Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

KADINLARIN SADECE YÜZDE 28’İ SEKSTEN ZEVK ALIYOR!

KADINLARIN SADECE YÜZDE 28’İ SEKSTEN ZEVK ALIYOR!

Uluslararası bir araştırmaya göre, Türkler en çok kavga ettikten sonra barışmak için sevişiyor. Türkiye’de, erkekler cinselliğin yaşamlarında çok önemli bir yer tuttuğunu söyleyedursun, kadınların sadece yüzde 28’i seksten zevk alıyor. İşte Cinsel Tutum ve Davranışlar Araştırması’nın çarpıcı sonuçları...


Pfizer’ın Türkiye'nin de içinde olduğu 32 ülkede yaptığı “Cinsel Tutum ve Davranışlar Araştırması” cinselliğin, 40 ile 80 yaş arasındaki kadın ve erkeklerin yaşamında önemli bir yer tuttuğunu gösterdi. Araştırmaya katılan 27 bin 500 kişinin dörtte üçü, “Cinsellik yaşamımızın önemli bir parçası” diyor ama buna rağmen yüzde 35'i de çeşitli nedenlerden dolayı cinsel ilişkiden kaçınıyor. Ayrıca cinsel sorun yaşayanların beşte birinden daha azı sorunlarını çözmek için doktora başvuruyor. Yani büyük bölümü cinsel bozuklukları için bir girişimde bulunmuyor. Oysa uzmanlar, bu yaştaki insanların mutlu ve sağlıklı bir yaşam sürmeleri için cinselliği doyasıya yaşamaları gerektiğine dikkat çekiyor ve bunu çözmek için de doktorlara başvurmalarını öneriyor.

Katılımcılara önce “cinsel ilişkinin önemi” soruldu. Katılımcıların yüzde 86'sı “Kendimi partnerime duygusal olarak yakın hissetmek için cinsel ilişki yaşıyorum” cevabını verdi. Araştırmaya katılanların çoğu, yaşadıkları cinsel sorunları yaşlanmanın doğal bir sonucu olarak görüyor ve bu yüzden de doktora başvurmuyor. Cinsel sorunları doğal olarak görenlerin oranı yüzde 57. Böyle düşünen Türkler'in oranı ise daha fazla; yüzde 72.2. Oysa araştırma, bu yaştakilerin üçte birinden fazlasının cinsel sağlık sorunları yaşadığını gösteriyor. Uzmanlar, cinsel sorunlar hakkında eşlerin birbirleriyle ve doktorlarıyla mutlaka konuşmalarını öneriyor.

KAVGA SEVİŞMEK İÇİN EN GÜZEL BAHANE 
Araştırma sonuçlarının bir başka ilginç noktası da Türkler'in cinselliğe bakışı. Türkiye'den de 1500 kişinin katıldığı araştırmaya göre çiftlerin yüzde 85.7'si partnerine duygusal olarak yakın hissetmek, yüzde 73.7'si bir tartışmadan sonra barışmak için partneriyle cinsel ilişkiye giriyor. Dünyada ise kavga sonrası seks oranı yüzde 66.

40 yaş ve üstü kadın ve erkeklerde en çok rastlanan cinsel sorunlar ise erkeklerdeki cinsel işlev bozuklukları, sertleşme, erken boşalma ve orgazm güçlüğü olarak sıralanıyor. Her on erkekten üçü bu tür sorunlar yaşıyor. Kadınlardaki cinsel sorunlar ise, cinsel istek, cinsel uyarılma, orgazm ve cinsel ağrı bozuklukları olarak belirlenmiş. Kadınlar açısından bir başka sorun ise partner bulma güçlüğü. Çünkü bir erkeğin ortalama yaşam süresi bir kadına göre 7-8 yaş kısa ve bu yüzden yaşlı kadınlar için başlıca sorun bir eş bulamamak.

Araştırmadan ortaya çıkan önemli sonuçlardan biri de 40 yaş ve üstündeki kişilerin cinselliğin yaşamlarında önemli bir yer tuttuğunu söylemesi. Erkeklerin yüzde 49.8'i, kadınların ise yüzde 30.8'i cinselliğe büyük önem veriyor. Türk erkeklerinde ise cinselliğin önemi çok daha fazla. Türkiye’de erkeklerin yüzde 70.5'i cinselliğin çok önemli olduğunu söylerken kadınlar yine dünya ortalamasının altında kalıyor; kadınların sadece yüzde 29.5'i cinselliği önemsiyor.

