Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

ÜÇ KADINDAN BİRİ CİNSEL İSTEK DUYMUYOR!

ÜÇ KADINDAN BİRİ CİNSEL İSTEK DUYMUYOR!

Kadınlarda cinsel isteksizlik ve orgazm olamama ya da orgazm olmada güçlük yaşamanın en sık rastlanan sorunlardan olduğu ve kadınların üçte birinin yaşamları boyunca hemen hemen hiç cinsel istek duymadıklarından yakındıkları ortaya çıktı.


Ayrıca, kadınların yüzde 30-50'sinin orgazm güçlükleri yaşadığı ve tıp dilinde “vajinismus”  (kadınlarda cinsel organın girişindeki kasların, cinsel birleşme korkusu ile psikolojik nedenlerle kasılması ile cinsel birleşmenin gerçekleşmemesi) olarak adlandırılan sorundan muzdarip olduğu da biliniyor.


CİNSEL SORUNLAR KADER DEĞİL!
Oysa, cinsel sorunların bir kader olmadığının bilinmesi gerekir. Gerek bireyler, gerekse çiftler cinsel terapiler ile bu sorunlarını aşarak, daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam kurabilirler.

 Uzmanlar, cinsel sorunların, psikolojik ve fiziksel nedenlerden kaynaklanabildiğini, bu tür sorunların tedavisinde amacın, yanlış öğrenilmiş tepkilerin yerine yeni ve doğru tepkilerin öğrenilmesine olanak sağlamak olduğunu söylüyor. Tedavi aşamasını ise şöyle anlatıyorlar: “İlk değerlendirmede sorunun psikolojik ya da fiziksel olup olmadığına bakılır. İlgili uzmanlarca gerekli konsültasyonlar yapılarak gerekli tanı yöntemleri uygulanır ve tedaviye başlanır. Tedavi yöntemleri arasında en önemli yeri cinsel terapiler almakla birlikte, gerekirse ilaç tedavileri de kullanılabilir. Partnerle ilişkide sorunlar; depresyon, anksiyete bozuklukları ve kişilik özelliklerinden kaynaklanabiliyor. Organik nedenler ise; damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker gibi kronik hastalıklardır. Sabırlı ve düzenli tedavilerde cinsel işlev bozukluklarının büyük çoğunluğuna çözüm bulunabilir.”

CİNSELLİK & İLİŞKİ BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2021 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.