Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

CİNSEL MİTLER YENİ EVLİLERİN HAYATINI KARARTIYOR

CİNSEL MİTLER YENİ EVLİLERİN HAYATINI KARARTIYOR

Yanlış cinsel inanışlar nedeniyle yeni evlenenler cinsel hayatlarında sorun yaşıyor. “Bilgi eksikliği nedeniyle oluşan korkular ortadan kalkınca çiftlerin arası da düzeliyor” diyen Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Berfu Günel Akbaş yeni evlilerin hayatlarını karartan mitleri ve cinsel sorunlardan kurtulmak için yapılması gerekenleri anlatıyor.


Toplumdaki doğru olmayan cinsel inanışlar yeni evlenen çiftlerin hayatını kabusa çevirebiliyor. Yeni evlenen çiftler bilgisizlik ya da yanlış bilgilenme nedeniyle cinsel ve ruhsal açıdan problem yaşıyorlar.

Toplumda yaygın olarak doğruluğuna inanılan ama aslında doğru olmayan cinsel mitler nedeniyle sorun yaşayan çiftlerle çok fazla karşılaşıyoruz. Cinsellik mahrem bir konu. Rahat rahat konuşulabilen bir konu değil. Bu yüzden de kulaktan dolma şeylerle evliliğe adım atınca sorun yaşamak da kaçınılmaz oluyor. Kadınlarda en çok “Acı çekeceğim” korkusu var. Çevresinden sürekli cinsellikte kadının çok acı çektiğini, çok kanama olacağını duyan kadın evlenince kendini kasıyor. Cinselliği rahat yaşayamıyor. O nedenle de vajinismus vakaları ile çok fazla karşılaşıyoruz. “Vajinismus”un altında çok büyük bir oranda bilgi eksikliği yatıyor. Daha ilk seansta bilgilendirmeyle kafasındaki korkuyu yok ettiğimiz, dolayısıyla sorunu çözdüğümüz vakalar oluyor. Erkeklerde en çok karşılaştığımız yanlış inanışlar ise erkeğin her zaman cinselliğe hazır ve cinsellikte başarılı olması gerektiği... Bu da erkeğin başarısızlık korkusu yaşamasına neden oluyor. “Erkeklerde cinsel organın boyutu cinsel gücün göstergesidir” şeklindeki cinsel mit de erkeklerin sıkıntı yaşamasına neden oluyor.

HER ÇİFTİN NORMALİ FARKLI OLABİLİR
Cinsellikte normal kurallar yoktur. “Cinsellikte şu kadar sıklıkla ilişkiye girmelisiniz, normal olan kurallar şunlardır ” gibi önerilerimiz yok. Her çiftin bir ritüeli vardır. Yani kimi çift haftada bir kere ilişkiye girmekten hoşlanır, kimi ayda 3 kez… Her iki örnekteki çift için de bir sıkıntı yoksa, biz buna az ya da çok diyemeyiz. Eşlerden birinin sıkıntısı var, diğerinin yoksa ve bu yüzden doktora geliyorlarsa ortak nokta bulmalarına yardımcı oluyoruz. Ancak eskiye oranla çiftlerin sorunlarında azalma var. Eskiden sorun kronikleştiği için çözmek de zor oluyordu. Çünkü cinsel sorun, ilişki sorununa dönüşüyordu. Yani eşlerin arası bozulmuş oluyordu. Sorun büyümeden yardım istediklerinde ise, çözümü de çok daha kolay oluyor. Cinsel sorunların çözümü için doğru bilgilendirme çok önemli. Özellikle anatomi konusunda bilgi akışının daha ilköğretim yıllarında başlaması gerekir.

YANLIŞ CİNSEL İNANIŞLAR
• “Cinselliği erkek başlatır ve yönetir.” Bu erkeğin üzerinde çok ciddi baskı oluşturuyor. Başlatmalıyım, kontrol etmeliyim, yönetmeliyim kaygısı yaşıyor.
• “Erkek cinselliğe her zaman hazırdır.”
• “Erkek cinsel organının boyutu cinsellikte çok önemlidir.”
• “Cinsel ilişkiyi başlatan kadın ahlaksızdır.”
• “Cinsel ilişkiyi erkek başlatmalı ve yönetmelidir.”
• “Kadınlar ilk cinsel deneyimlerinde büyük bir kanama yaşarlar.” Oysa, bugün biliyoruz ki bazı kızlık zarları elastiki ve hiç kanama olmayabiliyor, esnek olabiliyor. Bu da normal bir süreçtir.
• Cinsel ilişki, cinsel birleşme demek değildir. Yani cinsel ilişki penisin vajina ile ilişkisi değildir; her ilişkide mutlaka cinsel birleşme yaşanması gerekmez. Cinsellik yakınlaşmakla duygusal anlamda düşünsel anlamda paylaşmakla başlar.

ÇİFTLERE ÖNERİLER
• İletişim çok önemlidir. Çiftler ilk etapta endişelerini, korkularını ve cinsel beklentilerini paylaşmalıdır.
• Çiftlerden herhangi birinin bir rahatsızlığı, sıkıntısı varsa yokmuş gibi davranmamalıdır. Örneğin; “rol yapma” meselesini çok fazla dinliyoruz. Sakıncalı bir davranıştır.
• Cinsel sorunlar aile içinde çok fazla açıklanmamalıdır. En uygun yöntem bir uzmana danışmaktır.


 

CİNSELLİK & İLİŞKİ BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2021 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.