Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

BEBEĞİN FİZİKSEL GELİŞİMİ
12. AY: ÖZGÜRÜM ÇÜNKÜ YÜRÜYORUM!

12. AY: ÖZGÜRÜM ÇÜNKÜ YÜRÜYORUM!

Bir yaşına gelen bebeğin, artık “kendi olma bilinci” çok gelişmiştir. Yani, artık kendini “farklı” bir insan olarak görmekte, ihtiyaçlarını ve isteklerini net olarak bilmektedir. Yaklaşık her beş bebekten üçü 12. ayda yürümeye başlar, ancak bunun bir genelleme olduğunu unutmamak gerekir. Onikinci ay sonunda bebeğinizin ayakta desteksiz durabilmesi, ancak yürümeye hazır olmaması da normal bir gelişim sayılır.


Bebeğin ilk adımları genelde düşmeyle sonuçlanır; bu zamanlarda bebeğe sarılmak ve hiçbir şey olmadığını yumuşakça anlatmak onu tekrar yürümesi için cesaretlendirecektir. Düştükten sonra canının yanmasından çok, başarısız olduğu için ağlar. Bu yüzden yanına koşup endişenizi ona gösterirseniz, düştüğü için daha çok üzülecektir.

Bebeğinizin, ayaklandıktan sonra bile emeklemeye devam etmesi sizi endişelendirmesin. Yürümeye yeni başlayanlar, emekleyerek istedikleri yere ulaşmaları daha kolay olduğundan bir süre daha emeklemeyi tercih edebilirler.

Zaman içerisinde bebek yürüme işlevinin tüm mekaniğini anlayacaktır. Makul bir güvenle, düz bir hat üzerinde yürüyebildiği zaman, köşeleri nasıl döneceğini veya düşmeden, kendi isteğiyle nasıl duracağını keşfedecektir.

Bebeğiniz hala uzanabildiği her şeyi anlamaya ve öğrenmeye  çalışmaktadır. Eline aldığı her şey kurcalanmalı, sallanmalı ve yere atılmalıdır. Işığı açıp kapamak ise en heyecan verici oyunlardan birisidir. Hareket eden hemen her nesne onu cezbeder ve artık nesneleri parçalara ayırmaktan değil, birraya getirmekten hoşlanır.

Dönüm noktaları:
- Kalkma, yürüme, dolaşma karışımı bir eylem içerisinde olabilir.
- Tutunmadan bir iki adım atabilir veya tekerlekli bir oyuncak yardımıyla yürüyebilir.
- Karyolasına tırmanabilir.
- Merdiven çıkabilir.
- Çömelme pozisyonunda dururken, ellerini kullanarak ayağa kalkabilir.
- İki ayrı nesneyi kol altlarına koyarak, üçüncüsünü de eline alabilir.
- Bir bardaktan kendi başına bir şeyler içebilir.
- Başparmak ve diğer parmaklarının uçlarını kullanarak küçük bir cismi rahatça kaldırabilir.

BU KONUYLA İLİŞKİLİ DİĞER KONULAR
BEBEĞİM BÜYÜRKEN BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2018 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.