Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

BEBEĞİNİZ İSİLİK Mİ OLDU?

BEBEĞİNİZ İSİLİK Mİ OLDU?

Özellikle yaz sıcakları ile annelerin sıkça karşılaştıkları isilik bebeklerin cildine kırmızı bir perde gibi iniveriyor. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özlen Kaya Çardal, isiliğin neden oluştuğunu ve tedavisini anlattı.


Ter bezlerinin sıcaktan ve de aşırı nemden etkilenerek tıkanmasıyla cilt üzerinde kırmızı pütürler oluşur. Oluşan bu pütürlere isilik denir. İsilik sıklıkla 1-2 aylık bebeklerde görülür. Bu döküntüler sıcak havalarda ya da bebeğin aşırı sıcak ortamlarda bulunması ile ortaya çıkar.

Aşırı terlemeye neden olan kalın giydirilme, sık yıkanmama gibi nedenler de isilik oluşumunda kolaylaştırıcı etki yapar. Çeşitli şekillerde görülebilir. Daha hafif olan isilik küçük ve kolayca patlayıp ince pullar oluşturan su kabarcıkları halinde görülür. Daha ağır vakalarda, kaşıntılı ve su toplayan kırmızı döküntüler oluşabilir. Bu döküntüler sıcakta karıncalanma veya kaşınma hissi yaratabilir. Döküntü birkaç gün sonra kaybolur, ancak yineleyebilir.

Bebeklerin cilt yapısı ince olduğu için ve ısı değişikliklerine yanıtları daha zor olduğu için erişkinlere göre daha sık görülür.

SARIŞIN VE AÇIK TENLİ BEBEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜR
İsilik, bebek vücudunun her bölgesinde oluşabilir, ama en çok terleyen bölgelerde görülür. Özellikle bebeğin baş bölgesinde ve kıvrım yerlerinde sık oluşur. Kızarıklıkların üzerinde bir süre sonra kaşıntı ve iğnelenme hissi başlar. Bebek, eğer bu alanları kaşırsa enfeksiyon ve kabuklanmalar ortaya çıkabilir. Sarışın ve açık tenli bebeklerde isilik daha sık olabilir.

 

BEBEĞİN İSİLİK OLMAMASI İÇİN ALINABİLECEK ÖNLEMLER
• Sıcak havalarda bebeği serin tutmaya özen gösterin.
• Sıkı giysiler giydirmeyin.
• Tenine çok fazla nemlendirici sürmeyin.
• Bebeğin altını sık değiştirin.
• Bel lastiği sıkı olan naylon külotlardan asla giydirmeyin.
• Bebeğin terli kalmasını engelleyin ve terlediği takdirde terini emecek kıyafetler giydirin.
• Bebeği sıcak ve havasız ortamlarda tutmaktan kaçının.
• Kışın yattığı odanın aşırı sıcak olmamasını sağlayın.
• İsilik olan bebeğe mutlaka her gün duş aldırın.


TEDAVİSİ
İsilik tedavisinde sık banyo yapılması şarttır. Eğer ciltte kaşıntı varsa, kaşıntı giderici kremler ve anti inflamatuar, yani yangıyı azaltcı kremler doktor kontrolünde kullanılabilir. Bebeği doğal ve temiz deniz suyuna sokmak da ter bezlerinin uçlarını açık tutacağından yaz aylarında aşıları tamamlanmış bebekler için önerilebilir. Özellikle kilolu bebeklerin kıvrım yerleri isilik için riskli bölgelerdir. Banyo sonrası bu bölgelere hafif nemlendirici kullanımı (losyon, bebe yağlan ve zeytinyağı) faydalı olacaktır. İsilik olan bebeğe banyo yaptırmak, ilaç tedavisinden önce gelir. Genelde birkaç gün içinde kaybolan isilik bulaşıcı değildir.

İsilik, bebek vücudunun her bölgesinde oluşabilir, ama en çok terleyen bölgelerde görülür. Özellikle bebeğin baş bölgesinde ve kıvrım yerlerinde sık oluşur.

BEBEĞİM BÜYÜRKEN BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2021 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.