Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Türkiye'nin en iyi ebeveyn sitesi
Yazı Boyutu:

Sıradan bir gün, sıradan insanlar, sıra dışı bir öykü!
BUGÜN HAYAL KURACAKTIM

BUGÜN HAYAL KURACAKTIM

Bir Cumartesi sabahı… Evde tek başına, yatağında hayal kurmaya çalışan bir kız… Ve nereden geldiği belli olmayan bir yavru kedi sesi… İşte Aslı’nın macerası başlıyor. Ama ne macera! Bütün mahalle seferber oluyor, hatta itfaiye bile… Kedi ağacın tepesinde, bakalım kurtarabilecekler mi? Bırakın kediyi acaba Aslı kendini kurtarabilecek mi?


“Bugün Hayal Kuracaktım” Gökçe Ateş Aytuğ’un ilk kitabı. Aytuğ, Türkiye’nin en önemli çocuk yazarlarından biri olacağını hissettiriyor bizlere. Hikaye çok gerçekçi. Karakterler de öyle. Aslı hepimiz olabiliriz, belki de yazarın kendisi. Belki de yazar bir “çocuk”. Olamaz mı?
Olayları çocuğun masumiyeti, saflığı, şaşkınlığı ile izliyoruz. Yazarın kurduğu “hepimizin içinde yaşayabileceği” samimi atmosfer, kullandığı duru ve esprili dil sayesinde dahil oluyoruz öyküye. Hepimiz çocuk oluyoruz. Aslı’nın içine düştüğü birbirinden üzücü ama bir o kadar da komik olayda biz de yer almak ve yardım etmek istiyoruz.

Bugün Hayal Kuracaktım, günlük hayatın içindeki sıradan insanların, sıradan bir günündeki sıra dışı olayları anlatıyor çocuk gözüyle. Bildiğimiz ve kendimizi iyi hissettiğimiz duygular hakim öyküye. Çocukluk kaygılarımız, kıskançlıklarımız, işler kötüye gittiğindeki panikleme hallerimiz… Sevgi, güven ve dayanışma ile çarçabuk atlatılan üzüntüler. Farklı din ve kültürlerden olsa da bir arada mutlu mesut yaşayarak büyüklere ders veren çocuklar.

Kitap bu duruşuyla, “Çocuklar çabuk sıkılıyor, aksiyon lazım, doğaüstü güçler şart, biraz sihir, biraz büyü de iyi olur” diyen modern çocuk edebiyatı mühendislerine de en güzel yanıtı vermiş oluyor.

GÖKÇE ATEŞ AYTUĞ KİMDİR?
1980 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Üniversitesi, Sanat Tarihi Bölümü’nü bitirdikten sonra yayınevlerinde editörlük yaptı, çocuk kitapları çevirdi. Çocuklar ve gençler için kitaplar hazırlamaya devam eden Gökçe Ateş Aytuğ’un iki tatlı kedisi var.


Yazar: Gökçe Ateş Aytuğ
Yayınevi: Hayykitap
Türü: Çocuk Edebiyatı
Sayfa sayısı: 104
Fiyatı: 7 TL

 

 

 

 

BİLGİLİ ÇOCUK & SÜPER ANNE BÖLÜMÜNÜN DİĞER KONULARI

Copyright 2007-2020 ® NETATÖLYE - Tüm hakları saklıdır. İzinsiz alıntı yapılamaz.