KADINLARIN YÜZDE 45.1’İ CİNSELLİĞİ HİÇ DÜŞÜNMÜYOR
Araştırmada kişilere, ne sıklıkla cinselliği düşündükleri de sorulmuş. Erkeklerin yüzde 43.2'si haftada bir ya da birkaç kez cinselliği düşünürken ayda bir ya da birkaç kez düşünenlerin oranı ise yüzde 17.1. Kadınların yüzde 45.1'i cinselliği hiç düşünmüyor. Haftada bir veya birkaç kez düşünenler yüzde 20.2, ayda bir veya birkaç kez düşünenlerin oranı ise yüzde 18.5.Cinsel ilişkiye girme sıklığına gelince; erkeklerin yüzde 43'ü, kadınların ise yüzde 45.4'ü ayda 1 ile 4 kez cinsel ilişkiye girdiklerini söylüyor. Türk erkeklerinde 1 ile 4 kez cinsel ilişkiye girenlerin oranı yüzde 40.8, Türk kadınlarında ise bu oran yüzde 61. Ayda 9 kereden fazla ilişkiye girenlerin oranı dünya ölçeğinde bakıldığında erkeklerde yüzde 21.6, kadınlarda yüzde 17.1. Ayda 9 kereden fazla cinsel ilişki yaşayan Türk erkeklerini oranı ise yüzde 32.1.

ÖN SEVİŞME NE KADAR SÜRÜYOR?
Araştırma kadın ve erkeklerin yüzde 84'ünün cinsel birleşmeden önce ön sevişme evresi yaşadıklarını gösteriyor. Erkeklerin yüzde 84'ü, kadınların ise yüzde 67'si ön sevişmenin kendileri için önemli olduğunu düşünüyor. Peki ön sevişme ne kadar sürüyor? 5 ile 15 dakika arasında ön sevişme süresi yaşayan erkeklerin oranı yüzde 47, kadınların oranı ise yüzde 56.1 olarak belirlendi. 15 ile 30 dakika arasında ön sevişme yaşayan erkeklerin oranı yüzde 28.5, kadınların oranı ise yüzde 15.6.

Erkeklerin yüzde 79.8'i, kadınların 68.9'u bugünkü cinsel yaşamlarından memnunlar. Türk erkeklerinin memnuniyeti yüzde 89.8, ancak Türk kadınlarında memnuniyet sadece yüzde 57.9. Katılımcıların geneli, bugünkü cinsel yaşamlarının hayatlarının geri kalan kısmında da devam etmesini istiyor.


KADINLARIN YÜZDE 19’U CİNSEL DOYUMA ULAŞMIYOR
Araştırma Erkeklerin yüzde 8'i, kadınların yüzde 28'i cinsel ilişki isteğini kaybetmiş. Erkeklerin yüzde 8'i, kadınların yüzde 29'u cinsel ilişkiden zevk almıyor. Erkeklerin yüzde 8'i, kadınların yüzde 19'u cinsel doyuma ulaşamıyor. Erkeklerin yüzde 17'si, kadınların ise yüzde 11'i çok erken cinsel doyuma ulaşıyor.

Araştırma, sorunlara çare bulma konusunda insanların üzerlerine düşeni yapmadığını gösteriyor. Sorunlarını partnerleriyle konuşanların oranı sadece yüzde 24.9. Doktora gidenler ise yüzde 12.4. Türkiye ve dünyadaki erkek ve kadınlar, cinselliğe olan ilginin kadınlarda 50'li yaşlarda, erkeklerde ise 60'lı yaşlarda azaldığını düşünüyor. Türk kadınları, yaşı ilerlemiş kişilerin cinsel istek duymayacağını ve cinsel ilişkiye girmeyeceğini düşünüyor.

ŞAŞIRTICI SONUÇLAR
- Türk erkekleri cinselliğin yaşamlarında çok önemli olduğunu düşünüyor.
- Araştırmaya katılan Türk kadınlarının sadece yüzde 28'i seksten zevk alıyor.
- Çiftlerin yüzde 60'ı performans azalmasının ilişkiyi etkileyeceğine inanıyor.
- 60 yaşından sonra erkeklerin çoğunda ereksiyon sorunu ve cinsel isteksizlik başlıyor.

CİNSELLİK & İLİŞKİ BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2024 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.