler anne babanın tutumu ile azalabilir ya da çoğalabilir.


ANNE VE BABANIN YAPMASI GEREKENLER
- Anne ve babalar ne kadar eşit davranırlarsa çatışmanın o kadar az olacağını sanırlar. Oysa, 5 yaş ile 10 yaşın ihtiyaçları ve bunların çözümünde kullanılan yöntemler aynı olamaz. Çocukların yaş dönemlerine uygun iletişim kurmak gerekir. Taleplerini bununla orantılı olarak değerlendirmek gerekir.
- Tartışmaların olması olağandır. Bu tartışmalar çözümlenirken çocuklar ckişisel sınırlarını da öğrenirler. Ebeveynler buna ne kadar müdahale ederse, baş etme becerilerinin de gelişmesini engellemiş olurlar. Fiziksel zarar vermedikleri ve birbilerinin haklarını taciz etmedikleri sürece anne baba müdahale etmemeli, haklı ve haksız ayırımı yapmamalıdır.
- Kıskançlığı yoğun yaşayan çocuk ile ilgili, günlük işlerde onun da seçebileceği bir yakından yardım istenebilir. Diğer kardeşin olmadığı baş başa geçirilen saatler de planlanmalıdır.
- Unutulmamalı ki, kardeş bile olsalar her çocuğun kişiliği farklıdır. Farklılıklarına saygı gösterilmeli, kızmak yerine duygu ve düşünceleri dinlenmelidir.
- Ev içi ve kardeş ile ilgili günlük sorumluluklar veriebilirsiniz ve bunları yerine getirdiğinde sözlü olarak övün.
- Yeni bir kardeş gelme aşamasında eşyalarını ve oyuncaklarını onun izni olmadan bebeğe vermeyin.
- 3 yaşındaki bir büyük kardeş, bebeğin canlı olduğunu ve ona zarar verebileceğini bilemez, kendisine gösterdiğimiz tepkiye öfke duyar. Zaman içerisinde bizim davranışlarımızla paralel olumlu ya da olumsuz tutumlar geliştirir.
- Anne ve babanın çocuklar ile ilgili iş paylaşımı yapmış olması gerekir. Anne, bebeği emzirirken baba da büyük çocuğun giysisini değiştirebilir.


“ÇOCUK İSTEMİYOR” DİYE YENİ BİR ÇOCUK PROJESİNİ ERTELEYEN EBEVEYNLERE ÖNERİLER
Kardeşi olmasını istemeyen bir çocuğun önce duygularını anlamak gerekir. Bu ihtiyacı bütünüyle değerlendirebilecek olgunlukta değillerdir. Anne babanın yoğun çalışması ve çocuğa vakit ayırması, anne çocuk ilişkisinin bağımlı olması ve rekabet duygusunun yeterince gelişmemesi ile bağlantılı olarak yeni bir kardeş fikrini reddedebilirler. Bu noktada kararı alması gereken anne ve babadır.


 

 

BEBEĞİM BÜYÜRKEN BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.