Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

İLİŞKİYİ YENİLEMENİN KÜÇÜK AMA ETKİLİ SIRLARI

İLİŞKİYİ YENİLEMENİN KÜÇÜK AMA ETKİLİ SIRLARI

İşte, 14 Şubat’ta, her daim sevgili kalmak isteyenlere “sevgi” reçetesi. Günümüzde tüm dünyada; seven ve sevilen, ilişkilerinde dengeyi, sağlıklı iletişimi yakalayabilmiş çiftler; işlerinde de başarı grafiğini arttırıyor, özel hayatlarında ise mutlu ve huzurlu bir yaşam sürüyor. Bu noktadan hareketle “sevgi” gününde, Uzman Psikolog Zeynep Zat, çiftlere, ilişkilerindeki problemli noktaları hayatlarından çıkartarak yerine sevginin “iyileştirici” gücünden yararlanabilmeleri için püf noktalar sundu.


Sıradan bir haftanız toplam 168 saat. Sevdiğiniz kişi ile mutlu bir birliktelik için vermeniz gereken bunun yalnızca 5 saati. Hayatınızın içine almadığınız bilgilerin faydası yok; ancak ilişkinize destek vermesi için bunları yaşama geçirebilmek sizin elinizde. İlişkide iki taraf olmaktansa “ortak” olabildiğiniz sürece, ilişkinizin rayından çıkması artık o kadar da kolay olmayacaktır.

5 ADIMDA İLİŞKİNİZİ GÜÇLENDİRİN!
Çiftler günde 2 ile 20 dakika arası değişen aralıklarla, haftada toplam 5 saat ayırarak ilişkilerine yenilenme getirebilirler. Çiftler; güvensizlik, hor görme yerine sevgi, şevkat ve takdir duygusunun tatminini hayatlarına ve ilişkilerine çekebilir, her gün sadece 5 dakika ayırarak sürekli sevgili kalma yolunda önemli bir adım atabilirler.

BEĞENDİKLERİNİ DİLE GETİRME VE TAKDİR
Maalesef sevgi ve hayranlık kırılgandır. Bazen çiftler kendilerini, birbirilerinin kişilikleri ya da davranışlarındaki kusurlarını eleştirmeye kaptırabilirler. Ancak hor görmenin panzehiri sevgi ve hayranlıktır. Partneriniz ile onu neden sevdiğiniz üzerine bir konuşma yaparak başlayabilirsiniz. Bir çiftin birbirine verebileceği en büyük armağan tanındığını ve anlaşıldığını hissetme keyfidir. Kendinizi ve birbirinizi tanımak bir ilk adımdır, buradan edinilen bilgilerle birbirinize olan sevginizi ve birbirinizin beğendiğiniz özelliklerini söyleyebilirsiniz.
Süre: Günde 5 dakika, 7 iş günü. Toplam: 35 dakika

ŞEFKAT
Günlük yaşamın sıkıntı ve telaşı içinde partnerinize kendisine değer verdiğinizi bildirmeniz kıymetlidir. Örneğin, “İşlerin yoğunluğu yüzünden yakın arkadaşlarımı çoktandır ihmal ettim” diye yakınan partnerinize, “Önceliklerini belirleyemeyen sensin” demek yerine çözümün bir parçası olmaya gönüllü olduğunuzu göstermek için, “Hafta sonu hep beraber bir plan yapmayı ister misin?” diyebilmek, uzaklaşmak yerine yakınlaşmayı seçmek olacaktır. Birlikte olduğunuz zamanlarda birbiriniz ile fiziksel ve duygusal temas halinde olmanız önemlidir.
Süre: Günde 5 dakika, 7 iş günü. Toplam: 35 dakika

AYRILIKLAR
Sabah güne başlamadan önce, o gün neler yapacağınızı partneriniz ile paylaşabilirsiniz. Onun yapacaklarını da öğrenmelisiniz. Bunu karşı tarafı sorgulamak ya da birbirinize hesap vermekten öte, gün başlamadan önce planlarınızdan birbirinizi haberdar etmek için yaptığınızı unutmamalısınız.
Süre: Günde 2 dakika, 5 iş günü. Toplam: 10 dakika

GÜNÜN SONUNDA
Çiftler birbirinin duygusal ihtiyaçlarını çoğu zaman kötü niyetle değil, düşüncesizlik yüzünden göz ardı ederler. Sadece günlük etkileşimleri hafife almamalarını gerektiğini anlamak bile, birçok çiftin ilişkisinde fark yaratır. Eve tüm işi getirmek ne kadar sağlıksız olsa da, aklınızdaki bu sorunları evin kapısından girerken bir anda bırakabilmek de çoğu zaman öyle kolay değildir. Bunun için her iş gününün sonunda mutlaka stresinizi azaltacak bir konuşma yapmanız size ve eşinize iyi gelecektir.
Süre: Günde 20 dakika, 7 iş günü. Toplam: 1 saat 40 dakika

HAFTALIK BULUŞMA
Birbirine destek olmanın bile ilişkinin gücüne ve tutkusuna iki haftalık bir tatile çıkmaktan çok daha fazla katkıda bulunacağını aklınızdan çıkarmamalısınız. Sadece ikinize ait olan iki saati sohbet ederek geçirmek de bağlı kalmanın gevşetici, alçak basınçlı bir yolu olabilir. Bu konuşmada hafta içinde yaşadığınız bir tartışmayı da sağduyunuzu kaybetmeden irdelemeniz mümkündür. 
Süre: Günde 2 saat, 1 iş günü. Toplam: 2 saat

(Kaynakça: John Gottman&Nan Silver-Evliliği Sürdürmenin Yedi İlkesi)


 

CİNSELLİK & İLİŞKİ BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2021 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.